Cvičení v práci


Autor: fit-kul | 23.09.2011 00:00 | Komentářů: 0

Pokud jste jako spousta ostatních lidí a máte sedavé zaměstnání, pravděpodobně budete mít problémy s nedostatkem pohybu. V tomto článku vám poradím několik tipů, jak si zachovat zdraví i při sedavém zaměstnání.

 

Každým rokem nastupují do kanceláří mladí a zdravý absolventi škol, plni nadšení, že konečně mohou začít svoji kariéru.

 

Nicméně, pro mnohé to znamená, že již za rok sedavého zaměstnání nebudou vypadat tak štíhle, zdravě a fit jako když nastupovali do nové práce.

 

 

Proč se při sedavém zaměstnání tloustne?

Lidé, kteří nepracují v kancelářském prostředí, jsou často překvapeni, jak rychle se můžou lidé se sedavým způsobem zaměstnání dostat z formy. Je smutnou skutečností, že pro naprostou většinu lidí, kteří takto pracují, je to velmi nezdravý způsob, jak strávit den. Průměrný administrativní pracovník pracuje nejméně 7 hodin denně, ale je zde i velká skupina těch, co pracují denně mnohem déle. A většinu času stráví sezením u stolu. Když k tomu přidáte i čas strávený spánkem, jezením, dojížděním v autě či MHD, průměrný administrativní pracovník stráví denně neaktivně asi 20 hodin!

 

Snad nejhůře jsou na tom lidé z IT sféry. Mnoho lidí, pracující v IT jsou náruživý uživatelé pc a po dni stráveném v kanceláři, se vrátí domů a dále se věnují svému domácímu pc, kde surfují na internetu nebo hrají hry. A u mnohých se zvýší tepová frekvence jen tehdy, když je narušena bezpečnost jejich serveru nebo když útočí se svým týmem v counter striku.

 

 

Jak zůstat fit i v kanceláři?

Zde uvádím několik typů, jak zůstat v kondici i když mám kancelářskou práci:

 

Schody

Mnoho lidí se příliš spoléhá na výtahy, i když mají práci v prvním nebo druhém patře. Pokud je to váš případ, zapomeňte na výtah a choďte po schodech. A pokud máte práci v přízemí, používejte chůzi po schodech jako součást svého kancelářského cvičení – jednou za hodinu vstaňte a udělejte si krátkou procházku po schodech. Že se nemůžete jen tak zvednout a udělat si krátkou zdravotní procházku? Vezměte si s sebou nějaké papíry, ať to vypadá, že jdete třeba něco předat či okopírovat nebo jděte jen tak do jídelny apod., možností je spousta.

 

Stresový balonek

Jednoduché, ale účinné. Mačkejte stresový balonek po dobu jedné minuty v jedné a poté v druhé ruce. Cílem je opakovaně zatínat pěsti. Tím se zvýší síla předloktí a v ruce. Také tím podpoříte krevní oběh v rukách a tím můžete zabránit pozdějším zdravotním problémům.

 

Voda

Vyhněte se nápojům s obsahem cukru a raději pijte čistou vodu. A menší rada, neberte si s sebou do práce velké láhve vody, vezměte i svůj oblíbený hrnek a choďte si pravidelně doplňovat vodu – další možnost jak se protáhnout.

 

Cvičení a protahování v kanceláři

Tyto protahovací cviky můžete v klidu provozovat i když zrovna sedíte za svým pracovním stolem. Je to jednoduchý způsob, jak trochu rozproudit krev.

 

 

1. Kroužení kotníky

Zvedněte nohy nad podlahu a současně (jednou nohou po směru hodinových ručiček a druhou nohou proti směru hodinových ručiček) kreslete prsty ve vzduchu pomyslné kruhy po dobu 15 vteřin. Nebo můžete imaginárně psát písmena abecedy palci u nohy.

 

2. Pumpování

  • začínáte s chodidly na podlaze
  • zvedněte chodidla nad podlahu tak vysoko jak to jen půjde, ale kotníky musí být stále v kontaktu s podlahou
  • vraťte se do původní polohy
  • nyní proveďte výpon
  • vraťte se do původní polohy
  • opakujte tyto tři fáze v nepřetržitém pohybu po dobu 30 vteřin

 

3. Zdvihy kolen

  • Zvedejte koleno co nejvýše, až ucítíte práci stehenních svalů. Opakujte 20-30krát pro jednu nohu a poté je prostřídejte.

 

4. Protahování krku

  • Uvolněte ramena a poté proveďte předklony, záklony a úklony hlavy do stran. V každé poloze vydržte asi po dobu pěti vteřin.

 

5. Přitahování hrudníku ke kolenům

  • Ohněte se dopředu, kdy rukama obejmete levou nohu pod kolenem a sepnete prsty k sobě. V této poloze vydržte po dobu 15 vteřin a poté vyměňte nohy. Opakujte 10krát.

 

6. Kroužení rameny

  • Tlačte obě ramena zároveň dopředu a poté nahoru, dozadu a dolů, až se tyto pohyby spojí do plynulého krouživého pohybu.

 

Komentáře


Nový komentář mohou vložit pouze přihlášení uživatelé.
Banner

Nejnovější profily

AnonymousAnonymous16.08.2017
KamčaKamča01.01.2016
LucieS1711LucieS171107.02.2014
MartinVanaMartinVana06.12.2013

Nejnovější galerie

Milo 2013Milo30.08.2013
na dovolenéNale20.06.2013
ShybyMilo19.02.2013
ShybyMilo19.02.2013

Komentáře

CKD - cyklická ketogfit-kul • 24.07. 16:26

Hodnoty cukru jsou napsány v článku...

CKD - cyklická ketogVIET • 14.07. 22:44

je tedy limit kolik bych měl příjmout těch cukrů v ten carb up den ?

Bojové umění Pencak kihu • 30.06. 22:48

Ahoj, vím že je to už nějakou dobu co článek vyšel nic méně bych měl vážný zájem o nějaký seminář id

CKD - cyklická ketogfit-kul • 22.03. 15:13

6+2 - klidně ano, pohlídej si ketózu testem...

CKD - cyklická ketogEroll.61 • 17.03. 04:08

Dobrý den. Posiluji cca 6 let a vždy jsem jezdil sach. vlny. Z hlediska dodržování, únavy atd atd js

Návštěvnost webu

Online návštěvníků: 6 , registrovaných: 2