Sportovci a přetrénování


Autor: fit-kul | 15.10.2011 20:17 | Komentářů: 0

Přetrénování je obecně považováno za jeden z největších a nejvíce podceňovaných problémů nejen kulturistů, ale celkově všech sportovců. Přetrénovaným může být každý, kdo provádí intenzivní trénink v pravidelných intervalech.

 

Přetrénování není omezeno pouze na kulturisty, ale může ovlivňovat běžce, studenty bojových umění, gymnasty, fotbalisty, volejbalisty, basketbalisty atd. atd. V podstatě jakákoliv činnost, která vyžaduje práci svalů, může vést k přetrénování.

 

Co je to přetrénování?

Zjednodušeně řečeno, přetrénování je, když svaly opakovaně pracují bez adekvátního odpočinku. Po intenzivním cvičení a zejména to platí u silového tréninku, svaly potřebují dostatek času na svoji regeneraci a samozřejmě také dostatečný přísun živin.

 

I když totiž kulturista má dostatek odpočinku mezi jednotlivými tréninky, ale nemá dostatečný příjem sacharidů, tuků a zejména bílkovin, svaly se nedokážou dostatečně zregenerovat a tím se zakládá na budoucí problém celkového přetrénování.

 

K přetrénování také může dojít tím, že v tréninku cvičíte příliš intenzivně (např. po delší čas využíváte intenzifikační techniky – trénink do selhání, negativní opakování, shazovací série, supersérie apod.), než je vaše tělo schopno zvládnout, což může mít za následek mnohem delší dobu, potřebnou k plnému zotavení.

 

Při cvičení je svalová tkáň poškozována a na svalech se objevují mikrotrhlinky – to je důvod, proč vás po tréninku bolí svaly. Pokud tělo nebude schopno a nebude mít možnost tato poranění řádně opravit, tak další trénink udělá mnohem více škod než užitku.

 

Myšlenkou kulturisty je vytvářet stále větší a pevnější svaly, ale v případě, že svaly nemají dostatek času na regeneraci a k tomu potřebné živiny, pak se skutečně může stát, že se zastaví růst svalů nebo dokonce se bude množství svalové tkáně i zmenšovat.

 

Také se budete cítit, při nedostatečné regeneraci, slabý a provádění rutinního tréninku se může stát velmi náročným. A mnoho lidí hledá ve stagnaci svalového růstu chybu ve svém tréninkovém plánu a tak se snaží trénovat ještě tvrději, častěji a s více opakováními, ale tím pouze zhoršují přetrénování, které nejčastěji skončí nějakým úrazem.

 

 

Jak se vyhnout přetrénování?

Nejlepším způsobem, jak se vyhnout přetrénování je řídit se dle těchto pravidel:

 

1. Řiďte se podle osvědčených tréninkových principů a plánů

2. Jezte dostatek sacharidů k vybudování dostatečných zásob glykogenu a dostatek bílkovin pro opravu poškozené svalové tkáně + kvalitní tuky a také vitamíny a minerály

3. Odpočívejte v závislosti na intenzitě prováděného tréninku

4. Dopřejte si alespoň 8 hodin nerušeného spánku

 

Nicméně, existují lidé, kteří si myslí, že mírné přetrénování může být i prospěšné, ale pouze tehdy, pokud máte zajištěný dostatečný čas na regeneraci. Příkladem může být cílené přetrénování např. před dovolenou (kde jistě budete mít dostatek času na odpočinek a dostatečné množství jídla).

 

 

Význam odpočinku pro regeneraci svalů

Velké množství lidí si často myslí, že když v posilovně zvedají činky, rostou jim při tom svaly. Ale to se mýlí. Posilováním se pouze stimulují svaly k růstu. K samotnému růstu dochází pouze v klidu, většinou ve spánku. Kulturisti a všeobecně sportovci by měli spát vždy alespoň 8 hodin každou noc. A vůbec není na škodu (pokud máte možnost) si zdřímnout i odpoledne.

 

 

Význam výživy pro regeneraci svalů

Další chybou mnoha lidí je, že si myslí: „Vše co potřebuji ke svalovému růstu je dostatečný příjem bílkovin“. Nicméně bílkoviny jsou primárně využívány pouze pro obnovu a růst svalové tkáně. Pro svalovou práci se využívá uložený glykogen a k jeho dostatečným zásobám je potřeba konzumovat sacharidy. A proto by měl kulturista dbát na vyváženou stravu s dostatkem bílkovin, sacharidů a samozřejmě i tuků (mají nezastupitelnou roli v mnoha biologických procesech). Syrový salát, luštěniny, rýže, těstoviny, ovoce apod. jsou stejně důležité jako libové maso, ryby, a vejce.

 

Komentáře


Nový komentář mohou vložit pouze přihlášení uživatelé.
Banner

Nejnovější profily

AnonymousAnonymous16.08.2017
KamčaKamča01.01.2016
LucieS1711LucieS171107.02.2014
MartinVanaMartinVana06.12.2013

Nejnovější galerie

Milo 2013Milo30.08.2013
na dovolenéNale20.06.2013
ShybyMilo19.02.2013
ShybyMilo19.02.2013

Komentáře

CKD - cyklická ketogfit-kul • 24.07. 16:26

Hodnoty cukru jsou napsány v článku...

CKD - cyklická ketogVIET • 14.07. 22:44

je tedy limit kolik bych měl příjmout těch cukrů v ten carb up den ?

Bojové umění Pencak kihu • 30.06. 22:48

Ahoj, vím že je to už nějakou dobu co článek vyšel nic méně bych měl vážný zájem o nějaký seminář id

CKD - cyklická ketogfit-kul • 22.03. 15:13

6+2 - klidně ano, pohlídej si ketózu testem...

CKD - cyklická ketogEroll.61 • 17.03. 04:08

Dobrý den. Posiluji cca 6 let a vždy jsem jezdil sach. vlny. Z hlediska dodržování, únavy atd atd js

Návštěvnost webu

Online návštěvníků: 26 , registrovaných: 3