Nejčastější důvody ukončení cvičení


Autor: fit-kul | 02.02.2012 19:54 | Komentářů: 0

Věděli jste, že průměrný člověk, který se rozhodl sportovat, se opět vrátí ke svému původnímu způsobu života za pouhých šest měsíců? A mezi hlavními důvody uvádí:

 

  • nedostatek času
  • nejsou vidět žádné výsledky

 

Bohužel, většina lidí ukončí své sportovní aktivity ještě dříve, než má možnost vidět skutečné výsledky. Ale to není nic překvapujícího vzhledem k tomu, kolik lidí dělá základní chyby v jejich tréninkových plánech.

 

Základní důvody, proč cvičení nepřináší žádnou pozitivní změnu

 

 

1) Kvantita, ale žádná kvalita

Běžte se podívat do posiloven a sami uvidíte, kolik lidí provádí kvalitní trénink. Asi vždycky se budu divit, kolik lidí se „bezcílně toulá“ posilovnou a klábosí s kýmkoliv na potkání, kolik jich čte při jízdě na stacionárním kole, kolik lidí zvedá tak lehké činky, že se ani nezapotí a samozřejmě, kolik lidí věnuje veškerý čas v posilovně "kvalitnímu" procvičení svých bicepsů. Mnoho cvičenců chodí do posilovny spíše ze zvyku, než-li z opravdového nadšení a jednoduše tam tu hodinu „protrpí“, jen aby mohli říci – byl jsem v posilovně.

 

Pokud jste jedni z těchto lidí, zeptejte se sami sebe: „Jaký má tento přístup přínos?“.

 

Když chcete vidět výsledky, musíte pro to také něco udělat. To znamená, že byste se měli soustředit na to, co právě děláte a zvýšit tak kvalitu tréninku. Jakmile začnete cvičit s konkrétním cílem a zvýšeným úsilím, nejen že tím snížíte čas potřebný k tréninku, ale uvidíte i mnohem lepší výsledky.

 

 

2) Přeceňování schopností

Většina lidí často přeceňuje své schopnosti a trénují neadekvátně dlouho, s příliš velkou vahou a také příliš často. Aby k tomu nedošlo, je více než vhodné vést si svůj pravidelný tréninkový zápisník.

 

Kromě toho, mnoho lidí si také myslí, že i posilováním v mírném tempu, spalují spousty a spousty kalorií a tuků. Bohužel, to není tak jednoduché. I když pravidelné cvičení patří k jednomu z nejlepších způsobů, jak zhubnout, je velmi těžké spalovat tělesný tuk pouze prostřednictvím samotného cvičení. Což nás přivádí k další chybě…

 

 

3) Podceňování významu správného stravování

Lidé často nepřikládají velký význam svým každodenním stravovacím návykům. Ale přitom potraviny, které konzumujeme, ze všeho nejvíc ovlivňují náš život. Pokud opravdu chcete zhubnout, zapisujte si vše (ale opravdu vše!) co během dne sníte a vypijete. Po týdnu se podívejte na své zápisky a možná budete nemile překvapeni, co vše jste během toho týdne snědli a vypili.

 

 

4) Špatný tréninkový plán

Kde jste se dozvěděli o vašem aktuálním tréninku? Pozorováním lidí v posilovně? Od svých přátel, spolupracovníků, z internetu, TV, novin či časopisů? Chcete-li zjistit, jak a co byste měli správně cvičit, není nic lepšího, než začít spolupracovat se zkušeným, profesionálním trenérem, který vám pomůže v dosažení vašich cílů.

 

Nezapomeňte, že nahodilé cvičení přináší nahodilé výsledky!

 

 

5) Nikdy neměníte svůj trénink

Když něco děláte stejně den co den, časem v tom budete velmi dobří. Při cvičení se tomu říká princip adaptace. Při zlepšování techniky provedení cviku či jiné sportovní činnosti je to jistě žádoucí proces, ale ne již tak při snaze zhubnout či zvýšení množství svalové hmoty. Je to z toho důvodu, že pokud se vaše tělo adaptovalo na trénink, výrazně se zpomalí nebo dokonce zastaví další možné hubnutí či růst svalů. Jedním ze způsobů, jak překonat tento stav, je změna vašich tréninků každých pár týdnů.

 

 

6) Nereálné cíle

Takže, jaké jsou vaše cíle? A jsou pro vás vůbec reálné? Pokud je vaším cílem např. stát se příštím Lance Armstrongem, ale přitom denně trénujete pouze 30 minut, nebo že chcete zhubnout 10kg za měsíc, tak se pořádně zamyslete a zeptejte se sami sebe: „Je to vůbec možné?“. Je třeba stanovit si takové cíle, které budou brát v úvahu vaši aktuální tělesnou kondici a možnost pokroku v rozumné míře. Nebo se taky může jednoduše stát, že nesplnění vašich nereálných cílů bude mít za následek frustraci a následně i ukončení vašich sportovních aktivit.

 

 

7) Nesprávná technika provedení

Naučte se, jak správně provést konkrétní cvik. Správná technika povedení je zvláště důležitá při posilování s činkami, protože zde hrozí vysoké riziko zranění. 

 

 

8) Špatné měření

Mnoho lidí ukončí svůj trénink a to převážně z důvodů, že si myslí, že nefunguje. Ale tato domnělá nefunkčnost tréninku je často spíše chybou jejich vlastních způsobů měření výkonnosti či progresu. Každý člověk je odlišný a někdo může snadněji zvyšovat množství své svalovou hmoty či hubnout než někdo jiný – obzvlášť to platí u začátečníků. Proto jednoduché stoupnutí na váhu objektivně neukáže váš aktuální tělesný stav.

 

Existují lepší způsoby, jak měřit zvýšení výkonnosti, jako např. sledování tepové frekvence během určité zátěže, měření vzdálenosti, které jste schopni uběhnout za určitý čas, množství zvedané váhy nebo i jednoduché zápisky, jak se na konci cvičení či celého dne cítíte.

 

Také mnohé výhody cvičení a zdravé stravy nejsou na první pohled poznat, jsou to např. snížená hladina cholesterolu, normální krevní tlak či jednodušší provádění každodenních činností.

 

Komentáře


Nový komentář mohou vložit pouze přihlášení uživatelé.
Banner

Nejnovější profily

AnonymousAnonymous16.08.2017
KamčaKamča01.01.2016
LucieS1711LucieS171107.02.2014
MartinVanaMartinVana06.12.2013

Nejnovější galerie

Milo 2013Milo30.08.2013
na dovolenéNale20.06.2013
ShybyMilo19.02.2013
ShybyMilo19.02.2013

Komentáře

CKD - cyklická ketogfit-kul • 24.07. 16:26

Hodnoty cukru jsou napsány v článku...

CKD - cyklická ketogVIET • 14.07. 22:44

je tedy limit kolik bych měl příjmout těch cukrů v ten carb up den ?

Bojové umění Pencak kihu • 30.06. 22:48

Ahoj, vím že je to už nějakou dobu co článek vyšel nic méně bych měl vážný zájem o nějaký seminář id

CKD - cyklická ketogfit-kul • 22.03. 15:13

6+2 - klidně ano, pohlídej si ketózu testem...

CKD - cyklická ketogEroll.61 • 17.03. 04:08

Dobrý den. Posiluji cca 6 let a vždy jsem jezdil sach. vlny. Z hlediska dodržování, únavy atd atd js

Návštěvnost webu

Online návštěvníků: 2 , registrovaných: 1