K2 Hiking


Autor: fit-kul | 01.03.2013 16:39 | Komentářů: 0

Co znamená jít na vrchol s K2 Hiking? Možná jste tento název někde zaslechli, ale nevěnovali jste mu až tak velkou pozornost. Anebo možná jste si jej přečetli na letáčku ve fitness centrech, ale v první chvíli Vás vůbec nenapadlo, co se pod tímto názvem skrývá. Pojďme se tedy na K2 Hiking podívat pod lupou a přijít na to, co se pod tímto důmyslným názvem skrývá.

 

Co to je?

K2 Hiking je tzv. ,,Indoor Walking“ aktivita, můžeme to volně přeložit jako vysokohorskou turistiku či chůzi uvnitř. K2 zde značí jednu z nejobtížnějších hor. I přes značnou náročnost, která vychází z překladu z názvu – ,,výšlap na K2“, může se do této aktivity pustit úplně každý. Chůze je totiž přirozený pohyb, se sklonem do kopce se navíc zvyšuje obtížnost. Spojení těchto dvou prvků přináší výborný aerobní trénink.

 

Jedná se tedy o skupinové cvičení, jako je třeba cvičení aerobiku, bosy či jógy, kdy klienti cvičí na speciálních trenažérech. Hodinu vede instruktor, který je v čele a předvádí typy chůze a jednotlivé cviky. Vše podkresluje hudba, která je rytmická a dynamická.

 

Tato ,,chůze na vrchol“ je doporučována při nadváze a k udržení optimální tělesné hmotnosti. Takto zvolené aerobní cvičení působí příznivě nejen na náš pas, ale také na naše srdce a zpevnění dolních končetin. Velkou výhodou je velký energetický výdej, který se pohybuje kolem 2 000 až 3 500 KJ/1 lekce trvající 60 minut, za velmi krátkou dobu.

 

 

Na čem se cvičí?

Hlavní prostředek ke K2 Hiking je trenažér. Jedná se o pás, který se rozpohybuje pouze silou klienta, nejedná se tedy o klasický běžecký pás, který je rozpohybován pomocí elektřiny. Jeho displej informuje o ušlé vzdálenosti, okamžité rychlosti chůzi, o čase reálném i o časové délce chůze. Informačně je displej vybaven i doplňující informací o přibližném počtu spálených kalorií a tepové frekvenci, kdy čidla jsou na úchopovém madlu trenažéru. Tyto poslední hodnoty jsou ovšem jen orientační. Displej je pouze na výměnné tužkové baterie, tudíž nejste vůbec závislí na přípojce elektřiny.

 

 

Výhody trenažéru K2

Kromě již zmíněné nezávislosti na elektřinu má pás plno opravdových vychytávek. Jeho nosnost je 220 kg, je vybaven polohovatelnými sklony, které umožňuje cvičení ve 3 různých pozicích. Nechybí ani držák na pití, který zvyšuje komfort cvičení. Nemusíte se nikam ohýbat, odskakovat si, či úplně přerušit cvičení. Součástí trenažéru je i držák na činky a činky samotné o hmotnosti 3 kil. Trenažér je obohacen o celokovový brzdný systém, který je méně poruchový. Asi nejpraktičtější věcí, kterou ocení hlavně ženy, jsou jeho kolečka, pomocí kterých se s pásem velmi dobře manipuluje a lehce se tak přenáší. Celý trenažér se dá lehce sklopit nahoru a pomocí hydraulického pístu zase bezpečně sklopit zpět na zem, pás se tak snadno uskladní, aniž by zabral moc místa.

 

 

Co si vzít s sebou na první hodinu?

Z první hodiny nemusíme mít vůbec žádné obavy. Bohatě si vystačíme s běžnou sportovní výbavou na cvičení – sportovním oblečením, ručníkem, pitím a pevnou sportovní obuví. Obuv se doporučuje nejlépe s odpruženou špičkou a patou, aby byly šetřeny jak klouby, tak i páteř. Rozhodně se také doporučuje zajít na první hodině za instruktorem a říct mu, že jste nováček. Instruktor Vás pak seznámí s pásem a vše pečlivě vysvětlí.

 

 

Lekce K2 Hiking

Délka lekce je celkově 60 minut, samotné cvičení na páse K2 se ale pohybuje maximálně kolem 45-50 minut. Obecně je hodina rozdělena na zahřívací část, hlavní část a také na část. Přičemž hlavní část je nejdelší a netrvá déle než 35 minut. Je zařazen také strečink a posilování například pomocí činek, které jsou na páse K2. Posilování a strečink se většinou zařazuje k závěru lekce.

 

Každá hodina je doplněna také různými prvky, které chůzi oživují. Jedná se o chůzi stranou, zvedání kolena a různé jiné prvky. Důležité je začít pomalu a zvyšovat výkon postupně. Když jsme na svém maximu, zase pomalu výkon snižovat. Největším problémem bývá, když člověk nasadí hned velmi rychlé tempo, neboť po 10 minutách je potom každý absolutně v koncích.

 

Část zahřátí

Tělo teprve připravujeme na výkon a na zátěž, proto je nutné se nejprve zahřát. Předejdeme tak mnohým zdravotním komplikacím. V této části cvičení se doporučuje volná chůze, dechová cvičení, ujasní se pozice rukou, postoj, držení pánve. Po zahřátí, které trvá přibližně 5 minut, následuje protažení.

 

Část hlavní

Jsme již zahřátí a můžeme se dát do zátěže. V této fázi se volí střídání různé rychlosti chůze. Chvíli se jde svižně, poté velmi rychle a nakonec zpomaluji. V této fázi si klienti opravdu na páse vyřídí. Instruktor zde může mít připravenou například sestavu nebo různé kreace a variace cviků.

 

Část závěr

Opět se končí zpomalenou chůzí, je nutné hned daný pohyb neutnout. Celkový pohyb nám může připomenout pyramidu, kdy se závěrem opět vracíme pomalu zpět dolů. Po posilování se volí důkladný strečink, a to nejen dolních končetin, ale celého těla. Může se zde zařadit i dechová cvičení, či různá relaxační uvolňující cvičení.

 

 

Výhody K2 Hiking

Nespornou výhodou je výdej energie při cvičení. Je tedy výborný pomocník při pálení tuků. Pro optimální výsledky se cvičení doporučuje minimálně dvakrát až třikrát týdně. Cvičení formou chůze ,,do kopce“ je velmi přirozenou záležitostí, nejsou tedy extrémně namáhané klouby. Cvičení je vhodné jak pro ženy, tak i pro muže, pro mladší i starší příznivce sportu. Velmi příznivý vliv má cvičení i na zvyšování fyzické kondice.

 

 

Nevýhody K2 Hiking

Důležitý je důraz na správné držení těla, aby nebolela záda. Nutné je také být opatrný, pořád je to cvičení na páse a člověk může spadnout nebo se uhodit.

 

 

Radost z pohybu

K2 Hiking Indoor Walking Program je výborným zpestřením pro milovníky sportu. Je to velmi dobrý pomocník při snižování váhy a zvyšování fyzické kondice, příznivě působí na naše srdce a celkově na naši imunitu. Cvičení je navíc velmi atraktivní a zábavné. Ve Vašem fitness se můžete setkat i s jiným názvem, ale princip je prakticky stejný s malými odchylkami. Jediný rozdíl je ve firmě, která dané pásy vyrábí. ,,Vysokohorská turistika“ ve fitness může být opravdovou zábavou a může Vám nabídnout přesně to, co právě potřebujete. Radost z pohybuje to je heslo pro  ,,túru na K2“.

 


 

K2 hiking v praxi

 

Napsala Radka Martínková

 

Použitá literatura:

K2 hiking Manuál trenéra od společnosti 4Health s. r. o.

Jan Bejdák DiS: Snižování nadváhy – absolventská práce 2004

www.k2hiking.cz

Komentáře


Nový komentář mohou vložit pouze přihlášení uživatelé.
Banner

Nejnovější profily

AnonymousAnonymous16.08.2017
KamčaKamča01.01.2016
LucieS1711LucieS171107.02.2014
MartinVanaMartinVana06.12.2013

Nejnovější galerie

Milo 2013Milo30.08.2013
na dovolenéNale20.06.2013
ShybyMilo19.02.2013
ShybyMilo19.02.2013

Komentáře

CKD - cyklická ketogfit-kul • 24.07. 16:26

Hodnoty cukru jsou napsány v článku...

CKD - cyklická ketogVIET • 14.07. 22:44

je tedy limit kolik bych měl příjmout těch cukrů v ten carb up den ?

Bojové umění Pencak kihu • 30.06. 22:48

Ahoj, vím že je to už nějakou dobu co článek vyšel nic méně bych měl vážný zájem o nějaký seminář id

CKD - cyklická ketogfit-kul • 22.03. 15:13

6+2 - klidně ano, pohlídej si ketózu testem...

CKD - cyklická ketogEroll.61 • 17.03. 04:08

Dobrý den. Posiluji cca 6 let a vždy jsem jezdil sach. vlny. Z hlediska dodržování, únavy atd atd js

Návštěvnost webu

Online návštěvníků: 7 , registrovaných: 3