Pitný režim


Autor: fit-kul | 06.03.2013 08:14 | Komentářů: 0

Sousloví ,,pitný režim“ je již natolik používané, že se z něho stala spíše fráze, kterou nebereme nikterak vážně. Ale problém s příjmem dostatečného množství tekutin má většina z nás. Nejhůře jsou na tom ženy, dívky a lidé s nízkým tlakem. Co je to ale správný pitný režim? Kolik toho máme vypít a co máme vůbec pít?

 

Voda je základ života a její příjem je pro nás životně důležitý. Pokud by člověka odtrhli od přísunu potravin, byl by schopen přežít déle než měsíc, ovšem pokud byste člověka odřízli od příjmu vody, vydržel by to jen několik dní. Denně by měl člověk přijímat asi 1,5 l až 3 l vody v podobě tekutin a přibližně 1 l tekutin v potravě.

 

 

Kolik máme v sobě vody?

Pořád mluvíme o vodě, ale kolik máme ve skutečnosti v sobě vody? Voda tvoří 50 - 60 % váhy člověka. Její obsah v těle je ovlivněn mnoha faktory, jako je například věk, pohlaví, způsob života či obsah tuku v těle. Většina vody se nachází v buňkách a zbytek vody se nachází mimo buňky.

 

Každý den se tělo zbaví přibližně 1,5 – 2 l vody. Nejvíce vody vyloučí ledviny, ale značnou část vyloučí tělo také přes plíce či kůži. V rámci udržení rovnováhy vody v těle bychom měli vypít tedy nejméně alespoň to, co tělo vyloučí, tedy minimálně 1,5 – 2 l vody za den. A tento minimální přísun vody se týká každého zdravého dospělého člověka.

 

 

Dehydratace

Jestliže neudržíme rovnováhu vody v těle, to znamená, že neposkytneme tělu dostatečný přísun tekutin, jsme dehydrovaní. Jak se dehydratace projevuje? Rapidně se sníží fyzická a duševní výkonnost, může dorazit i bolest hlavy a únava. Při delším trvání dehydratace dochází ke zhoršení činnosti krevního oběhu a trpí také naše ledviny. Z této rádoby malé dehydratace se může časem vyklubat dehydratace chronická, která má již velmi vysoká zdravotní rizika.

 

 

Pitný režim a cvičení

Při cvičení zvyšujeme fyzickou námahu a dochází tak ke zvýšení teploty těla. Tělo reaguje na tuto aktivitu ochlazováním. Pokud jsme dostatečně pili, tělo se začne potit a tak zároveň ochlazovat. Tomu, kdo nevypil dostatek množství tekutin, se tělo ochlazuje sáláním tepla. Toto sálání není tak účinné jako pocení a může se projit například zčervenáním tváří.

 

Před přímou fyzickou aktivitou je nutné doplnit alespoň 2 dcl vody 30 min před výkonem. Následovně pak 8 – 10 dcl během výkonu a po cvičení minimálně 2 – 4 dcl vody. Sečteme-li to, jedná se o 1,2 až 1,6 l tekutiny během tréninku.

 

Dodržení pitného režimu při cvičení nám zvýší výkon, budeme šetřit srdce, svaly budou mnohem lépe reagovat.  Budeme-li mít i dostatek kyslíku, budeme také dobře pálit tuky.

 

Pitný režim při cvičení je nutné přizpůsobit také klimatickým podmínkám, ideální tekutinou při cvičení je voda, minerální voda, sportovní nápoje, bylinné, nebo ovocné čaje.

 

 

Minerální voda

Pramenitá minerální voda je obohacena o minerální složky. Platí pravidlo, že všeho moc škodí, ale při zvýšené fyzické námaze, bychom ji neměli vynechávat z našeho pitného režimu. Poměr minerální vody a klasické vody by měl být 1 ku 2. Tedy ,,klasická“ voda by měla vždy převažovat.

 

Při fyzické zátěži, ale i v létě se doporučuje tento poměr zvýšit, neboť pocením se z těla vylučuje kromě vody, také i minerály, které musíme doplňovat. Co když nebudu pít minerální vody a budu hodně cvičit? V tomto případě se můžou dostavit svalové křeče, proti kterým se doporučuje doplnění minerálů, především zinek, vápník a hlavně hořčík.

 

 

Nápoje při sportování

Typy jednotlivých nápojů se liší podle obsahu minerálů, vitamínů, cukrů, aminokyselin a hustoty. Dělí se obecně na hypotonické, izotonické a hypertonické. Jednotlivé dávkování těchto nápojů je vždy uvedeno na výrobcích a pro smysl jejich užívání je nutné dávkování dodržovat.

 

1.Hypotonické

Tento typ nápoje se rychle vstřebává, a to díky tomu, že je řidší než krevní plazma. Podává se jako zdroj minerálních látek v průběhu vytrvalostního výkonu v teplém prostředí. Pro většinu sportovců jsou tyto nápoje naprosto dostatečné. Samozřejmě nestačí těm, kteří hodně cvičí či se sportu věnují vrcholově.

 

2.Izotonické

Izotonické nápoje mají stejnou hustotu jako krevní plazma. Používají se při kratších fyzických výkonech, ale mohou se také střídat při vytrvalostních činnostech s nápoji hypotonickými.

Isotonické iontové nápoje jsou tedy koncentrovanější, proto je vhodné používat je hlavně při tréninku s většími ztrátami tekutin. Isotonické nápoje jsou určeny hlavně pro vrcholové a výkonnostní sportovce.

 

3.Hypertonické

Ty jsou hustší než krevní plazma, nasávají tekutinu do žaludku. Podávají se buď před krátkým fyzickým výkonem či při velké ztrátě minerálů později po výkonu.

 

Méně někdy znamená více, a to platí i u popíjení těchto sportovních nápojů. Mohou nám přinést mnohdy i více škody než užitku. Například při pití těchto nápojů bez fyzické zátěže nebo při nadměrném pití těchto nápojů.

 

 

Co nepít při cvičení?

Naprosto nevhodné jsou tekutiny s obsahem kysličníku uhličitého, ten totiž na sebe váže kyslík, který tělo potřebuje k podání fyzického výkonu. Rozhodně nevhodné jsou různé sladké šťávy, nebo dokonce džusy. Taktéž lahev Coca coly není vůbec vhodná. To, že alkohol do posilovny nepatří, zde nemusíme snad ani psát.

 

 

Žízeň

Kdy cítíme žízeň? Bohužel, když už jsme dehydrovaní. Je nutné si toto uvědomit a nespoléhat na to, až ,,dostanu“ žízeň, že potom se půjdu napít. Nutné je žízni předcházet, protože ta se projeví až po určité ztrátě tekutiny v těle.

 

 

Kdy zvýšit příjem tekutin?

Začít více pít bychom měli, pokud máme větší fyzickou zátěž, ať už v posilovně či na pracovišti. Dále pokud jsme nemocní, trpíme-li zažívajícími problémy, jsme-li ve stresu, pokud jsme unavení.

 

 

Co nám přinese správné dodržování pitného režimu?

Dodržení těchto zásad zabrání dehydrataci těla, budeme se cítit zdraví a svěží. Dostatečným přísunem tekutin budeme mít hydratovanou pokožku, která se tak může bránit různým infekcím a předčasnému stárnutí. Celkově se zvýší fyzická a duševní výkonnost a zmizí únava.

 

Nezapomínejme tedy na vodu a na dodržování pitného režimu. Správný pitný režim nám má opravdu co nabídnout, naopak jeho nedodržení nám může velmi uškodit.

 

Napsala Radka Martínková

 

Zdroj:

K2 hiking Manuál trenéra od společnosti 4Health s. r. o.

 

Komentáře


Nový komentář mohou vložit pouze přihlášení uživatelé.
Banner

Nejnovější profily

AnonymousAnonymous16.08.2017
KamčaKamča01.01.2016
LucieS1711LucieS171107.02.2014
MartinVanaMartinVana06.12.2013

Nejnovější galerie

Milo 2013Milo30.08.2013
na dovolenéNale20.06.2013
ShybyMilo19.02.2013
ShybyMilo19.02.2013

Komentáře

CKD - cyklická ketogfit-kul • 24.07. 16:26

Hodnoty cukru jsou napsány v článku...

CKD - cyklická ketogVIET • 14.07. 22:44

je tedy limit kolik bych měl příjmout těch cukrů v ten carb up den ?

Bojové umění Pencak kihu • 30.06. 22:48

Ahoj, vím že je to už nějakou dobu co článek vyšel nic méně bych měl vážný zájem o nějaký seminář id

CKD - cyklická ketogfit-kul • 22.03. 15:13

6+2 - klidně ano, pohlídej si ketózu testem...

CKD - cyklická ketogEroll.61 • 17.03. 04:08

Dobrý den. Posiluji cca 6 let a vždy jsem jezdil sach. vlny. Z hlediska dodržování, únavy atd atd js

Návštěvnost webu

Online návštěvníků: 7 , registrovaných: 3