Funkční anatomie - Kostra člověka


Autor: fit-kul | 04.04.2013 16:29 | Komentářů: 0

 

V této sérii článků bych vás rád seznámil se základy anatomie pohybového aparátu a především s jeho funkčními vlastnostmi. Uvidíte, že jakmile pochopíte, jak všechny pohyby, které při cvičení děláte, fungují,zvýší se efektivita vašich tréninků a klesne riziko zranění.

 

 

Díl 1. – Kostra (sceletum)

Kostra tvoří základní oporu našeho těla a umožňuje nám veškeré pohyby. Pro pochopení stavby celého těla a pro pochopení pohybů, které dokáže, je kostra nezbytným základem.

 

Kost

Kost je základní stavební jednotkou kostry, proto se nejdříve blíže podíváme na její stavbu. Z hlediska vnější stavby můžeme kosti rozdělit do tří skupin:

 

  1. Kosti dlouhé – jsou tvořeny jednou diafýzou (užší „tělo kosti“) a dvěma epifýzami (širší konce kosti). Například kost stehenní (femur).
  2. Kosti krátké – jsou nepravidelného tvaru. Například kost loďkovitá kost zápěstí (os scaphoideum).
  3. Kosti ploché – například temenní kost (os parietale).

 

Samotná kostní tkáň je tvořena organickou složkou (především kolagenní vlákna) a složkou anorganickou, která převažuje. Nesmíme však zapomínat, že i kostní tkáň je tvořena buňkami a tedy, že je živá a aktivně se mění. Nemění se tvar kosti, ale její vnitřní stavba, a to ve směru převažující zátěže. Z toho tedy vyplývá, že podle pohybů, které nejčastěji děláme, se kost mění a zvyká si na ně. Na rozdíl od svalů ji však nechceme „překvapit“, ale naopak ji chceme nechat se přizpůsobit, abychom se vyhnuli nepříjemným zraněním. Je to tedy jeden z mnoha důvodů, proč se po delších pauzách vracet ke cvičení postupně.

 

Kost unese velkou zátěž ve směru své dlouhé osy, kolmo na tuto osu je zátěž již o poznání menší, a pokud budeme kost kroutit, vydrží opravdu jen malé zatížení.

 

Kostru je možné rozdělit na kostru hlavy a trupu a na kostru končetin.

 

 

Kostra člověka

 

 

Kostra hlavy a trupu

Kostru hlavy tvoří lebka (cranium), která, co se týče anatomie pohybového aparátu, není příliš zajímavá. Kostru trupu tvoří páteř (columnavertebralis) a hrudník, thorax (tvořený žebry, costae, a hrudní kostí, sternem).

 

Páteř je z hlediska pohybu nejdůležitější složkou kostry, neboť se podílí na každém pohybu. Je tvořena 33 – 34 obratli a meziobratlovými destičkami, které jsou mezi nimi. Z toho je 7 obratlů krčních, 12 hrudních, 5 bederních, 5 křížových (které srůstají v kost křížovou) a 4–5 obratlů kostrčních (které srůstají v kost kostrční). Na naprosté většině obratlů můžeme rozlišit tělo obratle a obratlový oblouk, ze kterého vycházejí výběžky – dva příčné a jeden trnový. Na tyto výběžky se upínají svaly.Páteří se detailněji bude zabývat samostatný článek.

 

Hrudník je tvořen žebry, kterých máme 12 párů a jsou pohyblivě připojeny k hrudním obratlům a kosti hrudní, ke které je připojeno prvních 7 párů přímo (pravá žebra), další 3 jsou připojeny k sedmému žebru (nepravá žebra) a poslední dva páry jsou vpředu volné (volná žebra).

 

 

Kosti končetin

Ke kostře horní končetiny patří lopatka (scapula), kost klíční (clavicula), kost pažní (humerus), kost loketní (ulna), kost vřetenní (radius), 8 kůstek zápěstních (ossacarpi), 5 kostí záprstních (ossametacarpi) a kosti článků prstů (phalanges). Kromě zápěstních kůstek se jedná o dlouhé kosti. Lopatka i klíční kost by dle polohy patřily ke kostem hrudníku, avšak funkčně patří ke kostře horní končetiny. Kost pažní tvoří podklad paže (od ramene k loktu) a kost vřetení a loketní tvoří předloktí, přičemž kost loketní je na malíkové straně.

 

Kostru nohy tvoří kost pánevní (os coxae), kost stehenní (femur), kost holenní (tibia), kost lýtková (fibula), 7 kůstek zánártních (ossatarsi), 5 kůstek nártních (ossametatarsi) a kosti článků prstů (phalanges). Kost pánevní vzniká srůstem třech samostatných kostí (kost kyčelní, sedací a stydká) a spojením s kostí křížovou a druhostrannou kostí pánevní vzniká pánev (pelvis). Kost stehenní je podkladem stehna, a kost holení a kost lýtková tvoří bérec, přičemž kost holení je na vnitřní straně. Ke kostem nohy patří ještě čéška (patella), která zpředu kryje kolenní kloub.

 

Napsal Pavel Vaněk

Komentáře


Nový komentář mohou vložit pouze přihlášení uživatelé.
Banner

Nejnovější profily

AnonymousAnonymous16.08.2017
KamčaKamča01.01.2016
LucieS1711LucieS171107.02.2014
MartinVanaMartinVana06.12.2013

Nejnovější galerie

Milo 2013Milo30.08.2013
na dovolenéNale20.06.2013
ShybyMilo19.02.2013
ShybyMilo19.02.2013

Komentáře

CKD - cyklická ketogfit-kul • 24.07. 16:26

Hodnoty cukru jsou napsány v článku...

CKD - cyklická ketogVIET • 14.07. 22:44

je tedy limit kolik bych měl příjmout těch cukrů v ten carb up den ?

Bojové umění Pencak kihu • 30.06. 22:48

Ahoj, vím že je to už nějakou dobu co článek vyšel nic méně bych měl vážný zájem o nějaký seminář id

CKD - cyklická ketogfit-kul • 22.03. 15:13

6+2 - klidně ano, pohlídej si ketózu testem...

CKD - cyklická ketogEroll.61 • 17.03. 04:08

Dobrý den. Posiluji cca 6 let a vždy jsem jezdil sach. vlny. Z hlediska dodržování, únavy atd atd js

Návštěvnost webu

Online návštěvníků: 8 , registrovaných: 3