Co dělat, když vás bolí břicho?


Autor: fit-kul | 06.04.2013 17:32 | Komentářů: 0

I přesto, že máte ploché, pěkně vytvarované bříško, někde uvnitř se odehrává doslova „válka“ a vy možná ani nevíte proč. Ujišťuji vás, že nejste sami. I ženy, které mají pevné, vyrýsované břišní svaly, mohou trpět bolestmi břicha. Dokonce jedna ze sedmi žen trpí neidentifikovatelnými chronickými bolestmi v pánevní oblasti, které trvají déle než půl roku.

 

S nespecifickými bolestmi břicha se můžeme setkávat docela často, a proto jsem se rozhodla podívat se na tuto problematiku trošku podrobněji a pokusit se nastínit vám několik dobrých rad a tipů, jak se s těmito nepříjemnými pocity vypořádat. Překvapením asi není to, že bolestmi břicha trpí častěji ženy než muži. Přece jenom u žen jsou v dutině břišní uloženy nejen trávicí orgány, ale také reprodukční orgány. Bolesti v této partii mohou být někdy dokonce tak silné, že naruší běžné fungování a dokážou zkazit náladu, ale i produktivitu v práci, o tréninku nemluvě.

 

Určitě je potřeba věnovat pozornost typu bolesti, lokalitě, kde bolest přetrvává, její délce trvání i charakteru bolesti – stejně jako dalším symptomům – tohle všechno může lékaři pomoci zjistit příčinu vašich obtíží.

 

Podívejme se nyní na možné příčiny toho, proč vás trápí bolesti břicha.

 

 

Zácpa – její běžné příznaky jsou bolesti břicha, nadýmání, bolestivé pohyby střev. Je způsobena příliš tvrdou stolicí, která nemůže střevy bez obtíží procházet a tím pádem nastávají problémy i s vylučováním. Zácpa častěji postihuje ženy než muže.

 

Proti zácpě můžete bojovat tím, že do svého jídelníčku zařadíte více vlákniny a tekutin, aby potrava mohla trávicím traktem snáze postupovat. Pomůže vám i pravidelný pohyb. Rozhodně se vyhýbejte dlouhodobějšímu užívání projímadel, jelikož by mohlo dojít k narušení buněk v tlustém střevě a vaše problémy by se tak ještě zhoršily.

 

Mezi potraviny, které obsahují více vlákniny, patří pšeničné otruby, nedoslazované cereálie, celozrnná mouka, ovoce a zeleniny, sušené neproslazované ovoce – hlavně švestky, fíky, meruňky, luštěniny – například fazole, cizrna, čočka.

 

S navýšenou konzumací vlákniny je nutné, abyste také zvýšily svůj pitný režim. Jinak by mohla mít vláknina opačný efekt a místo lepšího vyprazdňování, by vás mohla „ucpat“.

 

Mimochodem tématu zácpy jsem věnovala předchozí článek, kde popisuji tento problém podrobněji. Jestli máte tento problém, doporučuji vám si článek pročíst.

 

 

Crohnova choroba – se projevuje bolestmi břicha v pravé dolní oblasti, pravidelným průjmem, krvácením z konečníku, artritidou, problémy s pletí a očima.

 

Jedná se o stav, kdy imunitní systém napadá sám sebe, způsobuje záněty trávicího traktu – zejména tenkého střeva. Podobá se vředové kolitidě a dnes postihuje poměrně hodně lidí.

 

Důležité je obrátit se na lékaře, který by vám měl provést krevní testy a vyšetření tenkého střeva. Provádí se také kolposkopie. Velmi žádoucí jsou změny ve stravování. U této choroby, ale i vředové kolitidy se obvykle doporučuje užívání probatik, ale bohužel je často také nutné nasadit protizánětlivé nebo imunosupresivní léky.

 

 

Endometrióza – projevy tohoto onemocnění jsou bolesti břicha, které začínají zhruba týden nebo dva před menstruací, dále se objevuje krvácení před menstruací a bolestmi při pohlavním styku. Endometrióza vzniká, když kousek děložní tkáně začne prorůstat ven mezi ostatní orgány v břišní dutině. Hormonální změny tuto tkáň aktivují a dochází ke krvácení. Podle statistik trpí nemocí 10 – 20% žen, a pokud se neléčí, může způsobit neplodnost.

 

Svoje potíže konzultujte každopádně s lékařem, který může doporučit provést laparoskopický zákrok, kdy pomocí malé kamery zkontroluje stav reprodukčních orgánů. Jestliže se diagnostikuje onemocnění, nasadí vám léky na potlačení produkce estrogenu, případně antikoncepci, která pomáhá zmírnit příznaky nemoci.

 

 

Předávkování vlákninou – příznaky tohoto problému jsou opět bolesti břicha, které je i nafouklé a objevuje se i nadýmání.

 

Pokud není váš trakt zvyklý na větší dávky vlákniny, tak se může objevit tento problém. Tělo prostě nedokáže adekvátně zpracovat nadměrné množství zkonzumované vlákniny, a proto se objevuje nepříjemné nadýmání, zácpa nebo naopak průjem.

 

Je jasné, že vláknina má v jídelníčku nezastupitelné místo a je velmi důležitá. Stejně tak důležitý je ale i dostatečný příjem tekutin. Proto je nutné potraviny s vysokým podílem vlákniny dostatečně zapít. V případě, že tak neučiníte, vystavujete se riziku, že vláknina nebude moct dobře projít trávicím traktem a způsobí vám výše uvedené potíže.

 

 

Myomy – fibroidy – jejich výskyt je doprovázen bolestmi břicha v jeho dolní části, během menstruace se křeče a bolesti ještě zhoršují. Postupem času dochází k zhoršování příznaků. Myomy jsou způsobeny nadměrným růstem svalových buněk dělohy, vyskytujících se uvnitř a kolem dělohy. Nejčastěji se vyskytují u žen kolem třicátého a čtyřicátého roku.

 

Diagnózu je možné určit laparoskopicky nebo pomocí ultrazvuku. Záleží na tom, jak je myom velký, někdy mohou pomoci léky na potlačující produkci hormonů. Ve vážných případech musí lékař přistoupit k odstranění dělohy a odstranění myomů. Existují i další metody – děložní arteriální embolizace (zablokování přísunu krve do myomu, který se díky tomu zmenší) či termální ablace (pomocí tepla se naruší tkáň myomu).

 

 

Alergie na potraviny – poznáte jí tak, že máte bolesti žaludku pět až deset minut po jídle, dostavují se velké křeče, zvracení nebo průjem a mohou se objevit problémy s dýcháním.

 

Jde o reakci na určitý druh jídla a může se vyskytnout kdykoliv během života. Mezi nejběžnější alergeny patří mořské plody, oříšky, sója, mléko, lepek.

 

Základním krokem je, abyste zjistily, na kterou potravinu máte alergii. Reakce na takové jídlo je poměrně rychlá a dojde k ní vždy, když něco takového sníte. Nepodceňujte první příznaky. Nikdy totiž nemůžete vědět, o co horší bude další reakce. Poraďte se s lékařem, abyste byly vždy připraveny alergickou reakci zvládnout.

 

 

Žlučové kameny – jejich výskyt se projevuje silnou bolestí, která vychází z pravé horní strany břicha a může postupovat až k pravé lopatce a objevuje se zhruba hodinu poté, co jste snědly nějaké tučné nebo mastné jídlo.

 

Žlučník vylučuje žluč, která pomáhá tělu trávit tuky. V žlučníku dochází ke kontrakcím, pomocí nichž se žluč dostává žlučovodem do tenkého střeva. Pokud je ale žlučovod ucpaný kameny, objeví se problémy. K určení diagnózy je nezbytný ultrazvuk. V případě, že kameny způsobují bolest, je vždy lepší je chirurgicky odstranit.

 

 

Kýla – příznakem je chronická bolest břicha přicházející bez jakýchkoliv konkrétních příčin. Může se také objevit zřetelná boulička kolem pupíku nebo v tříslech.

 

Obvykle se jedná o anatomický defekt, případně může být způsobena oslabenou břišní stěnou. Problémy se zhoršují, když zvedáte těžké věci, dále se mohou zhoršit v průběhu těhotenství a také v důsledku obezity. Jestliže vám lékař diagnostikuje kýlu, pak se obvykle při bolestech přistoupí k operaci pomocí laparoskopického zákroku.

 

 

Syndrom dráždivého tračníku (SDT) – projevuje se bolestmi břicha, zácpou nebo naopak průjmy, bolestivými pohyby střev a bolestí při vyprazdňování.

 

STD je způsoben změnami při vyprazdňování, bolesti se mohou vyskytovat občas s odstupem až tří měsíců. Toto onemocnění postihuje jednoho z pěti lidí a v 60 % případů se jedná o ženy.

 

Dnes už se ví, SDT je spjatý s problémy s vylučováním serotoninu. Pomoci mohou léky, které takové potíže odstraní. Určitou úlevu může přinést i užívání probatik, která normalizují pohyb stolice ve střevě a odstraňují problémy s nadýmáním. Ke zmírnění příznaků mohou pomoci i techniky na uvolnění stresu.

 

 

Cysty na vaječníku – při jejich výskytu se objeví bodavá či tupá bolest v dolní části břicha na jedné straně.

 

Jsou způsobeny tekutinou, která naplní útvary, které se na vaječnících objevují. Hodně cyst zmizí samo. Jestli ale problémy přetrvávají, je nutné navštívit lékaře, který provede vyšetření laparoskopicky nebo pomocí ultrazvuku k potvrzení diagnózy. Jen zřídkakdy je nutný chirurgický zákrok.

 

 

Nadměrný stres – pokud trpíte nadměrným stresem, mohou se u vás objevit nevysvětlitelné bolesti břicha, deprese nebo úzkost a pocit neustálého přetížení.

Bolesti jsou reakcí na chronický nebo dlouhotrvající stres. Stres totiž postihuje tělo nejrůznějšími způsoby a jedním z nich jsou často i gastrointestinální problémy, které bývají při stresu poměrně časté. Pokud lékař není schopen určit fyzickou příčinu vašich bolestí, bývá právě stres za příčinu označován. Na uvolnění je skvělé cvičení, hodí se ale i jiné relaxační techniky nebo můžete vyzkoušet i hypnózu.

 

 

Zánětlivá onemocnění pánve (PID) – projevují se bolestí v dolní části břicha, vaginálními výtoky, které mohou i zapáchat, horečkou.

 

Většinou je charakterizuje silná bolest v podbřišku, infekce může být doprovázena právě zvýšenou teplotou, obvykle se objeví bílý nebo žlutavý výtok a případně i svědění.

 

Jestli se u vás tyto problémy objeví, tak ihned navštivte lékaře, protože bude pravděpodobně nutná léčba antibiotiky. V případě, že je onemocnění neléčené, může se stát živnou půdou pro mnohem vážnější choroby.

 

 

Vředová kolitida – objevují se bolesti břicha, křeče, krvavý průjem, bolesti kloubů a vyčerpání.

 

Podobně jako Crohnova choroba je i vředová kolitida způsobena malfunkcí imunitního systému, který způsobí zánět tlustého střeva a konečníku.

 

Lékař by vám měl provést krevní testy, odebrat vzorky stolice a na základě koloskopie diagnostikovat onemocnění. Po stanovení diagnózy se obvykle nasazují na krátkodobě steroidy nebo protizánětlivé léky či látky na utlumení činnosti imunitního systému, které potlačí příznaky nemoci.

 

 

Žaludeční vředy – jejich výskyt doprovází tupá bolest pod prsní kostí, která se může zhoršovat nebo se častěji vyskytuje v noci.

 

Většina žaludečních vředů je způsobena baktérií H.pylori, která se dostane pod ochrannou bariéru žaludeční stěny a způsobuje vředy. Pro stanovení žaludečních vředů byste měly podstoupit sérii vyšetření, mezi nimi například endoskopii, při které se do žaludku zasouvá tenká sonda s kamerou.

 

Jestliže jsou vředy způsobeny H.pylori, léčí se onemocnění antibiotiky a léky na potlačení kyselosti žaludku. Pomoci vám mohou i léky na ochranu žaludeční sliznice.

 

 

Je dost možné, že nespadáte do žádné kategorie výše uvedených onemocnění. Na následujících řádcích se ještě můžete dočíst o dalších pěti důvodech, proč vás může bolet břicho.

 

1. Intolerance laktózy

Trpíte-li intolerancí na laktózu a proto se vyhýbáte mléčným výrobkům, tak byste ale měly vědět, že laktóza může být skryta i v dalších potravinách, jako je pečivo, koláče, salátové dresingy nebo polévky. Zažívací problémy na sebe potom nenechají dlouho čekat.

 

 

2. Cirhóza jater

Cirhóza se objevuje při poranění jater nebo důsledkem chronického onemocnění. Bohužel příčinou může být i nadměrná konzumace alkoholu. Játra mohou být ale ohroženy i hepatitidou. Pokročilé stadium cirhózy je provázeno otoky, vystouplým břichem a bolestmi v pravé horní části dutiny břišní.

 

 

3. Falešné vředy

Neulcerózní dyspepsie je běžným onemocněním, které je charakterizováno svíravou pálivou bolestí v horní části břicha. Takové bolesti žaludku nemají zdánlivě žádnou příčinu a nejsou spojovány s žádnou standardní nemocí zažívacího traktu. Potíže se zhoršují, když jíte příliš rychle, konzumujete kořeněná nebo tučná jídla, pijete sycené nápoje.

 

Pozor si dávejte na některé léky – například aspirin, ibuprofen nebo antibiotika mohou také problém zhoršit.

 

4. Křečové žíly na vaječnících

Křečové žíly v pánevní oblasti má až 15% žen ve věku 20 – 50 let. Mezi symptomy tzv. syndromu pánevního překrvení (PCS) patří tupá bolest v podbřišku nebo zádech, která se zhoršuje při zvýšené únavě, nebo když delší dobu stojíte.

 

PCS se diagnostikuje velmi obtížně, protože při pánevním vyšetření ležíte a tlak na cévy se tím pádem zmírní. Je nutné provést pánevní rentgen a vyšetření na magnetické rezonanci, aby mohla být stanovena příčina vašich obtíží.

 

 

5. Sezónní potíže

Při cestování vám mohou dělat nepříjemné společníky žaludeční křeče, nevolnosti, zvracení a průjmy. Při cestě za oceán trpí zažívacími problémy až 50% lidí.

 

Většinou jde o mírné potíže, někdy se ale může objevit i vážnější onemocnění – například amébóza. Toto onemocnění se obvykle rozvíjí dva až čtyři týdny po infikování, někdy to ale může trvat i několik měsíců nebo let, než se střevní paraziti projeví. Riziko se zvyšuje v tom případě, pokud jste navštívily oblast, kde jsou nedostatečné hygienické podmínky.

 

Napsala Dominika Ipserová

Komentáře


Nový komentář mohou vložit pouze přihlášení uživatelé.
Banner

Nejnovější profily

AnonymousAnonymous16.08.2017
KamčaKamča01.01.2016
LucieS1711LucieS171107.02.2014
MartinVanaMartinVana06.12.2013

Nejnovější galerie

Milo 2013Milo30.08.2013
na dovolenéNale20.06.2013
ShybyMilo19.02.2013
ShybyMilo19.02.2013

Komentáře

CKD - cyklická ketogfit-kul • 24.07. 16:26

Hodnoty cukru jsou napsány v článku...

CKD - cyklická ketogVIET • 14.07. 22:44

je tedy limit kolik bych měl příjmout těch cukrů v ten carb up den ?

Bojové umění Pencak kihu • 30.06. 22:48

Ahoj, vím že je to už nějakou dobu co článek vyšel nic méně bych měl vážný zájem o nějaký seminář id

CKD - cyklická ketogfit-kul • 22.03. 15:13

6+2 - klidně ano, pohlídej si ketózu testem...

CKD - cyklická ketogEroll.61 • 17.03. 04:08

Dobrý den. Posiluji cca 6 let a vždy jsem jezdil sach. vlny. Z hlediska dodržování, únavy atd atd js

Návštěvnost webu

Online návštěvníků: 8 , registrovaných: 3