Sacharidové vlny-vše sem...

Hubnu, hubneš, hubneme

Re: Sacharidové vlny-vše sem...

Příspěvekod Ramona79 » pát 04. dub 2014 21:24:30

jo ještě prosim jaky mate nazor na brambory?
Ramona79

Příspěvekod fit-kul » sob 05. dub 2014 19:12:14

ještě posledni otazka co kdyby zkusila 3denni vlny 70-140-200? děkuji

Ano, je to také jedna z možností - je potřeba vyzkoušet a držet se toho, co bude vyhovovat...

Ramona79 píše:jo ještě prosim jaky mate nazor na brambory?

Brambory jsou v pořádku - záleží na jejich přípravě (ideální je vaření ve slupce a žádná bramborová kaše apod.)
fit-kul
Administrátor

Příspěvekod betule1986 » čtv 17. dub 2014 20:01:31

Dobrý den,
děkuji za dobré fórum! Měla bych jeden dotaz - už 3 týden držím sacharidové vlny, jelikož nejsem kulturista nenastavila jsem si žádný brutální režim (ráno si dám klidně tmavou bagetu se šunkou a sýrem), ovoce atd., z masa jím i trochu tučnější kousky než kuřecí prsíčka, solím - i když mnohem méně než jsem solila, zařadila jsem ryby, které jsem před tím nejedla atd...dělám si jídelníček sama a zatím pro mě není problém držet vlny...držím sach. 50-75-200-100-150-250-150 takže 2 vlny týdně. Vážím teď pod 63kg (shodila jsem z 65+), měřím 166cm, cílová váha tak 57-58kg. Do posilky (spinning + posilovna) chodím 2-3x týdně + občas víkendové outdoorové aktivity.
Příjem bílkovin 90-100g (při nízkosacharidových dnech 100+něco), tuky kolem 25-35g.
Jde mi ale o to, že v dnech do 50-150g sach. (což je 5 dní v týdnu!) je nemožné se při držení výše uvedených hodnot dostat na můj BMR což je okolo 6000kJ denně. Horko těžko se dostávám nad 5000kJ, spíše je to kolem 3500-4500kJ. Teprve až u sacharidů kolem 200g se držím kolem příjmu 6000kJ. A nevím, jestli je toto v pořádku. Přijde mi to hrozně nízko a začínám se obávat jojo efektu. Dělám něco špatně, nebo je to tak v pořádku? Děkuji za případnou odpověď!
betule1986

Příspěvekod jerry » pát 18. dub 2014 7:29:22

Zdravim,
odpovim z vlastnich zkusenosti, nactenych textu apod. ale pro jistotu si pockejte na odpoved i od Fit-KUL ;)

1g tuků - 38,kJ (9 kcal)
1g sacharidů - 16,9 kJ (4 kcal)
1g bílkovin - 17 kJ (4 kcal)
4,19 kJ - 1 kcal

Pri drzeni sach. vln by se v idealnim pripade mela drzet konstatni hladina bilkovin (1, 6 až 1, 8 g bílkovin/kg telesne vahy). Sacharidove vlny skacou dle rozpisu a opet plati, ze by hodnoty mely byt co nejvice presne (cim presnejsi jsou hodnoty sacharidu, tim je efekt lepsi). Myslim si, ze na hodnote tuku tolik nezalezi, i kdyz nic se nema prehanet a 0g tuku se taktez nikdy nepovede, takze zde to je trosku volne..

Suma sumarum:
Bilkoviny = konstantni hodnota (idealne)
Sacharidy = dle rozpisu
Tuky = nemusi se na ne tolik pohlizet

Z vyse uvedenych prevodu T/S/B na KJ(kcal) a meho strucneho konstantovani je patrne, ze v obdobi sacharidovych vln se neda ridit dle hodnot KJ(kcal) prave pro kolisani sacharidu dle rozpisu.

Pokud bych to mel brat z pohledu KJ(kcal) zajiste pri ohlednuti nad denimi aktivitami:
Je-li hodnota mensi nez idealni, pak se hubne. Pokud vetsi, pak se pribira. A pokud stejna, tak se nepribira ani nehubne.

Z logiky tohoto druheho tvrzeni to podtrhava to, co se Vam deje v sacharidovych vlnach.
Pri mensi poctu sacharidu mate logicky celkove KJ(kcal) mene. Osobne bych asi moc nedoporucoval se snazit vyrovnavat KJ(kcal) pomoci bilkovin.

Pokud vim, tak telo stejne spotrebuje najednou max 40g bilkovin a zbytek meni v energii ci uklada do tuku..

Toliko k sacharidovym vlnam a nyni jeste dodatek jojo efektu..

Pokud si dobre pamatuju..
Maximalni "zdravejsi" hubnuti je MAX 1,5kg/tyden.
Pokud se hubne vice KG za tyden, tak je dosti pravdepodobne, ze se jojo efekt stane. Pokud je hodnota mensi (ideal 1kg/tyden) tak je realita jojo efekt da se rict skoro nulova..

Jak jsem napsal vyse, urcite bych si jeste pockal na vyjadreni Fit-Kul.. i kdyz v rade veci mivam pravdu, obcas se nekde seknu (chybny zdroj infa), ale neni to pravidlem ;)
Jerry
jerry

Příspěvekod betule1986 » sob 19. dub 2014 20:46:21

Díky moc za komplexní odpověď! Já jsem nad tím právě přemýšlela, že s dodržením daných hodnot sach,bílk,tuků se nedá dodržet energetická hodnota. Na druhou stranu jsem v několika článcích četla (ne zde na serveru), že by se při daných hodnotách měla dodržovat hodnota alespoň 1200kcal (tedy těch cca 5000kJ), tak mi to přišlo trochu divné :) Říkala jsem si, jestli to třeba opravdu nenahrazovat bílkovinami (tzn. v nízkosacharidové dny jíst o to více bílkovin a vysokosacharidové zase běžnou dávku (tzn. třeba ten 1g/kg).
Ještě bych se chtěla zeptat, jestli je nějaká potravina, kterou bych měla striktně vynechávat...jím třeba obden brambory, protože jíst denně půl pytlíku rýže se mi nechce :)) jednou za týden si dám i kaši...občas si doslazuji tvaroh lžičkou medu (ve vysochosacharidové dny i více medu). Piju hodně ovocné čaje. Jinak zásadně nesladím a sladké moc nejím ani normálně, takže tam problém není. Co třeba jiná úprava masa než vaření ve vodě (což tedy dělám v 90% případů, ale párkrát sem upekla kuře v troubě)...může něco takového narušit dietu, nebo stačí dodržovat příjem sacharidů (samosebou ne ve formě jednoduchých cukrů) a dá se jíst prakticky cokoli...? /viz třeba to pečivo k snídani, ovoce, kuřecí stehna nebo třeba vepřové místo kuř. prsou atd.../ Já teď hubnu cca to 1kg týdně, ale přemýšlím, jestli je to vlnami nebo tím, že jsem značně zracionalizovala jídelníček oproti tomu, jak jsem jedla předtím :D
Jinak díky moc za váš čas :)
betule1986

Příspěvekod jerry » úte 22. dub 2014 4:37:21

Dle meho mineni by se striktne meli vynechavat max potraviny, na ktere mate napr. alergii nebo tak..
Hlavni je se ridit hodnotami pro danny den..
Zajiste beru v potaz, ze zakladni pravidla, jako je nejist salami, bile peciva a X dalsich pravidel jiz dukladne znate a mate nastudovana..
Jerry
jerry

Příspěvekod fit-kul » úte 22. dub 2014 13:16:23

sach,bílk,tuků se nedá dodržet energetická hodnota. Na druhou stranu jsem v několika článcích četla (ne zde na serveru), že by se při daných hodnotách měla dodržovat hodnota alespoň 1200kcal (tedy těch cca 5000kJ), tak mi to přišlo trochu divné :)

Ve vlnách bych se moc nezaobíral kcal/KJ, ale spíše věřil svým pocitům. Mám nějaký rozpis max. množství sacharidů na den a pokud mi vše vyhovuje (rozumně hubnu, nemám hlad atd.) tak tak jedu i nadále.

Říkala jsem si, jestli to třeba opravdu nenahrazovat bílkovinami (tzn. v nízkosacharidové dny jíst o to více bílkovin a vysokosacharidové zase běžnou dávku (tzn. třeba ten 1g/kg).

V nízkosacharidové dny je opravdu možné (a i vhodné) zvýšit množství konzumovaných bílkovin - hlavně je důležité nehladovět - mám hlad? Tak si přidám trochu více masa a pro příště už s tím budu počítat, abych v ideálním případě předešel nežádoucímu "pocitu hladu". Přerodu bílkovin na tuk se nemusíš obávat...
fit-kul
Administrátor

Příspěvekod betule1986 » čtv 24. dub 2014 15:04:08

Díky vám moc za odpovědi! :)
betule1986

Příspěvekod Awasari » sob 26. dub 2014 13:16:43

Ahoj,
tak jsem další holka, co se rozhodla vlnit a co sice samozřejmě chápe, že se nic nedá říct všeobecně a všechno si člověk musí prubnout sám na sobě, ale co se stejně chce na pár věcí zeptat. :) Budu moc ráda za každou odpověď... :)
No, tak na začátek: 171 cm, 75 kg. Dolů bych chtěla dát (a dám :D) 10 kg. Problém - břicho, nedělám si iluzi, že jsem tomu už pomohla i nějakými hloupými předchozími pokusy, tak teď nechci pokračovat ve šňůře pitomin a i proto píšu.. Mám totiž tendenci dost věci přepalovat, prostě se zatnu a jedu na 100% i ve chvíli, kdy je to třeba nesmyslný, takže potřebuju trochu "usměrnit" a dát rámec, ve kterém si můžu šílet a jet na 100%. :)

Ale v hlavě mi hlodá ještě víc věcí:
1) Přestože se mluví o vlnách, hodně lidí dává po dni s nejvíce sacharidy den s nejméně sacharidy, ale nemělo by to k té nejmenší hodnotě pomalu klesat?
2) Když už jsem napsala 'pomalu' klesat, tak je lepší brát schody po 50g sacharidů nebo 100g sacharidů?

Zatím jsem si to vymyslela takhle: 50-100-150-200-250-300, přičemž 300g (haha, i 250g) jsem napsala jen se sebezapřením a moje hubnoucí ego doufá, že to tady zatrhnete, než se k tomu dostanu. :D
Cvičení - doprava do školy a z ní na kole (dohromady 1,5 h) + doma posilování (doma s činkama, ale zatím se dokážu zničit tak, že schody "cítím" ještě dva tři dny atp.) nebo občas HIIT, sem tam basket, uvažuju o přidání krátkého výběhu na lačno a na pohodu. Rest tak 1x týdně.
Bílkoviny tak 130g, tuky 30g, vody spouuustu, vitamín C.
Je to takhle v pořádku nebo je vhodná nějaká úprava?

Zatím jsem na začátku první vlny, ale překvapilo mě, jak bylo jednoduché mít 50g sacharidů, žádný hlad a cvičení taky v pohodě, přestože den předtím nebyla žádná přežíračka a lá "naposledy se našoupnu, když začínají vlny". :D Ani jsem neměla chuť na sladké, dokonce jsem se cítila živější, taková "neuspanější", což bylo fajn po celý den, akorát ne večer při dlouuhém usínání. :D Byla bych schopná se dokonce upsat k tomu, že sacharidy vlastně vůbec nepotřebuju a nechci.Tolik jen k dojmům, co jsem se chtěla trochu svěřit.

Děkuju za odpovědi na otázky a omlouvám se za takový dlouhý žblept, holt nezapřu, že patřím k vykecávavějšímu se pohlaví...! ;)
Awasari

Příspěvekod fit-kul » ned 27. dub 2014 12:56:39

Ale v hlavě mi hlodá ještě víc věcí:
1) Přestože se mluví o vlnách, hodně lidí dává po dni s nejvíce sacharidy den s nejméně sacharidy, ale nemělo by to k té nejmenší hodnotě pomalu klesat?
2) Když už jsem napsala 'pomalu' klesat, tak je lepší brát schody po 50g sacharidů nebo 100g sacharidů?

1) Tohle je přínosný "šok", kdy tělo velice dobře reaguje využíváním tukových zásob jako náhradní zdroj energie. A navíc, pokud bys použila pyramidové vlnění, stejně se nakonec dostaneš k sacharidovému skoku - ale příliš rozvláčněnou cestou.

Zatím jsem si to vymyslela takhle: 50-100-150-200-250-300, přičemž 300g (haha, i 250g) jsem napsala jen se sebezapřením a moje hubnoucí ego doufá, že to tady zatrhnete, než se k tomu dostanu. :D
Cvičení - doprava do školy a z ní na kole (dohromady 1,5 h) + doma posilování (doma s činkama, ale zatím se dokážu zničit tak, že schody "cítím" ještě dva tři dny atp.) nebo občas HIIT, sem tam basket, uvažuju o přidání krátkého výběhu na lačno a na pohodu. Rest tak 1x týdně.

Bílkoviny tak 130g, tuky 30g, vody spouuustu, vitamín C.
Je to takhle v pořádku nebo je vhodná nějaká úprava?

Kolik máš standardní příjem sacharidů?

Zatím jsem na začátku první vlny, ale překvapilo mě, jak bylo jednoduché mít 50g sacharidů, žádný hlad a cvičení taky v pohodě, přestože den předtím nebyla žádná přežíračka a lá "naposledy se našoupnu, když začínají vlny". :D Ani jsem neměla chuť na sladké, dokonce jsem se cítila živější, taková "neuspanější", což bylo fajn po celý den, akorát ne večer při dlouuhém usínání. :D Byla bych schopná se dokonce upsat k tomu, že sacharidy vlastně vůbec nepotřebuju a nechci.Tolik jen k dojmům, co jsem se chtěla trochu svěřit.

První 1-2 týdny diety má člověk energie na rozdávání, ale potom to začne...

Děkuju za odpovědi na otázky a omlouvám se za takový dlouhý žblept, holt nezapřu, že patřím k vykecávavějšímu se pohlaví...! ;)

Od toho je tu diskusní fórum :)

Jinak v případě zájmu mohu sestavit individuální sacharidové vlny (obsahují i recepty). Více. viz:
http://www.fitkul.cz/fitkul/trener-cenik
fit-kul
Administrátor

Příspěvekod Awasari » ned 27. dub 2014 15:50:54

No, doteď jsem jedla 180g sacharidů + nezapočítaná zelenina (které se ale neupejpám).... Na váze se to nějak neukazovalo, pokud ano, tak směrem nahoru, což mě samozřejmě velice 'těšilo' a hlavně demotivovalo...

Nabídku sestavení sach. vln určitě zvážím, zatím mi to počítání nevadí, ale člověk nikdy neví, kdy mu to přeroste přes hlavu. ;)
Awasari

Příspěvekod fit-kul » pon 28. dub 2014 11:58:20

Tvoje maximální sachariová vlna by se měla pohybovat kolem 180-200g sacharidů.
fit-kul
Administrátor

Příspěvekod Pavlina.Galova » čtv 07. srp 2014 7:27:36

Dobrý den. Doslechla jsem se o sacharidových vlnách a chtěla bych to vyzkoušet. Chodím do studia, kde v po,st,pá cvičím na vibračních strojích a v út,čt na trampolínách. Měřím 170 cm a vážím 111 kg. V centimetrech jsem už ubrala, ale kila dolů nejdou. Prosím o radu a výpočet množství bílkovin na mou postavu.Děkuji Pavlína
Pavlina.Galova

PředchozíDalší

Zpět na Hubnutí a diety