Rotopedy a cyklotrenažéry


Autor: fit-kul | 23.08.2013 10:04 | Komentářů: 0

Konečně už dorazili prázdniny a vy máte kila navíc? Nebo jste ze zdravotních důvodů „donuceni“ začít se hýbat? Či jen potřebujete vybít přebytečnou energii? Pak právě pro vás by mohl být řešením rotoped či cyklotrenažér.

 

Rotopedy a cyklotrenažéry patří do kategorie fitness pomůcek, kvůli kterým již nemusíte chodit do fitness studia, ale můžete využít simulace jízdy na kole v klidu doma. Jízdou na těchto přístrojích se dá podle vaší váhy a intenzity jízdy spálit až 3600kJ/hod.

Jak tedy tyto přístroje vybírat? A jak se vůbec liší rotoped a cyklotrenažér? Nejprve je důležité si rozmyslet, jak často a kým bude rotoped využíván. Dále pak, kolik peněz jste ochotni za něj utratit.

 

Nejlevnější rotopedy na trhu se dnes dají koupit již od necelých 2000 Kč, dále s rostoucími požadavky a kvalitou roste i cena. Rotoped je určen hlavně pro domácí, nikoliv však profesionální, trénink, udržení fyzické kondice a zpevnění těla. Rozlišujeme dva typy těchto strojů: rotopedy, na kterých ovládáme zátěž manuálně a rotopedy, které jsou řízeny počítačem (tzv. ergometry).

 

Používání rotopedu působí pozitivně na zpevňování stehen, hýždí, břicha a dále na krevní tlak. Taktéž posiluje srdce a zvyšuje vitální kapacitu plic. Rotoped je též šetrný ke kloubům. Cyklotrenažér je pak určen pro dokonalou simulaci jízdy na kole díky přesnému a citlivému nastavení zátěže, která je vyšší než u rotopedu, a dokonalé stabilitě. Některé cyklotrenažéry mohou být také vybaveny pedály s SPD zámkem, což umožňuje použití cykloobuvi. Technika cvičení na cyklotrenažéru patří mezi aerobní formy a při dostatečně dlouhém a namáhavém cvičení zintenzivňuje oběhový a dýchací systém. Cena nejlacinějších typů je zhruba kolem 5000 Kč.

 

Jak koupit ten nejlepší? Důležitým kritériem při nákupu je rám, sedadlo a řídítka rotopedu. Zde bychom se měli soustředit hlavně na danou nosnost rotopedu a výšku cvičícího. Rám by měl být též uspokojivě bytelný a konstrukčně pevný. Nákupu sedla věnujte velkou trpělivost. U sedla by mělo být možné seřízení výšky (dražší typy umožňují také polohování sedla vpřed nebo vzad). Sedlo by mělo být uspokojivě komfortní a přizpůsobivé. Nejkvalitnější jsou gelová sedla, která se vytvarují podle vašeho těla. Délka řídítek by měla být samozřejmě lehce upravitelná a samotná řídítka by měla být pogumována pružným a neklouzavým materiálem. Standardem jsou již balancované pedály s upravitelnými pásky kolem nártu, což samozřejmě umožňuje nechat pracovat též další svalstvo.

 

Dalším důležitým kritériem při nákupu by mělo být zátěžové kolo, středové uložení a brzdy. Přední kolo u rotopedů funguje jako zátěžové, přičemž platí, že čím větší kolo, tím vyrovnanější chod. Hmotnost zátěžového kola se pohybuje od 4 do 10 kg. Středové uložení rotopedu má za následek souvislou a nehlučnou jízdu a minimální opotřebování osy, což je vyvoláno ložisky z kuliček, ve kterých se nachází osa šlapek. Dají se sehnat čtyři typy brzd: čelisťový, páskový, magnetický (pracují na principu oddalování magnetických dílů) a indukční (na principu zvětšování indukce v cívce). Čelisťové a páskové brzdné systémy nejsou příliš tiché, běží nespojitě a zakrátko se ničí. Oproti tomu magnetické a indukční brzdné systémy běží nehlučně a nepřetržitě a jejich funkčnost je skoro bezmezná.

 

V dnešní době už jsou téměř všechny rotopedy opatřeny jednoduchým počítačem s displejem, který ukazuje dobu cvičení, aktuální rychlost a ujetou vzdálenost. U kvalitnějších typů je zobrazováno i množství spálených kalorií nebo výkon ve wattech. Užitečnou funkcí počítače je zobrazení tepové frekvence, což umožňuje sledování spalování tuků (aerobní cvičení) nebo zvyšování fyzické kondice (přesažení aerobního pásma). Počítač je proto propojený se snímačem tepu, který se nachází buď na řídítkách, nebo ve speciálním klipu, který je umístěn na ucho.

 

Říkáte si právě, že jediný problém je nedostatek prostoru u vás doma? Pak i pro vás máme dobrou zprávu: dnešní trh nabízí i skládací, avšak plnohodnotné, rotopedy.

 

 

Komentáře


Nový komentář mohou vložit pouze přihlášení uživatelé.
Banner

Nejnovější profily

AnonymousAnonymous16.08.2017
KamčaKamča01.01.2016
LucieS1711LucieS171107.02.2014
MartinVanaMartinVana06.12.2013

Nejnovější galerie

Milo 2013Milo30.08.2013
na dovolenéNale20.06.2013
ShybyMilo19.02.2013
ShybyMilo19.02.2013

Komentáře

CKD - cyklická ketogfit-kul • 24.07. 16:26

Hodnoty cukru jsou napsány v článku...

CKD - cyklická ketogVIET • 14.07. 22:44

je tedy limit kolik bych měl příjmout těch cukrů v ten carb up den ?

Bojové umění Pencak kihu • 30.06. 22:48

Ahoj, vím že je to už nějakou dobu co článek vyšel nic méně bych měl vážný zájem o nějaký seminář id

CKD - cyklická ketogfit-kul • 22.03. 15:13

6+2 - klidně ano, pohlídej si ketózu testem...

CKD - cyklická ketogEroll.61 • 17.03. 04:08

Dobrý den. Posiluji cca 6 let a vždy jsem jezdil sach. vlny. Z hlediska dodržování, únavy atd atd js

Návštěvnost webu

Online návštěvníků: 8 , registrovaných: 3