Které doplňky má cenu brát?


Autor: fit-kul | 15.10.2014 10:58 | Komentářů: 0

 

Které doplňky výživy by měly být součástí vašeho stravovacího plánu a které TOP produkty se opravdu vyplatí koupit?

 

Otevřete kulturistický časopis a hned se díváte na reklamy na nepřeberné množství různých doplňků výživy. Může být docela obtížné doslova se prokousat přes veškeré informace a zjistit tak, které doplňky můžou opravdu fungovat a u kterých by to byla pouhá ztráta času. Jak zjistit, za které doplňky stojí utratit vaše těžce vydělané peníze? Jak zjistíte, které z nich vyzkoušet a které by se měly stát základem ve vašem cíli o dosažení vysněné postavy?

 

Tento seznam doplňků bude rozdělen podle stupně důležitosti a podle toho, jaký mají význam pro výsledný nárůst svalové hmoty. Samozřejmě, doplňky výživy (už podle názvu) opravdu „pouze“ něco doplňují. A doplňují váš dostatečný příjem kvalitních bílkovin, sacharidů a tuků. Pokud nemáte dobře vyřešený jídelníček, doplňky výživy nebudou mít sami o sobě takový pozitivní efekt, jaký by mohly mít.

 

Ale pokud máte dobré stravovací návyky, tak se doplňky výživy mohou stát velice účinným nástrojem, jak dosáhnout dalšího výrazného zlepšení.

 

 

Číslo 1: Syrovátkový protein

Syrovátkový protein je praotcem všech doplňků výživy. Vzhledem k tomu, že obsahuje velice kvalitní a rychle stravitelné bílkoviny, je ideální jak v období před, tak i po tréninku. Je velmi bohatý na větvené aminokyseliny – leucin, izoleucin a valin (BCAA). Syrovátkový protein vám pomůže ve svalovém růstu a rychlé regeneraci.

 

Zkuste 20g syrovátky s komplexními sacharidy asi 30-60 minut před tréninkem se 40g syrovátky s 60-80g jednoduchých sacharidů ihned po tréninku. Užívání syrovátkového proteinu před tréninkem působí anabolickým efektem a po tréninku dodává vyčerpaným svalů vše potřebné pro zahájení rychlé regenerace.

 

Při výběru správného syrovátkového proteinu se ujistěte, že obsahuje nízké množství sacharidů a tuků. Větší množství sacharidů a tuků totiž může snížit rychlost vstřebávání. A právě po tréninku chcete, aby se aminokyseliny z proteinu dostaly k „hladovějícím“ svalům co nejrychleji. Některé proteiny navíc obsahují i enzymy, které pomáhají s jednodušším trávením.

 

 

Číslo 2: Kreatin

Pokud jste nikdy neslyšeli o kreatinu, pak vítejte na Zemi. Kreatin patří mezi nejúčinnější a nejvíce prozkoumané doplňky výživy na trhu. Četné výzkumy a osobní zkušenosti nespočet kulturistů potvrzují, že se jedná o skutečně a velice rychle fungující doplněk.

 

Jakmile dojde k převedení užívaného kreatinu na kreatinfosfát nacházející se ve svalech, vytvoří se anabolické prostředí, které umožňuje zvýšenou syntézu bílkovin (růst svalové hmoty). Ve svalových buňkách umožňuje zvýšení množství živin, které pomáhají v regeneraci a růstu. Zkuste 3-5g kreatinu před a po tréninku společně se syrovátkovým proteinem. Opět platí, že předtréninková dávka vám umožní trénovat mnohem intenzivněji a potréninková dávka vám pomůže v rychlejší regeneraci, takže svaly budou 100% připraveny na další trénink.

 

Někteří lidé tvrdí, že kreatin jim způsobuje žaludeční nebo střevní problémy. Pokud je to i váš případ, zkuste některou z nových forem kreatinu, jako je kreatin ethyl ester, což je forma kreatinu vyvinutá speciálně pro mnohem lepší a snadnější vstřebávání.

 

 

Číslo 3: ZMA a antioxidanty

Určitě si říkáte: „Co je ZMA?“. ZMA je jednoduše zkratka pro zinek, hořčík a vitamín B6 a mezi hlavní antioxidanty patří vitamín C a E. Tyto vitamíny a minerální látky jsou velmi důležité pro správné fungování našeho těla, obzvlášť pokud máte těžké tréninky. Jasně, že to zrovna nezní jako „super“ nově objevený doplněk výživy, ale tělo neustále produkuje volné radikály, které mohou ve výsledku způsobit poškození tkání. Antioxidační vitamíny C a E mohou pomoci v boji proti těmto volným radikálům a posilují imunitní systém, což znamená, že jste zdravější a vaše celková výkonnost je vyšší.  ZMA také napomáhá zvyšovat hladinu růstového hormonu (IGF-1) a testosteronu.

 

Tyto dvě kategorie jsou tím, čemu říkám základní doplňky výživy. Nebudete okamžitě cítit, že pracují, jako je tomu např. u kreatinu nebo kofeinu, ale jsou velice důležité, pokud jde o celkový zdravotní stav a pohodu těla. V případě, že tělo není v dobrém zdravotním stavu, jak by bylo vůbec možné budovat novou svalovou hmotu? ZMA a antioxidanty pomáhají udržovat zdravý základ, na kterém můžete stavět.

 

Užívejte 500mg vitamínu C a 20-400 IU vitamínu E zároveň s vaším prvním jídlem po tréninku. Před spaním si vezměte dávku ZMA, což vašemu tělu poskytne asi 30mg zinku, 450mg hořčíku a 10mg B6.

 

 

Číslo 4: Kaseinový protein

Dalším důležitým proteinovým produktem je kasein. Kaseinový protein obsahuje pomalu trávící bílkoviny, které se po delší dobu uvolňují do krevního řečiště a poskytují tak svalům kontinuální přísun aminokyselin. Kaseinový protein je užíván zejména před spánkem. Ale vzhledem k tomu, že se kasein tráví pomaleji je ideální i kdykoliv během dne, kdy se nemůžete najíst klasického jídla. Výzkumy potvrzují, že pokud přidáte 20g kaseinového proteinu do vašeho potréninkového koktejlu, zvýšíte tak rychlost vstřebávání.

 

 

Číslo 5: Glutamin

Glutamin je nejhojněji se vyskytující aminokyselina ve svalové tkáni. I když není glutamin nijak výrazně propagovaný doplněk, jeho pozitivní účinky jsou nepopiratelné. Po tréninku pomáhá nasycovat svaly glykogenem, výrazně podporuje celkovou imunitu a zvyšuje hladinu růstového hormonu. Pomáhá také oddalovat únavu, takže můžete trénovat tvrději a déle, aniž byste se museli obávat katabolického (svaly rozkládajícího) stavu. Pokud má vaše tělo nedostatek glutaminu, jednoduše si ho bude brát z vašich svalů a to přece nechcete, že?

 

Užívejte 10g glutaminu před a po tréninku, abyste oddálili únavu a zrychlili proces regenerace. Opět platí, že glutamin se neprojevuje žádným okamžitým nárůstem energie, ale jde spíše o „tichého“ pomocníka, jehož pozitivní vliv pocítíte v dlouhodobém horizontu.

 

 

Ostatní doplňky, které stojí za vyzkoušení

Zde je několik doplňků, které je dobré vyzkoušet a podle účinků, které pozorujete, je buď zařadíte mezi doplňky výživy, které pravidelně užíváte nebo ne. Důležité je, abyste je nezkoušeli hned všechny zároveň, ale postupně po jednom. Jak jinak, byste zjistili, který na vás účinkuje a který ne?

 

Maltodextrin

Maltodextriny jsou sacharidy, které jsou relativně lehce stravitelné. Jsou vyrobeny z přírodního kukuřičného nebo pšeničného škrobu enzymaticky upraveného škrobu. Maltodextrin je skvělý doplněk k syrovátkovému nebo kaseinovému proteinu. Obzvlášť účinný je v potréninkových koktejlech, kdy rychle dodává svalům tak potřebné sacharidy.

 

Vitargo

Vitargo je forma sacharidů s vysokou molekulární hmotností, který je ideální do potréninkového koktejlu. Dokáže velice rychle doplnit glykogen ve vyčerpaných svalech.

 

Arginin

Arginin je v těle převeden na oxid dusnatý (NO). Mezi jeho hlavní účinky patří dilatace cév, což umožňuje dopravit do svalových buněk mnohem více aminokyselin a glukózy. A s větším množstvím živin a větší hydratací je možná i větší syntéza bílkovin = růst svalů. Zkuste 3g po probuzení, před tréninkem a před spaním.

 

Tribulus Terrestris

Tribulus dokáže zvýšit hladinu testosteronu a nervovou aktivitu ve svalových buňkách. To umožní trénovat s mnohem větší intenzitou. Zkuste 300-500mg před tréninkem.

 

Karnosin

Karnosin umožňuje svalům silnější déle trvající kontrakci. Kromě toho také pomáhá snižovat únavu, takže vydržíte trénovat déle a s větší intenzitou. Zkuste 1-2g karnosinu před tréninkem.

 

Tak tady to máte, pět doplňků výživy, které by neměly chybět ve vaší skříňce. A několik dalších doplňků, které rozhodně stojí za vyzkoušení. Se správným jídelníčkem a tréninkovým plánem se mohou stát tyto doplňky výživy klíčovým faktorem ve vaší snaze o vytvoření impozantní postavy.

Komentáře


Nový komentář mohou vložit pouze přihlášení uživatelé.
Banner

Nejnovější profily

AnonymousAnonymous16.08.2017
KamčaKamča01.01.2016
LucieS1711LucieS171107.02.2014
MartinVanaMartinVana06.12.2013

Nejnovější galerie

Milo 2013Milo30.08.2013
na dovolenéNale20.06.2013
ShybyMilo19.02.2013
ShybyMilo19.02.2013

Komentáře

CKD - cyklická ketogfit-kul • 24.07. 16:26

Hodnoty cukru jsou napsány v článku...

CKD - cyklická ketogVIET • 14.07. 22:44

je tedy limit kolik bych měl příjmout těch cukrů v ten carb up den ?

Bojové umění Pencak kihu • 30.06. 22:48

Ahoj, vím že je to už nějakou dobu co článek vyšel nic méně bych měl vážný zájem o nějaký seminář id

CKD - cyklická ketogfit-kul • 22.03. 15:13

6+2 - klidně ano, pohlídej si ketózu testem...

CKD - cyklická ketogEroll.61 • 17.03. 04:08

Dobrý den. Posiluji cca 6 let a vždy jsem jezdil sach. vlny. Z hlediska dodržování, únavy atd atd js

Návštěvnost webu

Online návštěvníků: 2 , registrovaných: 1