Jak se vyhnout zranění?


Autor: fit-kul | 14.07.2011 00:00 | Komentářů: 0

Zranění jsou pro kulturistu (a nejen pro něj) tím nejhorším nepřítelem a je třeba se jim vyhnout za každou cenu. Nejen, že způsobují bolest a nepohodlí, ale hlavně vás mohou vyřadit z tréninku na mnoho dní nebo vyvolat neschopnost provádění určitých cviků. Kromě toho, jakmile jste se již jednou zranili, velmi často se stává, že příští zranění bude opět na stejném místě. Zatímco níže uvedené tipy se mohou zdát velmi jednoduché až triviální, rozhodně bych je nepodceňoval.

 

1. Noste vhodné oblečení

Noste oblečení, které vám nebude nijak bránit v procvičení všech části těla v plném rozsahu. Omezující oblečení, jako jsou džíny, mohou například zabránit ve správném provedení dřepů, což může vést ke ztrátě stability a následně i zranění. Je také dobré nosit pohodlné sportovní boty, které budou vždy zavázané.

 

 

2. Jestliže si nevíte rady, požádejte o pomoc

Pokud nevíte, jak správně provést cvičení nebo jak se používá určitý stroj, můžete se pokusit na to přijít sami, ale mnohem rozumnější volbou je požádat o pomoc obsluhu posilovny.

 

 

3. Než budete zvedat váhy, ujistěte se, že jsou všechny kotouče zajištěny

Buďte velmi opatrní s nezajištěnými kotouči na olympijské ose. Už jsem viděl několik situací, kdy byly zvedány nezajištěné váhy, jedna strana olympijské tyče se převážila a následkem toho byl nekontrolový pád kotoučů na nohy cvičence. Bohužel tato situace může vyústit také ve zranění okolo stojících/cvičících lidí. Proto nezapomínejte vždy zabezpečit zvedané váhy.

 

 

4. Nezapomeňte na zahřívací série

To nejhorší co můžete udělat je, že budete okamžitě zvedat těžké váhy, bez toho aniž byste připravili tělo na tuto zátěž - tohle je nejlepší cesta ke zranění. Vždy proveďte několik lehčích sérií před pracovními sériemi. Tak například, jestli se chystáte začínat pracovní sérii dřepů se 100kg po 6-10 opakováních, tak proveďte 1 sérii s 50kg po 10-12 opakováních a 1 sérii s 65kg po 10-12 opakováních.

 

 

5. Cvičte perfektní technikou

Dejte své ego stranou a cvičte perfektní technikou. Při použití těžší váhy než jste schopni zvládnout, budete zbytečně stresovat klouby a kosti namísto svalů. Špatná technika v kombinaci s těžkými vahami je nejlepší cesta ke zranění. Jestliže budete cvičit s adekvátními vahami a kvalitní technikou dosáhnete výsledků mnohem rychleji, protože většinu práce budou vykonávat svaly.

 

 

6. Snažte se kontrolovat pohyb činky

Snažte se vždy kontrolovat činku a nepomáhat si při zvedání vah celým tělem (švihem apod.). Tímto způsobem ochuzujete cvičený sval o stres, který je nezbytný pro růstu a vystavujete své klouby a svalové úpony možnému zranění. Například při bench-pressu činku spouštějte 2-3 vteřiny a dynamicky (1-2 vteřiny) se vracejte zpět do původní polohy.

 

 

7. Buďte si vědomi svého okolí

Když provádíte cvik nebo nakládáte činku, vždy se dívejte kolem sebe. Ujistěte se, že není kolem vás nikdo, koho by jste mohli ohrozit (nebo naopak). Velký pozor dávejte na mokrou podlahu (rozlité pití apod.), nikdo by určitě nechtěl uklouznout např. při provádění výpadů.

 

 

8. Přestaňte cvičit kdykoliv se vám udělá špatně

Kdykoliv se vám udělá špatně, je lepší přestat na chvíli cvičit. Jestliže je problém s dýcháním počkejte pár minut dokud to nepřejde. V horkém prostředí se často stává, že máte studený pot – v tomto případě okamžitě přestaňte cvičit (je to jeden z příznaků šoku).

 

 

9. Trénování během horkých měsíců

Často se v letních měsících stává, že je v posilovnách neskutečné vedro. Vysoká teplota při cvičení může vést k přehřátí a tento stav neprospívá vašemu tělu. A jestliže teplota v místě cvičení přesahuje 37 stupňů Celsia nesnažte se cvičit vůbec. Pijte dostatečné množství tekutin a snažte se naslouchat potřebám svého těla. Pokud potřebujete kvůli teplu více odpočinku mezi sériemi, pak neváhejte a učiňte tak.

 

 

10. Poznejte své meze

Opět zde platí - nechte své ego před dveřmi posilovny. Jestliže cvičíte sám bez sparingpartnera musíte si více než kdy jindy uvědomit své meze. Například, pokud provedete na bench-pressu 10 opakování s 80kg a nejste si naprosto jisti, že zvládnete ještě jedno opakování, to nejlepší co v tuto chvíli můžete udělat je vrátit činku zpět do stojanu. A tak to platí i u ostatních cviků, kde nemáte jistotu sparinga, zarážek či klece.

 

Komentáře


Nový komentář mohou vložit pouze přihlášení uživatelé.
Banner

Nejnovější profily

AnonymousAnonymous16.08.2017
KamčaKamča01.01.2016
LucieS1711LucieS171107.02.2014
MartinVanaMartinVana06.12.2013

Nejnovější galerie

Milo 2013Milo30.08.2013
na dovolenéNale20.06.2013
ShybyMilo19.02.2013
ShybyMilo19.02.2013

Komentáře

CKD - cyklická ketogfit-kul • 24.07. 16:26

Hodnoty cukru jsou napsány v článku...

CKD - cyklická ketogVIET • 14.07. 22:44

je tedy limit kolik bych měl příjmout těch cukrů v ten carb up den ?

Bojové umění Pencak kihu • 30.06. 22:48

Ahoj, vím že je to už nějakou dobu co článek vyšel nic méně bych měl vážný zájem o nějaký seminář id

CKD - cyklická ketogfit-kul • 22.03. 15:13

6+2 - klidně ano, pohlídej si ketózu testem...

CKD - cyklická ketogEroll.61 • 17.03. 04:08

Dobrý den. Posiluji cca 6 let a vždy jsem jezdil sach. vlny. Z hlediska dodržování, únavy atd atd js

Návštěvnost webu

Online návštěvníků: 20 , registrovaných: 3