Mýty o posilování


Autor: fit-kul | 23.08.2011 00:00 | Komentářů: 0

 

I přes dobře známé výhody pravidelného posilování, existuje řada nepravdivých mýtů. Zde jsou některé z mých nejoblíbenějších:

 

Mýtus č. 1: Posilování dělá z ženských šeredy

Některé ženy raději neposilují a to ze strachu, že by vypadali příliš mužsky. A je tomu právě naopak, ve skutečnosti silový trénink zvyšuje „ženskost“. Posilování zlepšuje celkový vzhled, vytváří pevnější a přirozeně tvarovanou postavu a také samozřejmě výrazně pomáhá v procesu spalování tuků. Dochází k určitému nárůstu svalové hmoty, ale ženy nikdy nemohou přirozenou cestou dosáhnout takového svalového rozvoje jako muži. To je způsobeno tím, že muži mají asi desetkrát tolik hormonu testosteronu, který je zodpovědný za růst svalů. Ženy jsou tedy geneticky naprogramovány, že nemohou dosáhnout přirozenou cestou takových svalových objemů, jako je tomu u mužů.

 

 

 

Mýtus č. 2: Přestanu trénovat a mé svaly se změní v tuk

Je nemožné, aby se svaly přeměnily na tuk, protože se jedná o dvě naprosto odlišné tělesné tkáně. Množství svalové hmoty a síla se postupně snižuje, pokud jste přestali s posilováním (ale svaly se již nikdy nevrátí do stavu, ve kterém byli před posilováním). Může se zdát, že svaly se mění na tuk a to z důvodu, že jsme přestali posilovat = máme menší energetický výdej, ale naše strava zůstává ve stejném objemu a tak je tato přebytečná energie ukládána ve formě tukových zásob, které vyplňují místa po ustupujících svalech. Nicméně, svaly se nikdy nemohou přeměnit na tuk!

 

 

 

Mýtus č. 3: Posilování snižuje ohebnost

Zvyšování svalové hmoty, ještě neznamená, že se sníží vaše ohebnost či rychlost v různých atletických disciplínách. Naopak, pokud správně trénujete a provádíte dobrou technikou a v plném rozsahu téměř každý cvik, můžete svoji ohebnost i zvýšit. Rozsah pohybu se samozřejmě může díky posilování snížit, ale tomu můžete jednoduše zabránit - kvalitním strečinkem.

 

Pokud budete neustále zvedat velké váhy v malém rozsahu, využívat částečná opakování, cheating apod. tak s největší pravděpodobností budete mít problém se sníženou ohebností. Také, pokud budete více procvičovat jednu svalovou skupinu, která bude mnohem rozvinutější ve srovnání se svým antagonistickým svalem (stehna x hamstringy, triceps x biceps), způsobí to snížení vaší ohebnosti. V každém případě bude protažení příslušných svalů po tréninku nejlepší volbou, jak zabránit jejich zkrácení a zvýšit flexibilitu.

 

Podívejte se na postavy světových sprinterů – samý sval. Ale přitom toto osvalení nemá žádný vliv na jejich ohebnost.

 

 

 

Mýtus č. 4: Posilování poškozuje klouby

Když se řádně a bezpečně provádí silový trénink, zvyšuje se síla vazů, které drží klouby pohromadě, což posiluje celkovou stabilitu a snižuje riziko zranění. Mnohem zásadnější negativní dopad na zdraví vazů a kloubů mají sporty, jako je běh či skákání. Naproti tomu posilování, vyvíjí mnohem menší tlak na klouby, než většina jiných forem cvičení a proto je dobrým způsobem pro jejich zpevnění.

 

Komentáře


Nový komentář mohou vložit pouze přihlášení uživatelé.
Banner

Nejnovější profily

AnonymousAnonymous16.08.2017
KamčaKamča01.01.2016
LucieS1711LucieS171107.02.2014
MartinVanaMartinVana06.12.2013

Nejnovější galerie

Milo 2013Milo30.08.2013
na dovolenéNale20.06.2013
ShybyMilo19.02.2013
ShybyMilo19.02.2013

Komentáře

CKD - cyklická ketogfit-kul • 24.07. 16:26

Hodnoty cukru jsou napsány v článku...

CKD - cyklická ketogVIET • 14.07. 22:44

je tedy limit kolik bych měl příjmout těch cukrů v ten carb up den ?

Bojové umění Pencak kihu • 30.06. 22:48

Ahoj, vím že je to už nějakou dobu co článek vyšel nic méně bych měl vážný zájem o nějaký seminář id

CKD - cyklická ketogfit-kul • 22.03. 15:13

6+2 - klidně ano, pohlídej si ketózu testem...

CKD - cyklická ketogEroll.61 • 17.03. 04:08

Dobrý den. Posiluji cca 6 let a vždy jsem jezdil sach. vlny. Z hlediska dodržování, únavy atd atd js

Návštěvnost webu

Online návštěvníků: 7 , registrovaných: 3