Superpotraviny


Autor: fit-kul | 03.11.2011 19:43 | Komentářů: 0

Určité skupiny potravin mají unikátní složení, které může pomoci ve vybudování silnějšího, štíhlejšího a zdravějšího těla. Tyto potraviny zpravidla obsahují vyšší množství živin, vitamínů a minerálů. A často některé tyto potraviny mají vlastnosti, které jsou svým způsobem jedinečné.

 

Brokolice

Brokolice byla kdysi považována za toxickou potravinu pro člověka. Ovšem nyní již víme, že to v žádném případě není pravda. Látky obsažené v brokolici dokáží zastavit zhoubné rakovinné bujení, jakož i posilovat náš imunitní systém. Jeden z glukosinolátů, sulphoraphane, ničí bakterie Helicobacter pylori, o kterých se soudí, že způsobují rakovinu žaludku. V ideálním případě byst měli konzumovat brokolici asi čtyřikrát týdně. Nejlepší způsob přípravy je vaření v páře (minimální ztráta živin). Některé odrůdy brokolice (např. Tenderstem) obsahují až pětkrát více glukosinulátů než je tomu u klasické brokolice.

 

 

Rajčata

Rajčata jsou bohatým zdrojem lykopenu a antioxidantů, které snižují riziko propuknutí rakoviny prsu, plic, močového měchýře, tlustého střeva a prostaty, protože eliminují účinky volných radikálů, které mohou poškozovat buňky a DNA. Rajčata také obsahují vysoké množství vitamínu C.

 

Konzumace rajčat a brokolice v jednom jídle může pomoci v boji proti rakovině prostaty - díky tomu, jak jednotlivé rostlinné látky dokáží spolupracovat v eliminaci rakovinných buněk. Holandští vědci také zjistili, že lykopen dokáže zpomalit růst nádorů až o 50%. Každý den by mělo být konzumováno alespoň 22mg lykopenu, což je přibližně množství přítomné ve dvou polévkových lžic rajčatového protlaku. Lykopen je lépe vstřebáván při požití ve formě zpracovaných výrobků, takže konzervovaný rajčatový protlak je lepší než čerstvá rajčata.

 

 

Chilli

Chilli je další, často přehlíženou, superpotravinou. U kapsaicinu, který je zodpovědný za pálivost papriček, bylo zjištěno, že dokáže ničit rakovinné buňky tím, že napadá jejich energetická centra (mitochondrie), bez poškození okolních zdravých buněk. Dr. Timothy Bates, který prováděl výzkum kapsaicinu na Univerzitě v Nottinghamu, říká: „To může vysvětlovat, proč lidé žijící v zemích jako je Mexiko a Indie, kde se tradičně konzumuje velké množství chilli papriček, mívají nižší výskyt rakoviny, než v Západních zemích.“

 

 

Zelí

O zelí, které patří do čeledi brukvovitých, se soudí, že dokáže snižovat riziko vzniku rakoviny tlustého střeva a prsu, protože obsahuje látky zvané isothiocyanáty. Kromě toho také obsahuje velké množství vitamínu B a kyseliny listové. Vědci z Univerzity v Lancasteru zjistili, že sloučenina zvaná 13C, která se nachází v zelí, kapustě, brokolici a květáku, může snížit riziko vzniku rakoviny prsu. Když se tato sloučenina používá ve spojení s chemoterapií, výrazně se tím zvyšuje její účinnost. Doporučuje se sníst alespoň 2 porce zelí, kapusty, květáku apod. denně.

 

 

Cibule

Cibule jsou plné flavonoidů a antioxidantů, které rozkládají škodlivé volné radikály a také dokáží zastavit růst rakovinných buněk v játrech a tlustém střevu.

 

 

Mrkev

O mrkvi se soudí, že snižuje riziko vzniku rakoviny, protože obsahuje falcarinol, přirozeně se vyskytující rostlinný pesticid, který chrání mrkev před houbovými chorobami. Vědci z Univerzity v Newcastlu zjistili, že falcarinolové doplňky výživy snižují pravděpodobnost plného propuknutí rakovinného bujení. Ovšem pozor, ve velkých dávkách je falcarinol toxický. Doporučuje se konzumace jedné menší mrkve denně.

 

 

Borůvky

Borůvky jsou dobře známou superpotravinou, které obsahují sloučeninu zvanou pterostilben. Výzkum pterostilbenu naznačil, že by mohl být účinný v boji proti rakovině tlustého střeva, což je jedna z nejčastěji se vyskytujících typů rakoviny. Obsahují také salvestrol, sloučeninu, která ničí rakovinné buňky dříve, než se stihnou přeměnit ve zhoubný nádor. Pterostilben také dokáže snižovat rychlost růstu rakovinných buněk. Doporučuje se konzumace jednoho šálku borůvek denně.

 

 

Jablka

Jablka obsahují anthokyaniny, což jsou chemické látky, které potlačují růst rakovinných buněk. Studie provedená v roce 2005 na Univerzitě v Cornellu zjistila, že pokud jsou pravidelně konzumována 3 jablka denně, snižuje se riziko propuknutí nádoru prsu až o 39%. Bylo prokázáno, že pravidelná konzumace jablek pomáhá snižovat výskyt rakoviny tlustého střeva. Jedno jablko obsahuje tolik antioxidantů jako tři 500mg tablety vitamínu C.

 

 

Řeřicha

Řeřicha zvyšuje v našem těle úroveň luteinu a beta-karotenu, který bojují proti volným radikálům. Konzumace řeřichy je prospěšná zvláště pro kuřáky. Nicméně, aby člověk pocítil pozitivní účinky, musel by sníst svazek syrové řeřichy každý den.

 

 

Zelený čaj

Zelený čaj je jediným nápojem v tomto seznamu superpotravin. U zeleného čaje bylo prokázáno velké množství pozitivní, zdravotních vlastností. Je plný antioxidantů a všeobecně se soudí, že dokáže snižovat riziko vzniku rakoviny plic. V Japonsku, kde je vysoká spotřeba zeleného čaje, je nižší výskyt rakoviny plic než např. v Americe, a to i navzdory skutečnosti, že se zde nachází přibližně stejný počet kuřáků. Doporučuje se vypít 5 šálků zeleného čaje denně.

 

Výzkum provedený v jedné z korejských univerzit ukázal, že lidem, kteří pili alespoň 2 šálky zeleného čaje denně, se zvýšila hustota kostí, čímž se snižuje pravděpodobnost, že budou ve stáří trpět osteoporózou či jinými problémy souvisejícími s oslabenými kostmi a klouby.

 

 

Tip na přípravu superpotravin: na pánvi s trochou olivového oleje krátce osmahněte cibuli, poté přidejte česnek, chilli, papriku, mrkev a zelí. Vše krátce povařte a máte skvělou přílohu k různým druhům masa.

 

Komentáře


Nový komentář mohou vložit pouze přihlášení uživatelé.
Banner

Nejnovější profily

AnonymousAnonymous16.08.2017
KamčaKamča01.01.2016
LucieS1711LucieS171107.02.2014
MartinVanaMartinVana06.12.2013

Nejnovější galerie

Milo 2013Milo30.08.2013
na dovolenéNale20.06.2013
ShybyMilo19.02.2013
ShybyMilo19.02.2013

Komentáře

CKD - cyklická ketogfit-kul • 24.07. 16:26

Hodnoty cukru jsou napsány v článku...

CKD - cyklická ketogVIET • 14.07. 22:44

je tedy limit kolik bych měl příjmout těch cukrů v ten carb up den ?

Bojové umění Pencak kihu • 30.06. 22:48

Ahoj, vím že je to už nějakou dobu co článek vyšel nic méně bych měl vážný zájem o nějaký seminář id

CKD - cyklická ketogfit-kul • 22.03. 15:13

6+2 - klidně ano, pohlídej si ketózu testem...

CKD - cyklická ketogEroll.61 • 17.03. 04:08

Dobrý den. Posiluji cca 6 let a vždy jsem jezdil sach. vlny. Z hlediska dodržování, únavy atd atd js

Návštěvnost webu

Online návštěvníků: 7 , registrovaných: 3