Pojďme si zaběhat – 1. díl
Každý správný kulturista by měl mít alespoň nějakou fyzičku. Právě proto se do plánů často zařazuje kardio trénink. Vhodná volba je právě běh.
Běháním posílíte nejen srdce, ale celou oběhovou soustava. Tím klesá riziko různých kardiovaskulárních onemocnění, jako například infarkt a snižuje se tím i krevní tlak. Běháním můžete posílit svou imunitu, snížíte hladinu cholesterolu a ještě posílíte tak často zanedbávané nohy. Je to skvělá forma ke spálení přebytečného tuku a vhodný prvek do rýsovací diety.
Nadýcháte se čerstvého vzduchu, protáhnete tělo, poznáte nové přátele a nestojí vás to téměř nic. Tak proč nezačít? Jestli nevíte jak, tak tady jsou základní rady.
Jak na to?
Pokud jste se rozhodli, že budete běhat, běhejte správně. Leckdo by si mohl říci:„Běhání přece není žádná věda“. Ale tak jako každý cvik v posilovně má svou správnou techniku provedení, tak i běh se musí provádět správně. Se správnou technikou se dostanete dál.
Jedno z hlavních kritérií je držení těla (viz. obrázek dole). Tělo je vzpřímené a mělo by téměř svírat úhel 90° s povrchem, jen s mírným předklonem. Hlava je v rovině (nesklápět ani nezaklánět) – dívejte se tak 30 metrů před sebe. Ruce jsou uvolněné, ohyb v loktech se nemění a pohyb rukou vychází z ramen. Chodidla se mají zlehka dotýkat země. Tedy žádné velké výskoky a dlouhý let. Nebudete tak zatěžovat klouby a kosti silnými otřesy.
Ruku v ruce jde s držením těla také dýchání. Je logické, že shrbený člověk nevytvoří dostatečný prostor pro hluboký nádech jako narovnaný běžec, který tak snáze roztáhne svůj hrudník.
Uvolněte ramena a pusťte hrudník dolů, uvolněte také břišní stěnu pro nádech.
To, zda dýcháte správně je možné si ověřit tak, že si dáte ruce v bok a dýcháte nejen směrem do břicha, ale také dozadu, do oblasti ledvin. Pokud se vám to podaří, pravděpodobně jste zapojili bránici a hluboké břišní svaly. Kapacita plic pak roste. Hlavně dýchejte pravidelně v určitém rytmu a nezadržujte dech.
A nyní už pojďme vyběhnout!
Stanovte si reálné cíle! Pokud jste aktivní sportovec, který využívá běh při sportu (fotbal, basketbal,…) tak s největší pravděpodobností znáte své limity. Pokud je neznáte, vyberte si pro začátek klidnou a rovinatou trasu s kvalitním povrchem. Nepřepalte začátek. Pokud se tak stane, brzy vám dojde energie, dech i samotná chuť běhat.
Nebojte se zpomalit. S nikým přeci nezávodíte a zmírněním tempa si můžete odpočinout při běhu. Pokud nemůžete, přejděte do chůze. Stále budete v pohybu, nevychladnete, pouze si srovnáte dech a lehce se uvolníte. Samozřejmě větší procento tréninku by mělo zabrat běhání a ne chození.
Příště si ukážeme konkrétní tréninky pro sprintery na zvýšení rychlosti a pro vytrvalce.
Napsal Lukáš Vachata