Tak trochu jiná kola


Autor: fit-kul | 18.05.2012 09:18 | Komentářů: 0

 

Možná jste již byli někdy sami svědky toho, že kolem vás projelo kolo podivných tvarů. Ač se mohou tyto různé typy kol zdát jako rozmar majitelů, kterým nestačí „normální“ horské kolo – i ony mají svůj účel.

 

 

Lehokolo

Lehokola jsou kola, které spíše připomínají pohodlné křeslo na kolečkách. Tyto kola jsou mnohem níže nad zemí a mají široká a pohodlná sedadla s opěrkou. Místo toho, aby měl člověk klasické umístění pedálů pod sebou, kdy při šlapání zvedá nohy nahoru a dolů u lehokol jsou pedály umístěny více ve předu a člověk tak šlape ve směru k sobě a od sebe.

 

Jednou z výhod je, že lehokola jsou mnohem více aerodynamičtější a tedy i rychlejší. Nicméně, jedna z velkých nevýhod je, že při jízdě do kopce nemůžete využívat svoji tělesnou hmotnost při šlapání, jako je tomu u klasického umístění pedálů pod sebou.

 

 

Mnoho lidí má také při prvním použití lehokola určité problémy s udržením rovnováhy a správného vyvažování. To je hlavně z důvodu jiného těžiště lehokola oproti klasickým kolům.

 

Lehokola jsou vhodné pro lidi, kteří trpí bolestí spodních zad, která neumožňuje či velmi znepříjemňuje jízdu na standardním kole. Cyklista na lehokole se také zbytečně nehrbí nad řidítkami a tak se vyhýbá příliš velkému zatížení rukou, zápěstí a ramen, tak jako se to stává cyklistům na tradičních kolech.

 

 

 

Upozornění: Lidé, kteří si kupují lehokola jsou zpravidla velmi zkušení cyklisti, kteří mají za sebou doslova tisíce hodin strávených v sedle kola a ví přesně proč si koupili právě lehokolo. Pokud jste začátečníci a nemáte žádné zdravotní potíže a teprve se rozhodujete jaké kolo si pořídíte – lehokolo pro vás nebude to pravé. Pořiďte si nejdříve klasické kolo a až po čase (pokud budete vyžadovat od kola něco jiného) se začněte zabývat myšlenkou koupi lehokola.

 

 

 

Tandemová kola

Tandemová kola jsou kola určená pro dva a více lidí. Jsou vhodná pro lidi, kteří chtějí jezdit spolu, ale mají rozdílné úrovně síly a vytrvalosti. Tandemy jsou obvykle navrženy tak, že jezdci musí vynakládat stejné úsilí při šlapání, protože ozubená kola pedálů jsou spojena jedním dlouhým řetězem s poháněným zadním kolem.

 

 

Další skvělé využití tandemového kola je, že spolu mohou jezdit lidé s různými zdravotními potížemi, které by jim jinak bránily v samostatném užívání kola.

 

Mějte na paměti, že tandemová kola jsou mnohem delší než klasická kola, což znamená, že jejich převoz např. autem je více než nesnadný (standardní střešní či zadní nosiče jsou nevyhovující). Samozřejmě existují i skládací typy tandemových kol, které v rozloženém stavu nemusí zabírat prostor větší než 1x1m, ale nevýhodou těchto kol je jejich velmi vysoká cena (i více než 40 tisíc Kč).

 

Také pocit z jízdy na tandemu je trochu jiný. Tandemová kola jsou obvykle mnohem těžší a samozřejmě delší, což znamená, že se z takové jednoduché činnosti jako je zatáčení, může stát docela problém. Bude to chtít hodně tréninku na klidném velkém parkovišti či prázdné a rovné ulici, než se prvně vydáte na rušné cyklistické stezky.     

 

 

 

Tříkolky

Třikolky jsou pouze větší verzí klasických dětských kol se stabilizačními kolečky. Hlavním rozdílem je, že zadní dvě kola jsou stejné velikosti jako kolo přední a mají také nafouknuté gumové pneumatiky. Jinak vše zůstává stejné jako u klasického kola, tj. pedály máte pod sebou a také jsou tato kola často vybavena přehazovačkou.

 

Tříkolky jsou dobrou volbou pro lidi, kteří mají problém s rovnováhou, nebo mají-li jiné zdravotní problémy, které jim brání ve využívání klasického kola (typickými uživateli tříkolek jsou lidé důchodového věku). Nicméně, i tříkolka má několik nevýhod, mezi které patří především její velikost, neskladnost a potřeba dostatečného prostoru při zatáčení.

 

Další využití tříkolek může být při tahání těžkých břemen. Na tříkolky mohou být přidělány velké nosiče např. pro noviny či nákupy nebo se k nim může připojit kabinka pro cestující čímž vznikne tzv. rikša.

 

 

Nejrychlejší jízda na kole (poháněné vlastní silou):

 

 

Sam Whittingham, 130,5 km/h, 2002

 

 

Sam Whittingham, 132,5 km/h, 2008

 

 

 

Zdroj videa:

youtube.com

Komentáře


Nový komentář mohou vložit pouze přihlášení uživatelé.
Banner

Nejnovější profily

AnonymousAnonymous16.08.2017
KamčaKamča01.01.2016
LucieS1711LucieS171107.02.2014
MartinVanaMartinVana06.12.2013

Nejnovější galerie

Milo 2013Milo30.08.2013
na dovolenéNale20.06.2013
ShybyMilo19.02.2013
ShybyMilo19.02.2013

Komentáře

CKD - cyklická ketogfit-kul • 24.07. 16:26

Hodnoty cukru jsou napsány v článku...

CKD - cyklická ketogVIET • 14.07. 22:44

je tedy limit kolik bych měl příjmout těch cukrů v ten carb up den ?

Bojové umění Pencak kihu • 30.06. 22:48

Ahoj, vím že je to už nějakou dobu co článek vyšel nic méně bych měl vážný zájem o nějaký seminář id

CKD - cyklická ketogfit-kul • 22.03. 15:13

6+2 - klidně ano, pohlídej si ketózu testem...

CKD - cyklická ketogEroll.61 • 17.03. 04:08

Dobrý den. Posiluji cca 6 let a vždy jsem jezdil sach. vlny. Z hlediska dodržování, únavy atd atd js

Návštěvnost webu

Online návštěvníků: 27 , registrovaných: 1