Výživa pro vegetariánské sportovce


Autor: fit-kul | 10.11.2011 17:16 | Komentářů: 0

 

Vegetariáni mohou mít potíže s plánováním správné stravy pro účely posilování či jiných sportovních aktivit. Častým největším problémem je zajištění dostatečného příjmu kvalitních bílkovin.

 

Vegetariánství je způsob stravování, kdy člověk nejí některé živočišné produkty, to se týká především masa (včetně ryb) a masných výrobků. Vegetariáni nejí nic, kvůli čemu bývá zvíře zabíjeno.

 

U vegetariánů většina bílkovin pochází z následujících zdrojů:

  • vejce
  • sýry
  • luštěniny
  • ořechy
  • obilniny
  • tofu/sója

 

Sójové boby, luštěniny, ořechy apod. jsou jedny z nejlepších zdrojů rostlinných bílkovin. Také mléko a mléčné výrobky jsou dobrým zdrojem živočišných bílkovin.

 

Jedením z nejoblíbenějších a také nejkvalitnějších zdrojů bílkovin u vegetariánů jsou vejce. Vejce jsou velmi zdravá a kromě bílkovin obsahují mnoho nezbytných vitamínů a minerálů.

 

Vejce získalo svoji špatnou pověst v posledních desetiletích a to v důsledku tvrzení, že mohou způsobovat některá onemocnění jako je např. salmonela či zvýšené riziko srdečních onemocnění způsobených zvýšenou hladinou cholesterolu. Dnes již ale víme, že vysoká hladina cholesterolu v těle není způsobena vejci, ale spíše stravou s vysokým obsahem nasycených tuků. A ohledně salmonely, stačí dodržovat základní hygienu potravin (kvalitní vejce, skladování v chladu, dostatečná tepelná příprava apod.) a vše je v pořádku.

 

Kešu oříšky a mandle mají asi 25% bílkovin a sójové boby dokonce 40% bílkovin. To z nich dělá jedny z nejbohatších rostlinných bílkovinných zdrojů.

 

Neméně důležitý je i dostatečný příjem kvalitních sacharidů, který zajistí stabilní hladinu glukózy v krvi, stejně tak i doplnění svalových a jaterních zásob tréninkem vyčerpaného glykogenu. Zkonzumované sacharidy jsou poměrně rychle metabolizovány na glukózu, takže jejich předtréninková konzumace může pomoci oddálit vyčerpání glykogenu, což znamená snížení pravděpodobnosti, že bude během tréninku degradována vaše svalová hmota.

 

Svaly s dostatečnou zásobou glykogenu mohou vykonávat práci mnohem déle a to bez projevení únavy. A to může mít za následek zvýšení svalové hmoty a následně i zvýšení množství uloženého glykogenu. Konzumace kvalitních sacharidů se opravdu vyplatí!

 

Musíte si však uvědomit, že bez dostatečného intenzivního tréninku se nebude glukóza přeměňovat na glykogen, ale bude jednoduše převedena do tukových zásob. Proto se ujistěte, že váš jídelníček odpovídá vaší tělesné aktivitě.

 

Také je velmi důležité nezapomínat konzumovat větší množství sacharidů potréninku. Mnoho lidí si myslí, že protein je nejdůležitější a nejhlavnější makronutrient konzumovaný potréninku, ale bez sacharidů by nebyl k užitku. To sacharidy dodávají energii našemu tělu, mimo jiné i energii na trávení bílkovin. Proto je velmi důležité konzumovat sacharidy po tréninku spolu s proteiny.

 

Některé proteinové doplňky výživy („sachariďáky“) obsahují obvykle i určité množství sacharidů, které pomáhají doplňovat zásoby glykogenu po cvičení.

 

Komentáře


Nový komentář mohou vložit pouze přihlášení uživatelé.
Banner

Nejnovější profily

AnonymousAnonymous16.08.2017
KamčaKamča01.01.2016
LucieS1711LucieS171107.02.2014
MartinVanaMartinVana06.12.2013

Nejnovější galerie

Milo 2013Milo30.08.2013
na dovolenéNale20.06.2013
ShybyMilo19.02.2013
ShybyMilo19.02.2013

Komentáře

CKD - cyklická ketogfit-kul • 24.07. 16:26

Hodnoty cukru jsou napsány v článku...

CKD - cyklická ketogVIET • 14.07. 22:44

je tedy limit kolik bych měl příjmout těch cukrů v ten carb up den ?

Bojové umění Pencak kihu • 30.06. 22:48

Ahoj, vím že je to už nějakou dobu co článek vyšel nic méně bych měl vážný zájem o nějaký seminář id

CKD - cyklická ketogfit-kul • 22.03. 15:13

6+2 - klidně ano, pohlídej si ketózu testem...

CKD - cyklická ketogEroll.61 • 17.03. 04:08

Dobrý den. Posiluji cca 6 let a vždy jsem jezdil sach. vlny. Z hlediska dodržování, únavy atd atd js

Návštěvnost webu

Online návštěvníků: 7 , registrovaných: 3