Aditiva: Jsou pro nás potřebná?


Autor: fit-kul | 20.12.2011 19:03 | Komentářů: 0

Požadavky spotřebitelů a vývoj v oblasti potravinářské vědy a technologie vedly k rozšíření potravinových aditiv, což umožnilo zvýšení kvality a bezpečnosti potravinářských výrobků.

 

Užívali je již Egypťané, staří Řekové a rovněž současní výrobci. Potravinářská aditiva jsou v nejširším slova smyslu všechny látky, které se do potravin přidávají za účelem zvýšení jejich bezpečnosti, nutriční i senzorické hodnoty i vzhledu výrobku.Umožňují prodloužení údržnosti, zvýšení chutnosti, zlepšení struktury a barvy potravin. Zajišťují, aby chléb nezplesnivěl, zabraňují rozdělování tukové a vodní fáze salátových dresinků a omáček, účinkují při nakládání a uzení masa a dodávají ztuženým rostlinným tukům žádanou žlutou barvu. Mezi aditiva patří i prášky do pečiva přidávané do směsí pro výrobu koláčů a jiných druhů pekárenských výrobků i látky zajišťující správné gelovatění ovocných džemů. Zachovávají konzistenci a kvalitu potravinářských výrobků a snižují jejich nutriční nedostatky. Spotřebitelé si postupně již zvykli na výhody, které aditiva zajišťují co nejlepší vlastnosti různým výrobkům.
 


Z čeho se aditiva vyrábějí?
Aditiva se vyrábějí z různých zdrojů rostlinného původu, například zahušťovací látky se extrahují z různých plodů ovoce a jejich částí, nebo z mořských řas, kyselina citrónová z ovocných plodů. Rovněž to jsou přírodně identické produkty vyráběné syntézou nebo biosyntézou. Tato kategorie zahrnuje antioxidanty jako je kyselina askorbová v ovoci a zelenině, nebo tokoferol v rostlinných olejích, dále barviva například karotenoidy obsažené v různých plodech a v zelenině. Aditiva získávaná modifikací přírodních složek jsou emulgátory (odvozené z jedlých olejů a organických kyselin) nebo zahušťovací látky z modifikovaných škrobů, nebo modifikované celulosy. Užívají se rovněž syntetická aditiva – antioxidanty na příklad butylhydroxyanisol (BHA) a butylhydroxytoluen (BHT), barviva (např. indigoten a chinolinová žluť) nebo sladidla, jako je například sacharin, aspartam a další.

 


Legislativa
V Evropské unii je užívání aditivních látek řízeno Směrnicí o aditivech. Vědecký výbor posuzuje jejich bezpečnost a mezinárodní organizace, jako je Codex Alimentarius, trvale hodnotí aditiva z hlediska jejich bezpečnosti.

 


Bezpečnost aditivních látek
Aditiva jsou hodnocena z různých hledisek – jak jsou absorbovány organismem, jaká je jejich stabilita v různých potravinách a nápojích i z hlediska určení denního příjmu z hlediska bezpečnosti.

Směrnice o aditivech ukládá výrobcům, že na výrobcích musí být uvedena informace o použitých aditivech. V EU jsou schválená aditiva označována číslem E, které je uvedeno na etiketě. Vědecký pracovník ILSI, Dr. J. Beuld uvádí: obecně nejsou známé negativní zdravotní vlivy aditiv. Omezenou výjimkou jsou na příklad siřičitany v sušeném ovoci, které mohou vést k alergiím u citlivých osob. Většina negativních účinků a reakcí není působena vlivem aiditiv, ale samotnou potravinou.

 

Zdroj:

www.vupp.cz

Použito se svolením vydavatele

Komentáře


Nový komentář mohou vložit pouze přihlášení uživatelé.
Banner

Nejnovější profily

AnonymousAnonymous16.08.2017
KamčaKamča01.01.2016
LucieS1711LucieS171107.02.2014
MartinVanaMartinVana06.12.2013

Nejnovější galerie

Milo 2013Milo30.08.2013
na dovolenéNale20.06.2013
ShybyMilo19.02.2013
ShybyMilo19.02.2013

Komentáře

CKD - cyklická ketogfit-kul • 24.07. 16:26

Hodnoty cukru jsou napsány v článku...

CKD - cyklická ketogVIET • 14.07. 22:44

je tedy limit kolik bych měl příjmout těch cukrů v ten carb up den ?

Bojové umění Pencak kihu • 30.06. 22:48

Ahoj, vím že je to už nějakou dobu co článek vyšel nic méně bych měl vážný zájem o nějaký seminář id

CKD - cyklická ketogfit-kul • 22.03. 15:13

6+2 - klidně ano, pohlídej si ketózu testem...

CKD - cyklická ketogEroll.61 • 17.03. 04:08

Dobrý den. Posiluji cca 6 let a vždy jsem jezdil sach. vlny. Z hlediska dodržování, únavy atd atd js

Návštěvnost webu

Online návštěvníků: 8 , registrovaných: 3