Mýty, které nás obklopují


Autor: fit-kul | 26.03.2013 08:05 | Komentářů: 0

V dnešní době se můžeme setkat s řadou tvrzení, která jsou už dlouho zaběhlá, že jim všichni věříme. Ale co když tomu tak není a jedná se pouze o mýty, které vlastně nemají své pravdivé opodstatnění. V oblasti fitness a zdravého životního stylu se setkáváme s řadou otázek, na které někdy existuje i řada různých odpovědí. Podíváme se na několik nejčastějších mýtů, se kterými se můžete setkat.

 

Mýtus číslo jedna

Nikdy byste neměly mít koleno před špičkou

O tom, že byste měly dodržovat linii mezi kolenem a špičkou se dočtete v mnoha popisech cviků a jde o to, abyste nepřetěžovaly kolenní kloub. Ono to s tím ale nebude zase tolik „žhavé“, jelikož mimo posilovnu se přece vaše kolena dostanou před špičku při řadě běžných aktivit. Není tedy nutné se tomuto pohybu při tréninku striktně vyhýbat. Pochopitelně je důležité provést cvik správně a kontrolovaně. Prodloužit dráhu pohybu můžete pouze v případě, že máte se cvikem dost zkušeností a víte, že vaše svaly a klouby takové zatížení snesou.

 

 

Mýtus číslo dvě

Tuky se mohou měnit na svaly nebo svaly na tuk

Tak s tím nepočítejte. Tuky a svaly jsou naprosto odlišné typy tkání a není možné, aby se měnily jedna ve druhou. Abyste stimulovaly svalový růst, musíte aktivovat anabolické reakce v těle pomocí adekvátní aktivity – posilovacím tréninkem. Pokud chcete spalovat tuky, je potřeba zvýšit termogenezi těla – to je přirozený proces těla, při které se spalují tuky. Kombinovaný efekt obou procesů možná může vytvářet dojem, že se jedna tkáň mění ve druhou, ale ve skutečnosti k ničemu takovému nedochází a ani dojít nemůže. Když někdo přestane sportovat, tak se mu svaly v tuk také nezmění. Sice to někdy může vypadat, že se svaly v tuk změnily, ale došlo k tomu, že vlivem nečinnosti svaly ochably a jestliže člověk nedodržuje správné stravování, tak samozřejmě dojde k navýšení množství tukově tkáně. Ale rozhodně to není přeměna svalů v tuk.

 

 

Mýtus číslo tři

Kotouče na tyči musí být otočené stejným směrem, abyste udržely činku v rovnováze

Není to nutné. Pokud používáte asymetrické kotouče – na jedné straně ploché, na druhou stranu jsou vystupující písmena a čísla, tak pak by mohlo dojít k jistým problémům, ale to pouze v případě, že dáte více kotoučů za sebou. Dnes se ale v posilovnách setkáváme s vysoce kvalitními produkty, u kterých rozdíl v seřazení kotoučů nepoznáme. Věnujte raději pozornost správné poloze dlaní a pevnosti úchopu.

 

 

Mýtus číslo čtyři

Na leg-press si musíte naložit na obě strany stejnou zátěž, aby byla váha v rovnováze

Takový postup je možná ohleduplnější ke stroji jako takovému, který pak může pracovat plynuleji a méně trpí. Nicméně z vašeho pohledu je jedno, jestli máte na jedné straně 10 kg a na druhé 15 kg. Při cvičení rozdíl neucítíte. Nohama budete stále tlačit 25 kg a rozvoj svalů tím nijak neutrpí.Markantní rozdíl by nastal v případě, že byste na jedné straně měly 20 kg a na druhé 70 kg – pak by opravdu trpěla mechanika stroje, ale vaše nohy by opět tlačily 90 kg jako celek.

 

 

Mýtus číslo pět

Když vás den po tréninku nebolí svaly, pak jste necvičily dostatečně

Jestli zkoušíte novou aktivitu, tělo na ni reaguje drobným poškozením svalové tkáně (tzv. mikrotraumata), jejichž důsledkem je bolestivost svalové partie. Aby se s tím sval vypořádal, potřebuje dostatek času na regeneraci a adaptaci. Používat bolest jako měřítko úspěchu v tréninku by mohlo vést dříve či později k přetrénování, přetěžování svalů a tkání a to by mohlo vést ke zranění. Svůj trénink proto pravidelně měňte po šesti týdnech, aby mělo tělo stále možnost reagovat na nové podněty. Nic se ale nemá přehánět.

 

 

Mýtus číslo šest

Činky jsou lepší než stroje

Činky vám umožní zatížit svaly z mnoha úhlů a díky tomu se bude maximalizovat svalová síla a hypertrofie. Hodí se určitě pro pokročilejší cvičence, jelikož představují vyšší riziko zranění – hlavně u začátečníků. Oproti tomu stroje se pro začátečníky skvěle hodí. Rozsah pohybu je daný předem a cvik se naučíte zvládnout správně a neriskujete zranění. Na stojích ovšem mohou cvičit i ostřílení sportovci, aby se vyhnuli nudě v tréninku. Myslete na to, že ideální cvičební program zahrnuje kombinaci činek i strojů.

 

 

Mýtus číslo sedm

Když uběhnete kilometr, spálíte stejně kalorií, jako když ho ujdete

S tím teda nepočítejte ani náhodou. Během na 1600 metrů v průměru spálíte 105 kalorií a chůzí na stejnou vzdálenost spálíte v průměru 74 kalorií. Vzhledem k rozdílu ve využití kyslíku a v zatížení svalů a kloubů, je běh účinnější při spalování kalorií než chůze, i když půjde o stejnou vzdálenost. Jestli vám to dovoluje zdravotní stav, volte raději běh než pouhou chůzi. V případě, že běhat nemůžete, snažte se při chůzi do pohybu aktivně zapojit i ruce nebo si zvyšte sklon na páse, aby byla chůze náročnější, a vy jste mohly spálit více kalorií než při obyčejné chůzi.

 

 

Mýtus číslo osm

Když vypijete denně 4 litry vody, pomůže vám to zhubnout

To bohužel také moc neplatí. Neexistuje žádná významná studie, která by potvrzovala termogenní účinky vody. Množství vody, které tělo potřebuje, je individuální. Dalo by se říct, že pravidlo dvou litrů denně platí, ale některé faktory, jako je např. intenzivní cvičení, vnější faktory a pocení, mohou potřebu tekutin zvýšit. 100 % ukazatel není ani potřeba žízně. Říká se, že pokud už máte žízeň, tak je pozdě a tělo se nachází na počátku dehydratace. Když vypijete denně přes tři litry tekutin, tak by vám to nemělo ublížit a dost možná se zaplníte natolik, že nebudete tak jíst, ale přímý vliv na hubnutí tady hledat nejde.

 

 

Mýtus číslo devět

Abyste měly vyrýsované břicho jako valcha, musíte provádět stovky opakování

Není to pravda. Důvodem, proč přímý břišní sval někdy připomíná valchu, jsou šlachovité útvary na svalu, které popisovaný tvar vytváří. K rozvoji svalu je potřeba dostatečný stimul. A aby byl vypracovaný sval viditelný, nesmíte mít břicho pokryté vrstvou tuku. Proto provádění tisíců opakování k dokonalému břichu nepomůže. Často postačí upravit stravu a spálit nadbytečné tuky. Podle odborníků byste měly provést tři série od tří různých cviků po 8-20 opakování. Je-li to nutné, můžete použít i odpovídající zátěž.

 

 

Mýtus číslo deset

Když budete aerobní trénink zařazovat ráno na lačno, budete spalovat více tuku

Aerobní trénink po ránu rozhodně nastartuje metabolismus. Nikde ale není jasně psáno, že spálíte víc tuku, když stejný trénink zařadíte odpoledne. Naopak může být někdy určitý stupeň „vyhladovění“ svalů rizikový. Tělo má pak tendenci si hlídat tuky a jako zdroj energie využívá například svalovou tkáň. Nízká hladina cukru v krvi může vést k pocitům slabosti a nebudete tak schopné dát do tréninku maximum. I za předpokladu, že chcete cvičit ráno, by bylo dobré si dát cca 45 minut před tréninkem něco menšího k snědku – kousek ovoce, proteinový nápoj apod.

 

Napsala Dominika Ipserová

Komentáře


Nový komentář mohou vložit pouze přihlášení uživatelé.
Banner

Nejnovější profily

AnonymousAnonymous16.08.2017
KamčaKamča01.01.2016
LucieS1711LucieS171107.02.2014
MartinVanaMartinVana06.12.2013

Nejnovější galerie

Milo 2013Milo30.08.2013
na dovolenéNale20.06.2013
ShybyMilo19.02.2013
ShybyMilo19.02.2013

Komentáře

CKD - cyklická ketogfit-kul • 24.07. 16:26

Hodnoty cukru jsou napsány v článku...

CKD - cyklická ketogVIET • 14.07. 22:44

je tedy limit kolik bych měl příjmout těch cukrů v ten carb up den ?

Bojové umění Pencak kihu • 30.06. 22:48

Ahoj, vím že je to už nějakou dobu co článek vyšel nic méně bych měl vážný zájem o nějaký seminář id

CKD - cyklická ketogfit-kul • 22.03. 15:13

6+2 - klidně ano, pohlídej si ketózu testem...

CKD - cyklická ketogEroll.61 • 17.03. 04:08

Dobrý den. Posiluji cca 6 let a vždy jsem jezdil sach. vlny. Z hlediska dodržování, únavy atd atd js

Návštěvnost webu

Online návštěvníků: 17 , registrovaných: 3