Energetické nápoje


Autor: fit-kul | 03.04.2013 17:05 | Komentářů: 0

Ne vždy jste svěží, plní sil a připravení na náročný trénink nebo náročný den. V takovém případě vám mohou pomoct právě energetické nápoje.

 

 

Kofein a jeho uplatnění ve sportu

Kofein se používá po ke zvýšení sportovního výkonu už po několik let. Má vliv i na podíl vody, tuku a svaloviny v těle. Řadí se k tzv. methylxanthinům (stejně tak jako další substance, například theobromin nebo theophylin). Jelikož kofein ovlivňuje výkon, byl dokonce zařazen na dopingovou listinu – tedy na seznam látek pro sportovce zakázané. Nicméně se nemusíte obávat, protože po nějaké době byl kofein z této listiny vyjmut, a nyní se může konzumovat bez postihů.

 

V roce 2010 byla provedena rozsáhlá studie zaměřená na ovlivnění výkonu, regenerace a dehydratace u vytrvalostních, silových a týmových sportů. A jaké byly výsledky? Podíváme se na ně.

 

 

Jak kofein působí?

Jedním z hlavních projevů působení kofeinu je zvýšení koncentrace, pozornosti a zabránění nástupu únavy. Kofein působí i na kalcium v buňkách a tím zvyšuje motoriku a kontrakci svalstva. Další schopností kofeinu je odbourávání tuku a řízení depotního tuku. Depotní tuk se nachází především v problémových partiích – oblast podbřišku, hýždě, stehna a často je nedostatečně prokrvován a hůře se ho tedy zbavujeme. Kofein nám může být v tomto případě dobrým pomocníkem.

 

Kofein také ovlivňuje glykogenové zásoby a právě díky této vlastnosti je vhodné jej zařadit do nízkokalorických diet. Po zátěži mohou být glykogenové zásoby s podporou kofeinu doplněny rychleji. Dále snižuje práh bolesti a ovlivňuje endorfiny – hormony dobré nálady.

 

Je tedy jasné, že kofein skutečně ovlivňuje sportovní výkon, má schopnost odbourávat tuky a zvyšuje termogenezy (= vydání energie zahřátím organismu) s tím pádem může pomoct snížit hmotnost. Použití kofeinu ve formě suplementů se jeví jako mnohem účinnější než je při běžném pití kávy.

 

 

Kofein ve vytrvalostních sportech

Pokud kofein užívají vytrvalostní sportovci, tak jistě ocení pomalejší nástup únavy, snížení citlivosti a prahu bolesti. Další nespornou výhodou je „nakopávací“ efekt, snížení procenta tělesného tuku a také lepší schopnost šetřit sacharidové (glykogenové) zásoby. Tyto zásoby jsou právě po zátěži vyčerpány a vy je potřebujete rychle doplnit. Jestliže zkombinujete sacharidy a kofein, můžete je doplnit rychleji, než když budete konzumovat samotné sacharidy. Pozor si dejte na načasování užití kofeinu. Kofein je totiž krví vyplaven nejdříve po 3 – 6 hodinách. Naplánujte si tedy jeho příjem tak, aby nebyl narušen váš spánek.

 

 

Kofein ve sportech silových

V silových sportech nejsou účinky vědecky zcela objasněny, ale to neznamená, že byste kofein měli zatratit. Profitovat z něj můžete především díky tomu, že vás povzbudí. Kvalitu tréninku ovlivní i to, že kofein má schopnost zlepšit nervové a svalové napětí a snížit práh bolestivosti. I zde platí, že kombinace kofeinu a sacharidů v regenerační fázi podpoří rychlejší a efektivnější doplnění glykogenových zásob. Při tréninku maximální síly bylo zaznamenáno zlepšení v případě benchpressu, ale například u dřepů nebyly zjištěny žádné lepší výkony. Výzkumy v této oblasti stále probíhají. Vy ovšem můžete profitovat z toho, že vám kofein pomůže odbourávat tuk.

 

 

Kofein a týmový sport

V týmových sportech se kofein uplatní ve stejném smyslu jako u sportů předchozích, ale přidejme k tomu ještě ten fakt, že zlepší myšlení a dochází také ke zrychlení reakcí, které jsou právě při týmových sportech důležité. Například při míčových hrách bylo po požití kofeinu zjištěná zvýšená přesnost, která se držela vysoko i při častých sprintech.

 

 

Kofein a ženy

Ano, opravdu byly provedeny studie působení kofeinu speciálně na ženy. Studie dospěly k tomu, že ženy ve vrcholovém i kondičním sportu mohou čerpat všechny výhody, které kofeinové suplementy mohou přinášet.

 

 

Kofein v souvislosti s odvodněním

Dle aktuálních studií byly odvodňující (diuretické) účinky skutečně prokázány. Nicméně pokud dbáte na dostatečný pitný režim, tak se nemusíte obávat snížení výkonnosti v souvislosti s případnou dehydratací.

 

Podívejte se na tabulku, kde je uvedeno množství kofeinu v některých nápojích a potravinách

 

potravina

 obsah kofeinu 

 rozmezí 

 průměr v litrech nebo kg 

Káva (150 ml)

100 mg

50-150 mg

667 mg/litr

Čaj (150 ml)

50 mg

25-90 mg

333 mg/litr

Kakao (150 ml)

5 mg

2-20 mg

33 mg/litr

Čokoláda polo mléčná 100 g

90 mg

50-110 mg

900 mg/kg

Čokoláda mléčná 100 g

15 mg

3-35 mg

150 mg/kg

Coca Cola (333 ml)

40 mg

35-55 mg

120 mg/litr

Energetický drink (250 ml)

80 mg

až 320 mg

320 mg/litr

 

 

O kofeinu jsme si tedy řekli pár zajímavostí, ale energetické nápoje neobsahují pouze kofein. V řadě z nich můžete najít i taurin a v těch lepších nebo přímo specializovaných na sport i arginin.

 

 

TAURIN

Taurin je často označován jako aminokyselina, ačkoliv z chemického hlediska to není zcela správné. Lidské tělo si dokáže taurin vytvořit samo díky dekarboxylaci jiných aminokyselin – cysteinu a methioninu. Taurin lze doplnit i stravou. Jeho denní příjem by měl být kolem 200 mg (například konzerva tuňáka obsahuje 75 mg/100g, hovězí i drůbež kolem 35 mg/100 g a mléko 5 mg/100 ml).

 

Taurin je používán také proti únavě. Přesněji řečeno působí v mozku na substanci GABA, která způsobuje únavu. Svými účinky potlačuje pocit ospalosti a zvyšuje výdrž. Kromě toho také ovlivňuje průtok kalcia ve svalových buňkách a napomáhá zvýšit kontrolu svalového napětí. Kontrakce svalu je díky němu efektivnější a výkon v tréninku se zvyšuje.

 

Taurin působí i jako antioxidant proti volným radikálům, které neutralizuje a tím snižuje riziko poškození svalových buněk. Také reguluje v těle hospodaření s vodou – lze ho využít i proti svalovým křečím. Společně s kofeinem a látkou zvanou glucuronolacton zbavuje játra od jedů a škodlivin. Jak vidíte, tak se vyplatí vybrat si takový drink, který obsahuje také taurin.

 

 

ARGININ

V některých energetických nápojích můžete najít i arginin. Není to příliš časté, ale může se to stát. Každopádně arginin stojí za pozornost a lze ho sehnat i jako samostatný suplement nebo se přidává do různých suplementačních směsí. Arginin je aminokyselina s více účinky. Působí při látkové výměně, pomáhá odstraňovat škodlivé látky z jater, působí jako stimulant růstového hormonu. Je důležitý pro transport a uchování dusíku ve svalové tkáni. Právě díky této vlastnosti dochází k většímu prokrvení svalu a vy tím můžete dosáhnout většího napumpování svalstva. Mimo to dochází k lepšímu okysličení a zásobení výživnými látkami.

 

Arginin zpomaluje vznik kyseliny mléčné a také pomáhá tělu ji dříve vyloučit, což vede ke zvýšené výkonnosti svalu. Dokáže také zvýšit maximální sílu například u benchpressu, ale své uplatnění nachází i ve vytrvalostních sportech, kde umí zlepšit výkon například u cyklistů. Z toho všeho jasně plyne, že arginin je určitě vhodným doplňkem při fázi nabírání, ale také v dietě.

 

 

Co k energetickým drinkům dále napsat?

Možná je dobré ještě zmínit i další látky, které se v drincích mohou nacházet a pomoci vám zvládnout náročné dny – jak tréninkové, tak i pracovní – nebo vám pomáhají ve spalování tukových zásob. Mezi tyto látky patří nejen již ty zmiňované, ale také cholin a inositol – látky, které zvyšují účinky energetických drinků.

 

Cholin je stavební látkou pro Acetylcholin – ten má na starost regulaci dýchání, pravidelnou činnost srdce a svalovou kontrakci.

 

Inositol v kombinaci s cholinem působí jako ochranný prostředek jater. Navíc se vědci domnívají, že pokud užíváte inositol, tak vám může zlepšit náladu.

 

Doufám, že po přečtení dnešního článku si s chutí vypijete svůj energetický drink, který vám poslouží jako „nakopávač“ k vašemu tréninku nebo vám pomůže zvládnout náročný den.

 

Napsala Dominika Ipserová

Komentáře


Nový komentář mohou vložit pouze přihlášení uživatelé.
Banner

Nejnovější profily

AnonymousAnonymous16.08.2017
KamčaKamča01.01.2016
LucieS1711LucieS171107.02.2014
MartinVanaMartinVana06.12.2013

Nejnovější galerie

Milo 2013Milo30.08.2013
na dovolenéNale20.06.2013
ShybyMilo19.02.2013
ShybyMilo19.02.2013

Komentáře

CKD - cyklická ketogfit-kul • 24.07. 16:26

Hodnoty cukru jsou napsány v článku...

CKD - cyklická ketogVIET • 14.07. 22:44

je tedy limit kolik bych měl příjmout těch cukrů v ten carb up den ?

Bojové umění Pencak kihu • 30.06. 22:48

Ahoj, vím že je to už nějakou dobu co článek vyšel nic méně bych měl vážný zájem o nějaký seminář id

CKD - cyklická ketogfit-kul • 22.03. 15:13

6+2 - klidně ano, pohlídej si ketózu testem...

CKD - cyklická ketogEroll.61 • 17.03. 04:08

Dobrý den. Posiluji cca 6 let a vždy jsem jezdil sach. vlny. Z hlediska dodržování, únavy atd atd js

Návštěvnost webu

Online návštěvníků: 4 , registrovaných: 2