Znáte všechny typy a druhy aerobicu?
Napadla Vás už myšlenka, že dny aerobicu jsou dávno pryč? Vůbec ne, jen dostal novou podobu a jiné pomůcky. Klasický aerobic, jak ho známe, prošel neuvěřitelným vývojem. Jeho začátky jsou nám známy svými charakteristickými kombinacemi jednotlivých prvků gymnastiky a základních pohybů na hudbu.
Prvků i Variací měl aerobic opravdu více než dost a postupem času se jednotlivé podoby odtrhly od tohoto klasického aerobicu a vytvořili se tak jeho nové variace. Fitkul.cz Vám nyní přináší jednotlivé typy a druhy aerobicu, se kterými se můžete setkat a které si můžete vyzkoušet.
Kritika aerobicu
Aerobic byl velmi kritizován, a to zejména od ortopedů, díky čemuž je dnes aerobic velmi doporučovaným sportem. Aerobicový boom u nás vyvolal mnohé negativní odezvy jako například, že se jednalo o stereotypní formu cvičení. Nejenom proto došlo k již zmíněné změně a obohacení tohoto cvičení. Pohyby v aerobicu se dělí na dvě různá hlediska, chcete-li kategorie:
- Lowimpact–jedná se o to, že jedna noha je vždy při pohybu v kontaktu s podložkou. Jde tedy o chůzi či různé úkroky. V této kategorii nenajdete žádné hopsání ani poskakování.
- Highimpact–zde se jedná zákonitě již o ty poskoky a výskoky. V určitých fázích není totiž žádná část těla v kontaktu se zemí. Kategorie highimpact je náročnější nejen na kondici, ale také na klouby, proto se různě kombinuje a doplňuje ještě choreografickými prvky, které však nejsou tak dominantní.
Druhy aerobicu
Lekce aerobicu je vždy vedena instruktorem, který cvičení ovlivňuje svojí osobností a svým přístupem a výběrem hudby i prvků. Hudba může být i odlišná pro různé typy tohoto cvičení. V každé hodině jsou klasické pauzy na pití, tak jako i strečinkové protahování. Jednotlivé prvky čerpají více z klasického aerobicu, který si možná ještě pamatujeme, jiné se zase zásadně liší, a to jak v prvkách, tak i v pomůckách.
Funky aerobic
Toto cvičení je opravdu na funky hudbu, která má svou přízeň zejména u mladých lidí. S hudbou se pracuje trochu odlišně od klasického aerobiku, pokud jste opravdu velmi dobří v aerobicu jako takovém, neznamená to hned, že umíte i tento.
Step aerobic
Jedna z nejoblíbenějších a nejnavštěvovanějších forem tohoto typu kardio cvičení je step aerobic. Hlavní pomůckou je step, který je vysoký okolo 10 – 30 cm. Jedná se vlastně o stupínek či schod, který je využíván především vertikálně. Díky stupínku a jeho neustálým sestupováním a nastupováním jsou zatěžováni hlavně svaly dolních končetin, především hýždě a lýtka. Hudba je na tento typ cvičení spíše pomalá, ale rytmická. Instruktor zde nohy rovnoměrně střídá a zabraňuje tak nerovnoměrné zátěži. Step aerobic může cvičit praktický každý bez ohledu na věk či pohlaví, jediné úskalí je v opatrnosti, kdy se nesmí zapomínat dívat se tam, kam šlapu.
Taneční aerobic
Tento druh aerobicu charakterizuje a správně vystihuje opravdu taneční a rytmická hudba. Aerobic je inspirován klasickými pohybovými prvky, které jsou obohaceny o taneční kreace, a to zejména o variace latinsko-amerických tanců. Můžete zde najít ale i prvky například hip hopu, jazzu, afro jiné i exotické hudby, rytmy a prvky. Pokud jste tedy pohybově nadaní a baví Vás tancovat, můžete zkusit právě tuto kategorii, která spojila praktické a zábavné s užitečným.
Tae-bo
Zajímavá forma cvičení, kdy se kombinuje aerobic s prvky bojového umění. Tato myšlenka není až tam nová neboť ji už aplikovat před desítkou let, mistr světa v karate a mistr USA v tae-know-do, Billy Blanks. Na lekcích tae-bo se nesetkáte s žádnými tanečními prvky a pohyby. Prvky tohoto cvičení spočívají především v síle a kondici. Cvičení spočívá na formování a posílení partií jako jsou například boky, pas a hýždě. S tímto cvičením posílíte také ale i zádové svaly. Slogan tae-ba je ,,Hubni, bav se, buď v kondici“, což vypovídá za vše. Tae-bo v poslední době prorazilo i u nás, kde si získalo své věrné fanoušky a cvičence, kteří na něj nenechají dopustit. A ve své popularitě daleko předstihlo například spojení jako je kick box aerobic apod.
Indoorcycling
Ano i cyklistika a aerobic jde k sobě. Tento trend je u nás známý právě jako spinning. Cyklistika pod vedením zkušeného instruktora se může pro Vás stát nejen odreagováním, ale i příjemným tréninkem, kdy posílíte nejen dolní končetiny, ale i svaly břišní. U spinningu je důležité rozlišovat jeho náročnost. Určitě nechoďte na hodinu pro pokročilé, pokud jdete na cvičení poprvé či podruhé.
Indoorrowing
Zde se jedná o veslařský trenažér. Cvičení je obdobné jako na spinningu, ale za přítomnosti jiného trenažéru. Indoorrowing vede k rovnoměrnému posílení svalů, zvýšení kondice i síly. Není tak známá jako indoorcycling, ale své příznivce má.
Aqua aerobic
Cvičení aerobicu ve vodě je velmi atraktivní forma cvičení. Jedná se o moderní a pokrokovou metodu. Voda je šetrná především k našim kloubům, které netrpí při žádných otřesech a poskakování. Tato forma cvičení je vhodná také při zvýšené tělesné hmotnosti, kdy voda opět pomáhá překonat jisté překážky při cvičení. Dokonce je ve vodě tepová frekvence o 10-15% nižší, než když cvičíme v tělocvičně. Díky tomu šetříme naše srdce a cévy. Jediné úskalí při auqaaerobicu je, že se nedostaneme ani na takovou teplotu, což nám při cvičení brání v pocení a odplavování tak látek z těla.
Posilovací metody aerobicu
Mezi posilovací metody tohoto cvičení patří hned několik kategorií:
- P-class– dynamické posilování, a to zejména problémových partií pomocí vlastní váhy těla.
- Bodystyling – neboli cvičení které pomocí prvku z aerobcu tvaruje postavu.
- Bodyforming – na rozdíl od předešlého bodystylingu je bodyforming více zaměřen na posilování, a to všech partií rovnoměrně. Využívá všech pomůcek (činky, gumičky, stepy apod.).
- Body tone – vytrvalostní silové cvičení.
- Interval aerobic training – kombinace aerobicu a intervalů tréninku síly.
Aerobic prodělal opravdu mnoho změn, které stále trvají. Proto se můžeme neustále setkávat s novými variacemi a kombinacemi s jiným cvičením. Každopádně má aerobic co nabídnout téměř všem, co mají rádi pohyb a skupinové cvičení. Tak už víte, který druh aerobicu vyzkoušíte?
Napsala Radka Martínková