Neobvyklé diety, mohou pomoci nebo ublížit?


Autor: fit-kul | 12.12.2013 21:42 | Komentářů: 0

 

Existuje nepopsatelné množství diet, některé jsou známé a ověřené, jiné jsou trochu neobvyklé nebo sahají na úroveň experimentu či dokonce hazardu. Diety zajímají především ženy. Žijeme v době, kdy symbol krásy představuje štíhlá postava bez jediného špíčku. K někomu byla příroda štědrá a k jiným zase naopak velmi skoupá.

 

Jistě většina z vás už za svůj život vyzkoušela hned několik zaručených tipů. Pokud se o diety skutečně zajímáte, pak čtěte následující článek. Nebude se týkat těch klasických a známých, ale naopak neobvyklých a trochu šílených diet. Některé z nich jsou i reálné, jiné vás naopak spíše pobaví.  

 

Sušenková dieta

Přijde vám to jako vtip? Nikoliv, sušenková dieta skutečně existuje. Jedná se o takzvanou jednostranně zaměřenou dietu, u které po celý den konzumujete pouze sušenky. Výjimku tvoří pouze večeře, ke které si můžete dát lehké jídlo z krůtího nebo kuřecího masa, mořských plodů a hodně zeleniny.

 

 V průběhu celého dne můžete sníst neomezené množství sušenek, kdykoliv na ně dostanete chuť. Zní to úžasně, že? Ale pozor, má to háček. Nejedná se o klasické sušenky, nýbrž o speciální cookies od doktora Siegela. Tyto sušenky jsou vyrobeny pouze pro dietní účely, obsahují otruby, celozrnnou mouku, oves a nejsou přeslazené.

 

Tento způsob hubnutí se stal velmi populární mezi celebritami v zahraničí. Je pravda, že při její konzumaci ztratíte pár kilo, ale také nebudete mít dostatek vitaminů. Dieta totiž vylučuje tolik potřebné ovoce a další nenahraditelné prvky. Její efekt je krátkodobý, což je problém většiny diet.  Nicméně je také poměrně nákladná. Balíček sušenek, který vám vydrží zhruba na týden, stojí kolem 1200 korun. Navíc po pár týdnech už nebudete chtít sušenky ani vidět.

 

Přežvykovací dieta

Horace Fletcher přišel na přelomu 20. století s novým způsobem hubnutí. Dieta se odvíjela od myšlenky, že příroda trestá obezitou každého, kdo si pokrm řádně nevychutná a nerozkouše jej. Podle něho lidi moc hltají a tím se jídlo hůře tráví a usazuje se v podobě tukových tkání. Abyste zhubli, musíte podle něho každé sousto přežvýkat minimálně 32 krát a nejlépe tak, abyste měli hlavu lehce skloněnou dopředu, a když budete chtít polknout, jen ji zakloníte a jídlo samo sklouzne do krku.

 

Ovšem pozor, jídlo, které do krku samo nesklouzne, byste měli rovnou vyplivnout. Tato dieta zní trochu víc šíleně, mnoho lidí si možná bude říkat, že je to spíš k smíchu. Nicméně zrovna na tomto stavování něco bude. V podstatě nevylučuje žádné potraviny, které by vám mohly chybět. A to, že se má každé sousto pořádně žvýkat, vám dnes doporučí každý dietolog. Zkuste to tedy vzít od konce, nemusíte počítat, předklánět a zaklánět hlavu, ale pouze důkladně žvýkat a udělat si na jídlo více času. Je to snadné, levné, zdravé a jistě i účinné.

 

Kyslíková dieta

Tento způsob hubnutí funguje na jednoduchém principu, hubnutí „ z ničeho“. Původní název pochází z anglického slova "breatharianism”. Podle tohoto způsobu života byste měli žít jen ze vzduchu. Další složku vaší stravy by měla představovat sluneční energie. Zní to celé jako výsměch a nedá se to brát ani vážně. V podstatě se nejedná ani o dietu.

 

Nicméně v Americe existuje The Breatharian Institute, který propaguje workshop. Snaží se přesvědčit lidi o tom, že se skutečně dá naučit žít pouze ze vzduchu. Abyste se dozvěděli jak na to, zaplatíte “pouhých” 10 tisíc dolarů. Ovšem tímto způsobem „stravování“ vám ty peníze ani nebudou chybět, neboť příliš dlouho nepřežijete.

 

Pravěká dieta

Tento způsob stavování se vrací hluboko do historie. Dokonce až k našim jeskynním předkům a inspiroval se jejich stravovacími návyky. Vychází z předpokladu, že jeskynní lidé se živili pouze zvířaty a rostlinami. Vědci dokonce tvrdí, že lidé v té době nebyli tolik nemocní jako dnes. Proto výhoda této diety spočívá především v tom, že vám zlepší imunitu.

 

Pokud se rozhodnete pro tuto dietu, pak můžete konzumovat ryby, libové maso, zeleninu, ovoce, kořeny a ořechy. Vyloučit byste měli naopak obilí, luštěniny, mléčné výrobky, sůl, rafinovaný cukr a zpracované oleje.

 

Ovocná dieta

Jak už název napovídá, po celou dobu jíte pouze ovoce. Nebo alespoň v co nejvyšší míře. Mělo by tvořit minimálně 75% stravy, kterou za den přijmete. Dieta vychází z toho, že ovocem se živili také Adam s Evou. Návratem do ráje si tak zjednodušíte svůj životní přístup ke zdraví a výživě. Ovšem také u této diety je nutné počítat s možností, že si vážně poškodíte zdraví. Zhubnete určitě, ale díky nedostatku vápníku, bílkovin a téměř všem základním živinám, se budete cítit mnohem hůř, než s pár kily navíc.

 

Fialová dieta

Jedná se o dietu, jejíž propagátorkou se stala známá zpěvačka Mariah Carey. Prý pouze díky tomuto způsobu stravování získala krásnou postavu. Dieta funguje na velmi snadném principu. Tři dny v týdnu se budete stravovat pouze potravinami, které mají fialovou barvu. Patří sem především švestky, hrozny, baklažán, borůvky, povolena jsou dokonce i červená jablka a řepa. Jedná se tedy převážně o ovocnou a zeleninovou stravu.

 

Oproti ovocné dietě je tahle rozhodně méně zatěžující pro náš organismus, neboť pouze tři dny v týdnu nedoplňujete ostatní živiny. Jedná se o celkové pročištění organismu. Nicméně za pár týdnů se nebudete moci na fialovou barvu ani podívat. 

 

Syrová dieta

Tato dieta je ve světě poměrně známá a oblíbená. Funguje tak, že konzumujete vše v syrovém stavu. Příznivci tohoto životního stylu se označují jako vitariáni a jsou přesvědčeni o tom, že tepelná úprava potraviny ničí. Teplota při úpravě jídla nesmí přesáhnout 47 stupňů. Tato strava, která se zakládá na ovoci, zelenině, semínkách a oříškách, vám dopomůže k zhubnutí a také si díky ní vyčistíte tělo. Ale také  zde mohou hrozit zdravotní potíže. Pomocí této diety hubnou i celebrity, například Demi Moore nebo Sting.

 

Tasemnicová dieta

Je to jedna z nejšílenějších diet, která existuje. To, že zhubnete, se u této diety dá zaručit na 100%. Dokonce možná i víc, než byste sami chtěli. Ovšem zároveň si můžete vážně poškodit své zdraví.

 

Stačí jen vajíčko tasemnice sníst, to se uhnízdí ve střevech, rozmnoží a postupně si bude od vás brát téměř všechnu potravu. Vy tak budete hubnout, aniž byste se jakkoliv omezovali v jídle. Jenže tasemnice je parazit a může vám v břiše nadělat velkou paseku.

 

Diety jsou stále na pořadu dne, proto se pořád vymýšlí nové a nové, které budou umět hotové zázraky. Občas se ale najdou takové, které mohou způsobit vážné zdravotní komplikace, o které rozhodně nestojíte. Všeobecně platí, že nic se nemá přehánět. Člověk jídlo k životu prostě potřebuje a rozhodně ne jednostranně zaměřené. Naopak, ke zdravému životnímu stylu patří pestrá a rozmanitá strava, kterou bychom si neměli odepřít. Spíše je lepší se zamyslet nad tím, které potraviny k životu vůbec nepotřebujeme a těch se vyvarovat.

 

Pokud musíte držet dietu ze zdravotních důvodů, nejlepší je poradit se s odborníkem. Nicméně jsou skutečně lidé, kteří i těmto šíleným dietám věří.

 

Napsala Martina Richterová

Autor foto: Jon Sullivan, Wikimedia Commons

Komentáře


Nový komentář mohou vložit pouze přihlášení uživatelé.
Banner

Nejnovější profily

AnonymousAnonymous16.08.2017
KamčaKamča01.01.2016
LucieS1711LucieS171107.02.2014
MartinVanaMartinVana06.12.2013

Nejnovější galerie

Milo 2013Milo30.08.2013
na dovolenéNale20.06.2013
ShybyMilo19.02.2013
ShybyMilo19.02.2013

Komentáře

CKD - cyklická ketogfit-kul • 24.07. 16:26

Hodnoty cukru jsou napsány v článku...

CKD - cyklická ketogVIET • 14.07. 22:44

je tedy limit kolik bych měl příjmout těch cukrů v ten carb up den ?

Bojové umění Pencak kihu • 30.06. 22:48

Ahoj, vím že je to už nějakou dobu co článek vyšel nic méně bych měl vážný zájem o nějaký seminář id

CKD - cyklická ketogfit-kul • 22.03. 15:13

6+2 - klidně ano, pohlídej si ketózu testem...

CKD - cyklická ketogEroll.61 • 17.03. 04:08

Dobrý den. Posiluji cca 6 let a vždy jsem jezdil sach. vlny. Z hlediska dodržování, únavy atd atd js

Návštěvnost webu

Online návštěvníků: 3 , registrovaných: 1