Co nám pomůže zahřát se v zimním období?


Autor: fit-kul | 22.01.2014 18:37 | Komentářů: 0

 

Zima je v plném proudu a ještě pár měsíců bude vládnout. Pokud máte pocit, že se nemůžete zahřát a stále bojujete se studenými končetinami a pocitem chladu, nejste jediní. Jak se tedy nejlépe můžete zahřát? Samozřejmě nemáme na mysli teplé oblečení a přikrývky, ale existují i jiné účinné způsoby. Zkuste začít zevnitř.

 

Zahřejte se s mátou

Stejně tak, jako v létě preferujeme studené nápoje se snahou se ochladit, v zimě je tomu naopak. Horké nápoje nás krásně zahřejí a udělají nám dobře. Velmi příjemnou a účinnou variantou je mátový čaj. Mátový čaj je vhodný pro každou příležitost. Základem tohoto čaje je bylinka, která nese název máta peprná.

 

Máta peprná je chutná a poměrně nenáročná bylinka, která umožňuje přípravu lahodného a přitom zdravého čaje. Mátový čaj má velkou výhodu v tom, že v létě nás osvěží a v zimě krásně zahřeje

.

V zimě si tedy připravíme chutný teplý nápoj tak, že mátu zalijeme vroucí vodou a necháme vylouhovat. Můžeme dochutit cukrem. Necháme tak na sebe působit teplo, které ještě umocní léčivý mentol. Dávejte si jen pozor na to, abyste si mátu nepřipravovali každý den. Časté konzumování máty může měnit váš krevní obraz.

 

Je libo svařák, grog nebo pečený čaj?

U teplých nápojů zůstaneme i nadále. Horké nápoje hrají v zimě zkrátka prim téměř u každého z nás. Čím jiným se můžeme v zimě lépe zahřát než výborným čajem, který můžeme připravit na tisíc způsobů. S kapkou alkoholu tak docílíme opravdu velmi úspěšného zahřátí se.

 

Svařené víno patří nepochybně mezi nejoblíbenější horké nápoje, které obsahují alkohol. Lidově řečeno svařák je vlastně nápoj, který se vyrábí se svařeného červeného vína smíchaným s kořením (hřebíček a skořice). V poslední době je velmi oblíbená i varianta z bílého vína. Výborný je podávaný s citrónem, který lze nahradit také pomerančem. Můžeme přidat i špetku badyánu.

 

V zimě přijde k chuti také velmi oblíbený grog. Je to vlastně směs rumu, horké vody a cukru. To vše nejlépe s plátkem citronu. Věděli jste, že historie tohoto teplého nápoje sahá až staré Anglie? Právě rum byl velmi oblíbeným nápojem námořníků. Jeho spotřeba byla tak velká, že začali rum míchat s horkou vodou. Nařídil jim to admirál Vernon, který rád nosil grogrénové kalhoty. Tak vznikl název grog, který se uchoval dodnes. Tradiční námořnická varianta přidává do nápoje koření a citronovou šťávu.

 

Novinkou a velkou pochoutkou je takzvaný pečený čaj. Jedná se o nápoj, který se vyrábí z pečeného ovoce. Neobsahuje kofein a každý si jej může připravit doma. Je to velice jednoduché, chutné a hlavně to zahřeje. Pro výrobu lze použít domácí či koupené ovoce podle chuti. Recept je snadný, ovoce se peče v troubě společně s kořením a troškou rumu. Ovoce pustí po několika minutách šťávu a tu smícháme s horkou vodou. Můžete přidat cukr nebo skořici podle chuti.

 

Teplá a studená voda

Abychom necítili pocit chladu a zimy, je potřeba pomoci krevnímu oběhu. Ideální způsob je při sprchování střídat teplou a studenou vodu. Velmi dobrou prevencí proti studeným nohám je vodní lázeň o teplotě kolem 40 stupňů celsia. Zejména, pokud se vrátíte zvenku s promrzlýma nohama.

 

Železo

Železo je pro náš organismus velmi důležité, neboť zajišťuje přenos kyslíku prostřednictvím krevního oběhu do celého těla. Nedostatkem železa trpí častěji ženy než muži, je to dáno tím, protože ženský organismus jej hůře vstřebává. Konzumujte tedy potraviny, které obsahují železo ve velké míře, jako například játra, špenát, hovězí a kuřecí maso nebo ořechy.

 

Cvičte

Jeden z velmi dobrých způsobů, jak se zahřát je cvičení. Nemusí se jednat o vrcholový sport. Bohatě stačí například pravidelné procházky nebo cvičení na rotopedu. Nejlépe se zahřejete při chůzi do schodů, přestaňte tedy jezdit výtahem a raději vyjděte schody pěšky. Uvidíte, jak se při tom zahřejete a ještě si zlepšíte kondici.

 

Obohaťte jídelníček

Existují potraviny a dochucovadla, která mají zázračné účinky v boji proti studeným nohám i v posilování imunity. Jedná se například o česnek, což je vlastně přírodní antibiotikum. Dále pak zázvor, chilli papričky a obecně pálivá jídla nás zahřejí. Tyto pokrmy napomáhají krevnímu oběhu a tím produkují teplo. Kromě teplých nápojů nás zahřejí také polévky, zeleninové polévky jsou navíc zdraví prospěšné. V zimě bychom obecně do jídel měli přidávat více koření s ostřejšími příchutěmi.

 

Zkuste lázně, koupele a masáže

Ideální možnost, jak se zahřát představují lázeňské procedury. Dopřejte si horkou bylinkovou koupel nebo perličkovou koupel a prohřejte si tělo opravdu na dlouho dopředu. Velmi příjemné jsou také tradiční slatinné koupele. Pokud se vám nechce nikam jezdit nebo vám to finanční situace neumožňuje, pak si dopřejte horkou domácí koupel. Stačí přidat jen různé přípravky do koupele, může se jednat o soli nebo aroma olejíčky a hezky relaxovat. Je to opravdu velmi příjemné.

 

Další variantou jsou masáže, kterých je celá řada. Masáže jsou zdravotní i relaxační. Naše tělo se při nich uvolní a navíc krásně prohřeje.

 

Sauna

Pokud si chcete dokonale prohřát klouby a kosti, pak si dopřejte saunu. Pravidelné saunování má navíc velmi blahodárné účinky na naše zdraví. Je to ideální způsob, jak si zlepšit imunitu a zároveň relaxovat. Zároveň pomáhá při otužování, díky kterému zamezíte oslabení organismu a vyhnete se tak různým nemocem a nachlazení.

 

Pár rad na závěr

Abychom se v zimě zahřáli a zároveň byli v dobré kondici, stačí dodržovat pár jednoduchých rad.

Zhluboka dýchejte! Je to ideální boj proti chladu a studenému větru, zkuste se několikrát zhluboka nadechnout. Vaše tělo si tak udrží odolnost proti chladu až o 50%. Opravdu to funguje.

 

Vrstvěte oblečení! Vzpomínáte, jak vám rodiče stále připomínali, abyste si vzali tu čepici? U dětí dbáme na to, aby byli pěkně v teple, ale sami si čepici vezmeme jen málokdy. A to je chyba. Čepice je velice důležitá, neboť nejvíce tepla uniká právě hlavou. Samozřejmostí by měly být také rukavice a šála.

 

Hodně pijte! Ani v zimě byste neměli zapomínat na pitný režim. Alespoň 3 litry denně.

 

Milujte se! Při milování rozhodně ponožky potřebovat nebudete. Je to výborný způsob, jak se zahřát a navíc pak usnout společně se svým partnerem.

 

 

Zima nemusí být nepříjemná. Existuje opravdu mnoho způsobů, jak se zahřát a cítit se tak dobře. Hýčkejte se a rozmazlujte. Zima má také své kouzlo a mnoho lidí na ní nedá dopustit. S pomocí teplých nápojů, polévek, ostrých jídel, horkých koupelí a teplého oblečení, vám bude opravdu krásně teplo.

 

Napsala Martina Richterová

Komentáře


Nový komentář mohou vložit pouze přihlášení uživatelé.
Banner

Nejnovější profily

AnonymousAnonymous16.08.2017
KamčaKamča01.01.2016
LucieS1711LucieS171107.02.2014
MartinVanaMartinVana06.12.2013

Nejnovější galerie

Milo 2013Milo30.08.2013
na dovolenéNale20.06.2013
ShybyMilo19.02.2013
ShybyMilo19.02.2013

Komentáře

CKD - cyklická ketogfit-kul • 24.07. 16:26

Hodnoty cukru jsou napsány v článku...

CKD - cyklická ketogVIET • 14.07. 22:44

je tedy limit kolik bych měl příjmout těch cukrů v ten carb up den ?

Bojové umění Pencak kihu • 30.06. 22:48

Ahoj, vím že je to už nějakou dobu co článek vyšel nic méně bych měl vážný zájem o nějaký seminář id

CKD - cyklická ketogfit-kul • 22.03. 15:13

6+2 - klidně ano, pohlídej si ketózu testem...

CKD - cyklická ketogEroll.61 • 17.03. 04:08

Dobrý den. Posiluji cca 6 let a vždy jsem jezdil sach. vlny. Z hlediska dodržování, únavy atd atd js

Návštěvnost webu

Online návštěvníků: 2 , registrovaných: 1