Obezita - nemoc tisíciletí


Autor: fit-kul | 03.01.2012 19:45 | Komentářů: 0

V současné době je obezita považována za hlavní zdravotní problém, pro mnoho osob je to však problém spíše estetický, než zdravotní. Již to není nemoc životního stylu bohatého západu, ale ve stále větší míře se stává i nemocí průmyslových zemích a rozvíjejících se světa.

Počet obézních osob se stále zvyšuje. Je důsledkem více faktorů: lidé jedí více než potřebují, nedostatek tělesné činnosti, genetická dispozice, endokrinologické abnormality a zdravotní podmínky. Dosažené pokroky základního výzkumu obezity byly projednány na 8. mezinárodním kongresu 29. srpna až 3 září v Paříži. Léčení obezity a průvodních jevů - kardiovaskulárních chorob, mozkových a srdečních příhod, diabetu a osteoartritidy vyžaduje stále větší část národního zdravotního pojištění v průmyslových zemích.Pro boj s touto nemocí je zapotřebí přistoupit ke globálním akcím. Rovněž nové objevy ve výzkumu mohou zlepšit léčbu obezity

  • Vědci objevili leptin, hormon vylučovaný tukovou tkání, který informuje mozek o množství uloženého tuku v těle. Jeho nepřítomnost může vyvolat těžkou obezitu s poruchami přijímání potraviny a deficitem hormonu pituitrinu. V budoucnosti může mít leptin pro obezitu stejný význam jako má inzulin pro cukrovku. Tento fenomén však vyžaduje ještě další výzkum.

 

  • V lidském organismu byly objeveny nové nevázané bílkoviny. Jsou podobné bílkovinám, které byly zjištěny ve specifické tukové tkáni hlodavců. Tento druh bílkovin rozptyluje energii ve formě tepla spíše než svalovou aktivitou nebo uložením. Rozdíly těchto bílkovin mohou vysvětlovat rozdíly v přírůstcích hmotností u osob se stejným energetickým příjmem. Co může platit pro myši, může se rovněž uplatnit i u lidí. Výzkum v této oblasti pokračuje.

 

  • Zvyšují se znalosti o komplexnosti látek, které řídí příjem potravy. Byly objasněny funkce látek, které se nazývají monoameny a některých peptidů. Nyní, když byly objeveny nové peptidické složky bílkovin, agouti nebo orexin, a byl specifikován mechanismus jejich účinků, je možné na tomto základě zahájit vývoj nových léků.

 

  • Zatím co hypotetické "obezitní geny" zůstávají neobjeveny, v rámci výzkumu bylo identifikovano několik genetických faktorů, které mohou zvyšovat predispozici k obezitě, nebo jiné, zabraňující vzniku obezity. Dalším výzkumem mohou být rozlišeny různé typy obezity podle jejich genetického charakteru, což může vést k vývoji nových diagnostických metod a individuálních léčebných strategií.

 

  • Zatímco vědci pracují na vývoji nových léčebných metod pro obezitu, mezinárodní organizace zabývající se studiem obezity, vyhlásily ve spolupráci s WHO tříletý program s cílem upozornit vlády na rostoucí problémy v souvislosti s nárůstem obezity. Důraz je kladen spíše na správné udržování stálé hmotnosti než na rychlé zhubnutí. Prvním krokem je zavedení vyvážené stravy a dostatek fyzických aktivit.

 

Zdroj:

vupp.cz

Použito se svolením vydavatele.

Komentáře


Nový komentář mohou vložit pouze přihlášení uživatelé.
Banner

Nejnovější profily

AnonymousAnonymous16.08.2017
KamčaKamča01.01.2016
LucieS1711LucieS171107.02.2014
MartinVanaMartinVana06.12.2013

Nejnovější galerie

Milo 2013Milo30.08.2013
na dovolenéNale20.06.2013
ShybyMilo19.02.2013
ShybyMilo19.02.2013

Komentáře

CKD - cyklická ketogfit-kul • 24.07. 16:26

Hodnoty cukru jsou napsány v článku...

CKD - cyklická ketogVIET • 14.07. 22:44

je tedy limit kolik bych měl příjmout těch cukrů v ten carb up den ?

Bojové umění Pencak kihu • 30.06. 22:48

Ahoj, vím že je to už nějakou dobu co článek vyšel nic méně bych měl vážný zájem o nějaký seminář id

CKD - cyklická ketogfit-kul • 22.03. 15:13

6+2 - klidně ano, pohlídej si ketózu testem...

CKD - cyklická ketogEroll.61 • 17.03. 04:08

Dobrý den. Posiluji cca 6 let a vždy jsem jezdil sach. vlny. Z hlediska dodržování, únavy atd atd js

Návštěvnost webu

Online návštěvníků: 10 , registrovaných: 3