Mocný antioxidant - Koenzym Q10
Koenzym Q10 je silní přírodní látka, která pomáhá při podpoře mnoha chemických reakci v těle a chrání tělo před volnými radikály. Za výzkum koenzymu Q10 byla v roce 1978 udělena Angličanu Peteru Mitchellovi Nobelova cena. Koenzym Q10 se dále označuje také jako ubichinon, ubidekarenon, koenzym Q.
Tato sloučenina je funkčně podobná vitamínům a je obsažená ve většině lidských buněk, vyjma červených krvinek a buněk v čočce, kterým chybí mitochondrie. Koenzym Q10 je přirozeně přítomný v potravě a může být syntetizován v těle z aminokyseliny tyrosinu a několika vitamínů a stopových prvků. Jedna z nejznámějších funkcí této látky jsou její antioxidační vlastnosti.
Dávkování
Doporučená denní dávka pro udržení zdraví je asi 30 mg, ale pro léčení různých onemocnění se používají dávky mnohonásobně větší. CoQ10 je třeba brát společně s jídlem obsahující nějaký tuk nebo v kombinaci se sójovým či rostlinným olejem, který význame zvyšuje vstřebatelnost. Tělo snadno absorbuje CoQ10 z doplňků výživy a nikdy nebyly prokázány toxické účinky ani při dlouhodobém užívání denních dávek převyšujících 300mg. Nedoporučuje se suplementace těhotným ženám.
Použití a výhody
Koenzym Q10 působí jako antioxidant, zvyšuje energii, posiluje imunitní systém. Koenzym Q10 také významně přispívá ke konverzi energie z potravy do chemické energie ATP. Dodatečná suplementace CoQ10 samotného nebo v kombinaci s jinými látkami je prospěšná při léčbě mnoha zdravotních problémů jako je onemocnění srdce, rakovina prsu, diabetes, imunodeficience, svalová dystrofie, paradentóza, dále snižuje krevní tlak a zabraňuje ukládání špatného cholesterolu, který má negativní schopnost ucpávat tepny.
Pozitivní výsledky byly publikovány u Parkinsonovy choroby. Suplementace vysokými dávkami Q10 (1200 mg denně) snížila až o 44% projevy úpadku funkce CNS, včetně denních aktivit.
S věkem také klesá v kůži obsah Q10. Stárnutí kůže vede ke tvorbě vrásek a vyšší náchylnosti k poškození zářením. Q10 se ukázal efektivní proti UV-A (typ ultrafialového záření) způsobující oxidativní stres v lidských keratinocytech a v prevenci poškození DNA.
Nežádoucí účinky
Ve velmi malém procentu uživatelů CoQ10 se objevila mírná narušení spánkového cyklu, nevolnost, vyrážky. U většiny uživatelů se však neprojevují žádné negativní vlivy ani po požití většího množství.
Zdroj:
wikipedia.cz