Zamávejte s podzimním nachlazením díky zázvoru


Autor: fit-kul | 14.10.2013 17:22 | Komentářů: 0

S nadcházejícími prvními přízemními mrazíky a sychravým počasím k nám přichází také oslabení naší imunity a podzimní nachlazení. Známe to asi všichni, ani jsme se neotočili a léto nám už řeklo své sbohem, a aniž bychom se stihli rozkoukat, hned nám počasí připravilo opravdové peklo.

 

Podzimní počasí je totiž typické pro svou proměnlivost teplot, vlhkostí vzduchu, deštivých a slunečních dnů. Tyto rychlé rozdíly počasí na nás mají neblahé účinky, a to především na naše zdraví. Kdokoliv kdo absolvovat téměř jakoukoliv operaci, či trpí na bolest zad a kloubů Vám potvrdí, jak cítí tyto podzimní změny a jak jsou nepříjemné. Navíc podzim je i takovou zkouškouobranyschopnosti u všech bez rozdílu a málo kdy si z tohoto přechodného období neodneseme nějakou tu chřipku. Svou imunitu můžeme však posílit pomocí zázvoru, který je vynikajícím lékem právě na takovéto sychravé období. Kdy a jak ho užívat? Co nám vlastně zázvor přinese? Na tyto a ještě další otázky Vám přináší odpověď právě Fitkul.cz, Váš rádce v oblasti fitness a kulturistiky, Váš rádce i do sychravého počasí.

 

Co je zázvor vlastně zač?

Zázvor lékařský je vlastně vytrvalá bylina, která pyšní svými typickými dužnatými hlízovitými oddenky. Z těchto oddenků pak vyrůstají stonky a posléze i listy. Tato rostlina má dlouholetou tradici kolem tří tisíc let a její původ sahá do Číny. Zázvor se dnes pěstuje především pro své oddenky, a to jak ve skleníku, tak i v květináči. Pro zázvor hraje hlavní roli vlhkosti a vysoká teplota bez větších výkyvů.

 

Léčivé účinky zázvoru

Tradiční medicína touto bylinou léčí nadýmání, dráždivý kašel, střevní infekce, zvracení, záněty slinivky břišní. Dokonce v případě mužů se zázvor užívá také při problémech s varlaty. Dnes lékaři potvrdili především tyto zdravotní účinky:

 

 1. Snižování cholesterolu v krvi.
 2. Perfektní antibakteriální účinky.
 3. Vynikající účinky proti plísním.
 4. Zvyšování celkového množství krvinek.
 5. Preventivně chrání organismus proti kardiovaskulárním onemocněním a onemocněním krevních cév.
 6. Zázvor také pomáhá při nevolnosti v dopravních prostředcích, například v autobuse.
 7. Tato rostlina je prevence proti jednotlivým civilizačním chorobám.
 8. V mnoha studiích je zázvor dokládán i jako prevence proti rakovině tlustého střeva.
 9. Zázvor také pomáhá při pálení žáhy, kdy je nejčastěji podáván formou čaje.
 10. Pomáhá při migrénách a bolestech hlavy.
 11. Zázvor je často doporučován také dívkám při menstruačních bolestech a křečí.
 12. V různých zdrojích o zázvoru mluví také v souvislosti s cukrovkou a onemocnění ledvin, kdy tato bylina působí opravdu blahodárně a velmi efektivně.

 

 

V jakých formách můžeme zázvor konzumovat

Čaj s nastrouhaným zázvorem

Jedním z nejúčinnějších forem konzumace zázvoru je právě nastrouhání, a to přímo do čaje. Oddenek zázvoru se přímo nastrouhá a obohatí tak čaj svou charismatickou chutí. Množství je velmi individuální a záleží také na stupni nachlazení. Nejčastěji se strouhaný zázvor přidává do černého nebo do citrónového čaje a při škrábání v krku se přidává i med.

 

Kandovaný zázvor

Zázvor je k dostání také ve formě kandovaných kostek. Takto se zázvor dá konzumovat i samotný nebo jej zapíjet čajem.

 

Zázvor jako koření v sáčku

Drcený zázvor je k dostání kdekoliv v obchodě s kořením. Kuchaři ho přidávají do různých pokrmů a obohacují jím tak svoji kuchyni nejen o vynikající chuť, ale také jeho léčebné účinky.

 

Zázvorem obohacené nápoje

Výhody zázvoru objevili i výrobci jak alkoholických, tak nealkoholických nápojů, přidávají ho tak čím dál tím více do svých výrobků. Můžete se tak setkat s minerální vodou se zázvorem, anebo se zázvorovým pivem, které si také našlo místo na trhu.

 

Dávkování

Při nachlazení se doporučuje zázvor užívat 3x denně nebo každé 4 hodiny podle potřeby. Velmi záleží na individuálním stavu nachlazeného. Obvyklá dávka je 100 – 200 mg výtažku v tabletě či 1 -2 g čerstvého zázvorového prášku. Pokud si zázvor strouháme z oddenku, postačí nám přibližně něco málo přes centimetr kořene. V případě čajů lze zázvor koupit přímo porcovaný v jednotlivých sáčcích, anebo můžeme přidat malou lžičku nastrouhaného zázvoru do šálku s čajem a zalít jej velmi horkou vodou.

 

Při potížích na cestách můžeme sáhnout po kandovaném zázvoru, kdy přibližně 2,5 cm velká a 0,5 cm silná kostka kandovaného zázvoru obsahuje přibližně 500 mg zázvoru. Kandovaný zázvor je tedy daleko vhodnější než například tablety.

 

Při svalových bolestech lze užít i zázvoru formou olejů či mastí. Takovýto olej si můžete pořídit například v lékárnách či u sportovních masérů.

 

Platí ovšem doporučení, kdy by dospělí člověk neměl překročit konzumaci 5 g zázvoru, jinak by se mohli dostavit i nežádoucí účinky, například nevolnost. V těhotenství se zázvor doporučuje konzumovat 4x denně v tabletách o síle 250 mg. Pro děti do dvou let není vhodný zázvor užívat vůbec.

 

Ani chřipka nejde však obejít

I když zázvor je velmi účinným lékem nejenom při nachlazení a dokáže nám opravdu v značném rozsahu ulevit od nevolnosti, nemůžeme se k němu stavit jako k finálnímu léku, který nás chřipky zbaví. Pokud nás trápí nachlazení, je nutné přistupovat k našemu zdraví zodpovědně. I když nám konzumace zázvoru uleví, měli bychom být v klidu a v teple. Jakákoliv fyzická námaha není příliš vhodná, protože zatěžuje naše srdce a játra. Proto se také nedoporučuje cvičit a ba naopak se předepisuje ještě týden odpočinku i po nemoci. Jde totiž o to, aby se z malicherné chřipky nevyklubalo závažnější onemocnění spojené například se srdcem apod. Je tedy dobré pořád sázet na prevenci a udržovat si imunitu neustále po celý rok a posilovat ji například zázvorem, aby Vás pak žádné podzimní počasí nevyvedlo z míry. Zdraví máme přece jen jedno.
 

Napsala Radka Martínková

Komentáře


Nový komentář mohou vložit pouze přihlášení uživatelé.
Banner

Nejnovější profily

AnonymousAnonymous16.08.2017
KamčaKamča01.01.2016
LucieS1711LucieS171107.02.2014
MartinVanaMartinVana06.12.2013

Nejnovější galerie

Milo 2013Milo30.08.2013
na dovolenéNale20.06.2013
ShybyMilo19.02.2013
ShybyMilo19.02.2013

Komentáře

CKD - cyklická ketogfit-kul • 24.07. 16:26

Hodnoty cukru jsou napsány v článku...

CKD - cyklická ketogVIET • 14.07. 22:44

je tedy limit kolik bych měl příjmout těch cukrů v ten carb up den ?

Bojové umění Pencak kihu • 30.06. 22:48

Ahoj, vím že je to už nějakou dobu co článek vyšel nic méně bych měl vážný zájem o nějaký seminář id

CKD - cyklická ketogfit-kul • 22.03. 15:13

6+2 - klidně ano, pohlídej si ketózu testem...

CKD - cyklická ketogEroll.61 • 17.03. 04:08

Dobrý den. Posiluji cca 6 let a vždy jsem jezdil sach. vlny. Z hlediska dodržování, únavy atd atd js

Návštěvnost webu

Online návštěvníků: 13 , registrovaných: 4