Kouření a zdraví


Autor: fit-kul | 13.11.2013 19:15 | Komentářů: 0

 

Kouř a dým v restauracích, na ulici i jinde v našem okolí je téměř nenápadný, ale zcela zásadní pro naše zdraví. Nejedná se přitom jen o kuřáky samotné, ale také o kuřáky pasivní. V dnešní době se s cigaretami a s tabákovými výrobky setkáváme na každém rohu a jsou pro nás již zcela automatizované a prakticky všude k dostání. Stále více vidíme takové výrobky také u mladších lidí a dokonce u dětí. Dokonce i někteří politici s určitou šíleností tyto výrobky ospravedlňují, ale jak vlastně kouření působí na náš organismus? Co se v našem těle děje? A do jaké míry dovolíme, aby nás kouření ohrožovalo?

 

Historie kouření

Do jak hluboké minulosti kouření zasahuje? Bavíme-li se o kouření, vdechování vonných listů, kořenů či drog, tak kouření je v lidské společnosti více jak tisíce let. Počátky kouření sahají například k indiánům. Zásadním zlomem byl dovoz tabáku do Evropy, a to Kolumbem na konci 15. století. Zajímavostí bylo, že se o tabáku hovořilo, jen v dobré víře, to že by měl jakékoliv negativní účinky na naše zdraví, nikoho ani nenapadlo, ba naopak převládala představa, že se jedná o lék. První cigarety, tak jak je známe, vznikly později, až v třicátých letech 19. století.  Velmi levné a dostupné cigarety byly považovány za moderní intelektuální způsob života. Už ale od padesátých let minulého století vyšlo na povrch několik důkazů o škodlivosti kouření. Od těchto dob začalo mnoho iniciativ pro omezení kouření a upevnění tak zdraví celé populace.

 

Pasivní kouření

Potřeba nekuřáckých prostor ve společnosti je dnes již nezbytnou nutností a důraz na ní klade například i Světová zdravotnická organizace. Je dokázáno, že pasivní kouření vyvolává nádory, onemocnění dýchacích cest, onemocnění cévní a srdeční a zhoršuje existující onemocnění, například astma. Nedobrovolné kouření ohrožuje téměř polovinu dětské populace. Zajímavé je, že největší riziko je u nich doma. Z několika průzkumů vědci zjistili, že pokud kouří oba rodiče, z rozborů moči dítěte zjistili, že obsahuje látky odpovídající pěti vykouřeným cigaretám. V testech, kde kouřil jen jeden rodič, pak obsah těchto látek odpovídal zhruba třem cigaretám. Bohužel v odhadech počtu úmrtí pro pasivní – nedobrovolné kouření je naše republika na jednom z nejhorších míst z celé Evropy.

 

Proč přestat kouřit?

Kouření přispívá ke vzniku celé řady různých onemocnění, zhoršuje průběh jiných nemocí a celkově tak zkracuje délku života. Kouření způsobuje při nejmenším čtvrtinu srdečně-cévních onemocnění. Zhruba 35% nádorových onemocnění, u rakoviny plic nejméně 90%, se připisují na vině kouření. A poslední číslo je 75%, a to je podíl kouření na chronických plicních onemocnění.

 

Co je to kuřáctví?

Jedná se o narkomanii všedního dne, která vede k psychické i fyzické závislosti, ohrožující život a zdraví. Kuřáctví je tedy naučené chování, které kuřák navodil po letech používání drogy.

 

Jak s tím praštit?

Někdy tento proces můžu trvat i například celý rok, nejedná se tedy o krátký proces. Jde totiž o to, aby se kuřák zbavil vazby na cigaretu. Je tedy nezbytné, aby takový člověk změnil nejen své chování, ale celý životní styl. Jediná možnost je skončit úplně a navždy, neboť jen jedna cigareta může celý odvykací proces zpátky na začátek. Lékaři doporučují nejprve dávky snižovat a poté úplně přestat, ovšem tato rada, která nezní nikterak obtížně, je ve skutečnosti opravdu svízelná a náročná.

 

Fenomén elektronických cigaret

Poslední dobou je velmi moderní kouřit elektronicky. Tyto typy cigaret si u nás v republice získali opravdu velikou přízeň. Jak to s nimi je ale doopravdy? Při kouření elektronické cigarety nevdechuje kuřák žádný dehet, což je opravdu velké pozitivum. Možná ještě větší pozitivum je, že vydechuje páru a aroma, takže neohrožuje ani své okolí. Nespornou a prioritní výhodou je i finanční stránka, kdy při kouření těchto cigaret, kuřákovi stačí i méně než polovina peněz než při kouření klasických tabákových cigaret. V poslední době se tabákové společnosti natolik těchto cigaret zalekli, že rozjeli negativní mediální kampaň, proti elektronickým cigaretám. Redakční team Fitkul.cz, se však ptal přímo tzv. e-kuřáků, jaký je jejich osobní názor a zkušenosti, protože různé studie jsou velmi zkreslené a záleží, kdo si za ně zaplatí. Většina e-kuřáků bylo po různých operacích, astmatiků, lidí, kteří byli ve finanční tísni, ale i lidé, kteří díky těmto cigaretám přestávali kouřit. Lidé po operacích a astmatici s elektronickou cigaretou byli spokojeni, říkali, že každé ráno se jím lépe dýchá a při námaze se nezadýchávají. Co se týká odvykání s touto cigaretou, tak nám e-kuřáci potvrdili, že si mohou kupovat různé náplně do těchto cigaret, které jsou odstupňovány dle intenzity nikotinu, tudíž mají i lepší přehled. Názor na tento fenomén si musí samozřejmě každý určit sám, pravda je taková, že tyto cigarety vynalezli v Číně a to za účelem, aby dělníci mohli kouřit i na místech, kde je oheň a klasická cigareta zakázána.

 

Abstinenční příznaky při nedostatku nikotinu

Přestávání kouřit je provázeno mnoho nepříjemnými jevy a příznaky, kdy platí pravidlo, čím silnější kuřák, tím silnější abstinenční příznaky. O co se jedná? Jde především o psychické potíže, pocity úzkosti změna hmotnosti, dýchací potíže, bolesti v krku, celkové zhoršení zdraví. Ovšem se vším se dá pracovat, a to nejlépe s odbornou asistencí.

 

Kouření v těhotenství

Kouření velmi omezuje celkovou reprodukci, u mužů totiž snižuje potenci a u žen snižuje plodnost. Velkým rizikem je i například předčasný porod, potrat. Pokud maminka při těhotenství kouří, velmi ohrožuje své dítě. Je totiž narušen jeho vývoj, a to se může projevit například snížení váhy dítěte až o 250 g, vzniku vývojových vad dítěte, vznik nádorových onemocnění v dětství. V rámci kojení pak matka přenáší řadu toxických látek, karcinogenů a tím zhoršuje zdraví svého potomka.

 

Zdravotní následky kouření

Kouření samotné není jen zlozvyk, je to chronické onemocnění, každý rok na jeho následky umírá přibližně 4 miliony lidí na celém světě a přibližně 25 tisíc lidí v České republice. Jeho následky jsou:

  • Je hlavní příčinou rakoviny plic a průdušek.
  • Podílí se na vzniku nádorových onemocnění, například rakoviny prsu.
  • Podílí se na vzniku rakoviny ledvin, močového měchýře, slinivky břišní.
  • Je příčinou chronických onemocnění dýchacích cest.
  • Zvyšuje spotřebu antioxidantů, hlavně vitamínu C a E.
  • Zvyšuje spotřebu také například zinku.

 

U většiny pacientů byl přitom prokázán tzv. kumulativní efekt, to znamená vztah dávky, jejího účinku a délky kouření. Vědci zjistili například, že nádorová onemocnění spouští dávka přibližně od 60 tisíc vykouřených cigaret a výše.

 

Normální je nekouřit

Dnešní trendy omezují kouření a snaží se vštípit i těm nejmenším, že normální je nekouřit. Toto tvrzení podporuje několik kampaní, nejenom ve světě, ale také u nás. Je zásadní si uvědomit, že nejlepší kampaní je dobrý příklad v rodině, kde dítě dostává základ do svého života. Kouření je velkým problémem naší moderní populace, které přináší velkou řadu zdravotních rizik. A tyto rizika nestojí ani trochu za to, aby kdokoliv kouřil, nebo s kouřením vůbec začínal.

 

Napsala Radka Martínková

Zdroj: Kouření a akohol, Medea Kultur s. r. o., odborný poradce MUDr. Josef Richter, CSc.

Komentáře


Nový komentář mohou vložit pouze přihlášení uživatelé.
Banner

Nejnovější profily

AnonymousAnonymous16.08.2017
KamčaKamča01.01.2016
LucieS1711LucieS171107.02.2014
MartinVanaMartinVana06.12.2013

Nejnovější galerie

Milo 2013Milo30.08.2013
na dovolenéNale20.06.2013
ShybyMilo19.02.2013
ShybyMilo19.02.2013

Komentáře

CKD - cyklická ketogfit-kul • 24.07. 16:26

Hodnoty cukru jsou napsány v článku...

CKD - cyklická ketogVIET • 14.07. 22:44

je tedy limit kolik bych měl příjmout těch cukrů v ten carb up den ?

Bojové umění Pencak kihu • 30.06. 22:48

Ahoj, vím že je to už nějakou dobu co článek vyšel nic méně bych měl vážný zájem o nějaký seminář id

CKD - cyklická ketogfit-kul • 22.03. 15:13

6+2 - klidně ano, pohlídej si ketózu testem...

CKD - cyklická ketogEroll.61 • 17.03. 04:08

Dobrý den. Posiluji cca 6 let a vždy jsem jezdil sach. vlny. Z hlediska dodržování, únavy atd atd js

Návštěvnost webu

Online návštěvníků: 11 , registrovaných: 2