Kouření a zdraví
Kouř a dým v restauracích, na ulici i jinde v našem okolí je téměř nenápadný, ale zcela zásadní pro naše zdraví. Nejedná se přitom jen o kuřáky samotné, ale také o kuřáky pasivní. V dnešní době se s cigaretami a s tabákovými výrobky setkáváme na každém rohu a jsou pro nás již zcela automatizované a prakticky všude k dostání. Stále více vidíme takové výrobky také u mladších lidí a dokonce u dětí. Dokonce i někteří politici s určitou šíleností tyto výrobky ospravedlňují, ale jak vlastně kouření působí na náš organismus? Co se v našem těle děje? A do jaké míry dovolíme, aby nás kouření ohrožovalo?
Historie kouření
Do jak hluboké minulosti kouření zasahuje? Bavíme-li se o kouření, vdechování vonných listů, kořenů či drog, tak kouření je v lidské společnosti více jak tisíce let. Počátky kouření sahají například k indiánům. Zásadním zlomem byl dovoz tabáku do Evropy, a to Kolumbem na konci 15. století. Zajímavostí bylo, že se o tabáku hovořilo, jen v dobré víře, to že by měl jakékoliv negativní účinky na naše zdraví, nikoho ani nenapadlo, ba naopak převládala představa, že se jedná o lék. První cigarety, tak jak je známe, vznikly později, až v třicátých letech 19. století. Velmi levné a dostupné cigarety byly považovány za moderní intelektuální způsob života. Už ale od padesátých let minulého století vyšlo na povrch několik důkazů o škodlivosti kouření. Od těchto dob začalo mnoho iniciativ pro omezení kouření a upevnění tak zdraví celé populace.
Pasivní kouření
Potřeba nekuřáckých prostor ve společnosti je dnes již nezbytnou nutností a důraz na ní klade například i Světová zdravotnická organizace. Je dokázáno, že pasivní kouření vyvolává nádory, onemocnění dýchacích cest, onemocnění cévní a srdeční a zhoršuje existující onemocnění, například astma. Nedobrovolné kouření ohrožuje téměř polovinu dětské populace. Zajímavé je, že největší riziko je u nich doma. Z několika průzkumů vědci zjistili, že pokud kouří oba rodiče, z rozborů moči dítěte zjistili, že obsahuje látky odpovídající pěti vykouřeným cigaretám. V testech, kde kouřil jen jeden rodič, pak obsah těchto látek odpovídal zhruba třem cigaretám. Bohužel v odhadech počtu úmrtí pro pasivní – nedobrovolné kouření je naše republika na jednom z nejhorších míst z celé Evropy.
Proč přestat kouřit?
Kouření přispívá ke vzniku celé řady různých onemocnění, zhoršuje průběh jiných nemocí a celkově tak zkracuje délku života. Kouření způsobuje při nejmenším čtvrtinu srdečně-cévních onemocnění. Zhruba 35% nádorových onemocnění, u rakoviny plic nejméně 90%, se připisují na vině kouření. A poslední číslo je 75%, a to je podíl kouření na chronických plicních onemocnění.
Co je to kuřáctví?
Jedná se o narkomanii všedního dne, která vede k psychické i fyzické závislosti, ohrožující život a zdraví. Kuřáctví je tedy naučené chování, které kuřák navodil po letech používání drogy.
Jak s tím praštit?
Někdy tento proces můžu trvat i například celý rok, nejedná se tedy o krátký proces. Jde totiž o to, aby se kuřák zbavil vazby na cigaretu. Je tedy nezbytné, aby takový člověk změnil nejen své chování, ale celý životní styl. Jediná možnost je skončit úplně a navždy, neboť jen jedna cigareta může celý odvykací proces zpátky na začátek. Lékaři doporučují nejprve dávky snižovat a poté úplně přestat, ovšem tato rada, která nezní nikterak obtížně, je ve skutečnosti opravdu svízelná a náročná.
Fenomén elektronických cigaret
Poslední dobou je velmi moderní kouřit elektronicky. Tyto typy cigaret si u nás v republice získali opravdu velikou přízeň. Jak to s nimi je ale doopravdy? Při kouření elektronické cigarety nevdechuje kuřák žádný dehet, což je opravdu velké pozitivum. Možná ještě větší pozitivum je, že vydechuje páru a aroma, takže neohrožuje ani své okolí. Nespornou a prioritní výhodou je i finanční stránka, kdy při kouření těchto cigaret, kuřákovi stačí i méně než polovina peněz než při kouření klasických tabákových cigaret. V poslední době se tabákové společnosti natolik těchto cigaret zalekli, že rozjeli negativní mediální kampaň, proti elektronickým cigaretám. Redakční team Fitkul.cz, se však ptal přímo tzv. e-kuřáků, jaký je jejich osobní názor a zkušenosti, protože různé studie jsou velmi zkreslené a záleží, kdo si za ně zaplatí. Většina e-kuřáků bylo po různých operacích, astmatiků, lidí, kteří byli ve finanční tísni, ale i lidé, kteří díky těmto cigaretám přestávali kouřit. Lidé po operacích a astmatici s elektronickou cigaretou byli spokojeni, říkali, že každé ráno se jím lépe dýchá a při námaze se nezadýchávají. Co se týká odvykání s touto cigaretou, tak nám e-kuřáci potvrdili, že si mohou kupovat různé náplně do těchto cigaret, které jsou odstupňovány dle intenzity nikotinu, tudíž mají i lepší přehled. Názor na tento fenomén si musí samozřejmě každý určit sám, pravda je taková, že tyto cigarety vynalezli v Číně a to za účelem, aby dělníci mohli kouřit i na místech, kde je oheň a klasická cigareta zakázána.
Abstinenční příznaky při nedostatku nikotinu
Přestávání kouřit je provázeno mnoho nepříjemnými jevy a příznaky, kdy platí pravidlo, čím silnější kuřák, tím silnější abstinenční příznaky. O co se jedná? Jde především o psychické potíže, pocity úzkosti změna hmotnosti, dýchací potíže, bolesti v krku, celkové zhoršení zdraví. Ovšem se vším se dá pracovat, a to nejlépe s odbornou asistencí.
Kouření v těhotenství
Kouření velmi omezuje celkovou reprodukci, u mužů totiž snižuje potenci a u žen snižuje plodnost. Velkým rizikem je i například předčasný porod, potrat. Pokud maminka při těhotenství kouří, velmi ohrožuje své dítě. Je totiž narušen jeho vývoj, a to se může projevit například snížení váhy dítěte až o 250 g, vzniku vývojových vad dítěte, vznik nádorových onemocnění v dětství. V rámci kojení pak matka přenáší řadu toxických látek, karcinogenů a tím zhoršuje zdraví svého potomka.
Zdravotní následky kouření
Kouření samotné není jen zlozvyk, je to chronické onemocnění, každý rok na jeho následky umírá přibližně 4 miliony lidí na celém světě a přibližně 25 tisíc lidí v České republice. Jeho následky jsou:
- Je hlavní příčinou rakoviny plic a průdušek.
- Podílí se na vzniku nádorových onemocnění, například rakoviny prsu.
- Podílí se na vzniku rakoviny ledvin, močového měchýře, slinivky břišní.
- Je příčinou chronických onemocnění dýchacích cest.
- Zvyšuje spotřebu antioxidantů, hlavně vitamínu C a E.
- Zvyšuje spotřebu také například zinku.
U většiny pacientů byl přitom prokázán tzv. kumulativní efekt, to znamená vztah dávky, jejího účinku a délky kouření. Vědci zjistili například, že nádorová onemocnění spouští dávka přibližně od 60 tisíc vykouřených cigaret a výše.
Normální je nekouřit
Dnešní trendy omezují kouření a snaží se vštípit i těm nejmenším, že normální je nekouřit. Toto tvrzení podporuje několik kampaní, nejenom ve světě, ale také u nás. Je zásadní si uvědomit, že nejlepší kampaní je dobrý příklad v rodině, kde dítě dostává základ do svého života. Kouření je velkým problémem naší moderní populace, které přináší velkou řadu zdravotních rizik. A tyto rizika nestojí ani trochu za to, aby kdokoliv kouřil, nebo s kouřením vůbec začínal.
Napsala Radka Martínková
Zdroj: Kouření a akohol, Medea Kultur s. r. o., odborný poradce MUDr. Josef Richter, CSc.