Fyziotrénink


Autor: fit-kul | 13.02.2014 19:49 | Komentářů: 0

 

Fitkul.cz pro Vás dnes vybral z mnoha druhů tréninků, právě fyziotrénink, který Vám představí v celé jeho kráse. Pojďte se s námi podívat trochu pod pokličku a pojďte se přesvědčit, jak takový fyziotrénink vypadá a k čemu je dobrý. Aby nám cvičení přineslo krásné a zralé plody, nestačí jen mít pevnou vůli a vynaložit určitou námahu, musí se pochopit princip cvičení, tj. také i jeho teoretického uchopení. Cvičení pak půjde snáze a rychleji, když dodržíme základní pravidla. Právě proto je tu pro Vás Fitkul.cz, který Vás v tom nenechá samotné.

 

Co je fyziotrénink?

Fyzitrénink je souhrn cviků a cvičení jako koncept, jako jednotný celek. Jeho hlavním úkolem je pevné zdraví a zformování těla. Těmito úkoly se pyšní i jiné tréninkové koncepty, rozdílem mezi nimi a fyziotréninkem je porozumění vlastnímu tělu a pochopení jednotlivých procesů, které se v těle odehrávají. Tomu, kdo chce trénovat, tedy tento druh tréninku nabízí také ucelenou představu, která je dostatečně srozumitelná a napomáhá tak i k efektivitě cvičení. Fyziotrénink tvrdí, že by si člověk měl osvojit jakýsi partnerský vztah se svým tělem a přistupovat k němu profesionálně a zodpovědně. Trénink klade na důraz pomoci odborníka, a to například trenéra či zkušeného fyzioterapeuta, který Vám vše vysvětlí a sestaví cvičení tak, aby bylo šité přímo na míru. Velkou roli hraje funkce tzv. břišní hydrauliky a dynamická stabilizace.

 

Fyziotrénink začíná postupně, pokud možno v nejjednodušších polohách a nácvikem právě zmíněné břišní hydrauliky. Pracuje se s tělesnými pocity, proto jsou nepostradatelnou součástí fyziotréninku také techniky, které nám umožní ,,nahodit“ naše tělesné schéma. Výsledkem tohoto cvičení je také zlepšení tzv. stereognozie, což je jakési poznání prostoru, schopnosti řídicího systému monitorovat prostor našeho těla a dobře se v něm orientovat. Výsledným zvládnutím tréninku je jednoduchý osobní cvik, který můžeme požívat denně. Nikdo přitom ani nepozná, že cvičíme. Následný krok je zapojení tohoto jednoduchého cviku do sportovního tréninku. Důležité je přitom, naučit se jej vnímat při pohybu. V poslední řadě se zaměřuje na kondici, která by měla odpovídat způsobu naše života a našim osobním parametrům.

 

Test břišní hydrauliky

Funkčnost naší břišní hydrauliky můžeme odhadnout už z tvarování těla a dýchání. Můžeme ji také otestovat. Nejjednodušším testem je poloha v leže, na zádech. Zvedneme dolní končetiny a s výdechem tlačíme břicho k zemi a soustředíme se na zpevnění boků. Odborník pak pozná, pomocí stlačením prstů do boků, do jaké míry je naše břišní hydraulika funkční.

 

Core

Core zahrnuje především trénink břišní hydrauliky a je základem fyziotréninku. Cílem tréninku core je dostat břišní hydrauliku pod vědomou kontrolu a zautomatizovat ji natolik, že se stane součástí naše každodenního života. Oblast core je břicho, spodní část zad, všechny vnitřní svaly v této oblasti, taktéž sem patří boky a mnohdy zapojujeme také pánevní svalstvo. Někdy se používá také název prstenec síly. Jde o to, že právě z tohoto centra koordinujeme rovnováhu, držení těla, můžeme zde ulevit našim zádům a více zapojit svaly, které jsme se prakticky naučili ignorovat. Navíc zvládnutí nácviku core nám prodlužuje postavu a opticky zužuje pas. Někdy se také o core mluví jako o základní stavební jednotce pro jakékoliv cvičení, tedy i pro fitness a kulturistiku.

 

Posílení core v leže na zádech

Lehneme si na záda, mírně pokrčíme nohy a paty přilepíme na podložky. Můžeme využít také většího balonu, kdy nohy opřeme do polohy 90° a uvolníme oblast břicha. Ruce jsou volně položené podél těla s dlaněmi směrem nahoru, abychom uvolnili ramena. Core, oblast břišní, část zad, cvičíme dýcháním. Soustředěným nádechem směrem do stran, kdy jsou žebra jako harmonika a my se ji snažíme co nejvíce roztáhnout do stran. Následuje soustředěný výdech, kdy se koncentrujeme na oblast pupíku, který tlačíme proti páteři. Výsledkem je přilepení zad na podložku a zploštělé břicho. Na břicho je nejlepší užít takovou sílu, kdy se břicho dostane do fáze klepání svalů. Právě v této fázi je pro nás nejefektivnější.

 

Posílení core v leže na břiše

Core můžeme velmi dobře posílit také v obrácené poloze, kdy si lehneme na břicho. Čelo je položené na podložce, ramena uvolněná a ruce jsou podél těla opět s dlaněmi směrem vzhůru. Soustředíme se na oblast břicha, kdy se soustředíme na cílené dýchání. Nádech je stejný jako v předešlé poloze, souvisí s představou harmoniky, kdy dýcháme směrem do stran. Výdech je specifický v tom, že vší silou tlačíme pupík směrem vzhůru, proti páteři. Výsledek je odlepení břicha od země a zpevnění celé oblasti břicha a spodní části zad. Velmi vynikající pomůcka je představa, kdy by se nám mezi břichem a zemí měla vejít skulinka, kde by se vešlo celé vajíčko. Břicho je opět v poloze, kdy se klepe a velmi efektivně a účelně posiluje.

 

Klasická ,,kočička“

Cvik kočky známe asi všichni. Poloha na čtyřech, kolena mírně od sebe a zápěstní pod rameny. I při tomto cviku se velmi dobře posiluje core. Dýchání je stejné jako u předešlých cviků, kdy při prohýbání dolu se nadechneme a s výdechem se nahoře vyhrbíme. Právě při výdechu se soustředíme na břicho, které vší silou stlačujeme proti páteři.

 

Tlaky, jako další po zvládnutí břišní hydrauliky

K jednotlivým tlakům přechází fyziotrénink při zvládnutí břišní hydrauliky a pochopení těch nejzákladnějších principů. Pokud budeme mít osobního trenéra či fyzioterapeuta, může samozřejmě obojí spojit již na první lekci. Základem cvičení tlaků je aktivní extenze, u horních končetin paží proti odporu. U tlaků je hlavní důraz kladen na výchozí polohu cviků a přesné provedení cviku. Pokud jednu z těchto dvou podmínek nezvládneme, můžeme si také nehezky ublížit v tom nejhorším případě. V tom lepším případě pak budeme posilovat úplně jiné svaly, než chceme, či budeme zapojovat nechtěně například svaly krku apod. A výsledek se samozřejmě jen tak nedostaví.

 

  • Tlaky jsou pro horní končetiny (například: tlaky  leže – extenze paží (benchpress), tlaky vleže – extence paží v loktech (francouzský tlak), tlaky v sedě apod.)

 

  • Tlaky pro dolní končetiny (různé cviky: dřepy, podřepy, výpon na stupínku, dřepy v sedě – legpress, extenze v kolenou – předkopy apod.)

 

  • Cviky na trup (páteř, rotace páteře, extenze a flexe páteře apod.)

 

Fyziotrénink  nám přináší tedy cvičení obohacené o poznání našeho těla, které je nepostradatelné pro výsledky a pro správné zdravé cvičení. Cvičit je zapotřebí zejména zodpovědně, abychom mohli sklidit úspěch a užitky, lehkomyslnost zde nemá co dělat. Proto se neustále zajímejme, zda cvičíme správně, zda by naše cvičení nešlo vylepšit. Klást tyto otázky můžete právě na serveru Fitkul.cz, který Vám vždy a rád se vším poradí.

 

Napsala: Radka Martínková

Zdroj: Moderní fyziotrénink, PaedDR. Pavel Švejcar, Martin Šťastný, nakladatelství Plot, Praha 2013.

Komentáře


Nový komentář mohou vložit pouze přihlášení uživatelé.
Banner

Nejnovější profily

AnonymousAnonymous16.08.2017
KamčaKamča01.01.2016
LucieS1711LucieS171107.02.2014
MartinVanaMartinVana06.12.2013

Nejnovější galerie

Milo 2013Milo30.08.2013
na dovolenéNale20.06.2013
ShybyMilo19.02.2013
ShybyMilo19.02.2013

Komentáře

CKD - cyklická ketogfit-kul • 24.07. 16:26

Hodnoty cukru jsou napsány v článku...

CKD - cyklická ketogVIET • 14.07. 22:44

je tedy limit kolik bych měl příjmout těch cukrů v ten carb up den ?

Bojové umění Pencak kihu • 30.06. 22:48

Ahoj, vím že je to už nějakou dobu co článek vyšel nic méně bych měl vážný zájem o nějaký seminář id

CKD - cyklická ketogfit-kul • 22.03. 15:13

6+2 - klidně ano, pohlídej si ketózu testem...

CKD - cyklická ketogEroll.61 • 17.03. 04:08

Dobrý den. Posiluji cca 6 let a vždy jsem jezdil sach. vlny. Z hlediska dodržování, únavy atd atd js

Návštěvnost webu

Online návštěvníků: 12 , registrovaných: 2