Co dělat, pokud nemáte k dispozici potřebnou zátěž
Představte si, že jste v posilovně na svém pravidelném tréninku, stojíte před stojanem s jednoručkami a hledáte potřebnou zátěž. V předchozím tréninku jste hravě zvládli sedmikilové činky, tak si říkáte, že byste mohli zkusit zátěž navýšit. Na desetikilové činky si ale ještě netroufáte.
Co s tím??
Pokud nemáte k dispozici potřebnou zátěž, tak si můžete zkusit pomocí různých technik postupně zvyšovat sílu. A za chvíli pro vás desetikilové činky budou jako nic.
Zkuste své svaly šokovat
Jak to vypadá v praxi?? Je to jednoduché.
Provedete co nejvíce opakování s desetikilovými činkami (i kdyby to měla být pouze dvě nebo tři opakování), pak ihned sáhněte po sedmikilových činkách a budete s nimi cvičit až do vyčerpání. Ale opravdu do vyčerpání – tzn., že nebudete schopni pohnout s činkou ani o kousek výš.
Další možností, jak svaly šokovat a cílit na navyšování síly, je to, že odcvičíte celou sérii se sedmi kilogramy a pak provedete dalších 10-12 opakování podobného cviku se cvičební gumou.
Nechte si to nejtěžší na konec
Zatněte zuby a pusťte se do toho! Po klasické sérii se sedmikilovými činkami – necvičte ale do vyčerpání – zařadíte ještě dvě až pět opakování s desetikilovými činkami. Bude to hodně obtížné, je nutné, abyste věnovali pozornost správnému provedení a nepřeceňovali svoje síly.
Zkuste supersérie se cvikem prováděným s vlastní vahou těla
Pokud vás čeká trénink hrudníku, tak odcvičte sérii tlaků se sedmikilovými činkami a potom si dejte pár kliků ( snažte se jich opravdu provést co nejvíc a kliky dělejte poctivé – tzn., buď pánská varianta, v případě dámské varianty se snažte hrudník dostat opravdu až těsně nad zem, v této pozici 2-3 vteřiny vydržet a vrátit se zpět do výchozí pozice.
Jestliže se chystáte na trénink nohou, tak začněte sérií výpadů s činkami – jestli to budou výpady vpřed nebo vzad nerozhoduje – opět použijte sedmikilovou jednoručku – a pak ihned pokračujte v supersérii s dřepy bez zátěže. U dřepů můžete přidat i výskok.
Těchto pár rad, metod, vám může pomoci v postupném navyšování vaší síly a tedy i navýšení zátěže.
Není dobré setrvávat příliš dlouho u lehkých činek. Čím větší zátěž v jednotlivých posilovacích cvicích použijete, tím lepších výsledků můžete dosáhnout. Samozřejmě vše za předpokladu striktního provedení jednotlivých cviků. Nemá smysl zvyšovat zátěž na úkor techniky – to si zapamatujte. Tím totiž může snáze dojít ke zranění a to je určitě to poslední, co byste chtěli!
Napsala Dominika Ipserová