Velká encyklopedie strečinku - 1. díl


Autor: fit-kul | 19.07.2011 00:00 | Komentářů: 0

Všichni jsme o potřebnosti strečinku slyšeli a přesto je množství lidí, kteří se pravidelně neprocvičují, ať už před, po cvičení nebo během dne. Většina cvičících si myslí, že provádění strečinku je „trapné“ či se u něho dokonce i stydí. Všechny tyto důvody jsou ale velkou chybou, protože strečink je základní způsob, jak zlepšit vaše celkové zdraví a kondici. Může taky usnadnit každodenní činnosti a pomoci zabránit úrazu při cvičení. Strečink by měl být vždy proveden po adekvátním zahřátí a před zapojením do cvičení. Tím se svaly připraví na fyzické zatížení a sníží se riziko zranění.

 

 

Zahrnutím pravidelného strečinku do vašeho cvičebního plánu získáte

-      snížení bolesti a bolestivosti po cvičení

-      zlepšení kevního oběhu

-      zlepšení rozsahu pohybu a držení těla

-      snížení svalového napětí a bolesti svalů

-      zlepšení schopnosti relaxace

-      větší čas na mentální trénink (vizualizace cviku = představování si provedení cviku)

 

 

Strečinky se dělí na dynamický (s pohybem) a statický (bez pohybu). Dynamický strečink ovlivňuje dynamickou flexibilitu a statický strečink statickou flexibilitu (pružnost).

 

 

Máme 7 různých typů strečinku

1.)    Balistický

2.)    Dynamický

3.)    Aktivní

4.)    Pasivní

5.)    Statický

6.)    Izometrický

7.)    PNF

 

 

Balistický strečink

Balistický strečink využívá dynamiku pohybu těla nebo končetin ve snaze o zvýšení rozsahu pohybu. Tento druh protahování není všeobecně považován za příliš užitečný a může vést ke zranění. Neumožňuje vašim svalů, aby se přizpůsobily a uvolnily v natažené pozici. Tento druh strečinku způsobuje to, že se opakovaně aktivuje napínací reflex. To znamená, že se napínací reflex snaží vzdorovat změně v délce svalů tím, že způsobuje kontrakci svalů. Čím prudší balistický strečink bude, tím silnější bude kontrakce svalů. Jednoduše řečeno, tento druh rozcvičování nezlepšuje rozsah pohybu.

 

 

 

 

 

 

 

Dynamický strečink

Dynamický strečink, zahrnuje pohyblivé části těla a jejich postupné zvyšování rozsahu a dosahu pohybu. Ale nepleťte si to s balistickým strečinkem! V dynamickém strečinku pohybujete rukama a nohama pouze v jejich rozsahu pohybu, zatímco u balistické rozcvičky až za jejich rozsah pohybu. V dynamickém strečinku nejsou žádné odrazy či trhavé pohyby. Příkladem dynamické rozcvičky je pomalé, kontrolované kroužení nohou, rukou a trupu těla.

 

 

 

 

 

 

Aktivní strečink

Aktivní strečink je také často označován jako statický-aktivní strečink. Je to protahování, kdy se snažíme aktivně dosáhnout určité hraniční pozice, ve které jistou dobu setrváme. Udržení této hraniční pozice je náročné, ale doporučuje se vydržet v určité pozici nejméně 30 vteřin. Příkladem může být zvednutí nohy a opření o vyvýšený předmět (zábradlý, židle, žebřiny atd.), aniž by cokoliv jiného, než vaše svaly nohou, udržovalo nohu v této vysunuté pozici. Aktivní strečink zvyšuje pružnost a posiluje aktivní agonistické svaly. Aktivní strečink se velmi často vyskytuje v různých formách jógy.

 

 

 

 

 

Pasivní strečink

Pasivní protahování je také často označováno jako uvolňovací strečink či staticky-pasivní strečink. Je to protahování, kdy se snažíme vlastní pomocí nebo partnera, dosáhnout určité polohy. Například zvedneme nohu do výšky a pak ji tam držíme rukama nebo při provádění roznožky, kdy nám ruce nahrazuje podlaha. Pomalé, uvolněné protahování je přínosné na zmírnění křečí ve svalech vzniklé následkem zranění (pohybová rehabilitace). Samozřejmě pokud jste prodělali nějaké zranění, je vhodné tento strečink nejdříve konzultovat s lékařem. Uvolňovací strečink je také velmi vhodný pro „ochlazení“ po tréninku a pomáhá snižovat potréninkovou svalovou únavu a bolest.

 

 

 

 

 

 

Statický strečink

Statický strečink je nejčastěji prováděným druhem protahování. V první fázy dochází k odstranění napětí ve svalů a následně k protažení svalu. Jako příklad může sloužit přitahování horní částí těla k nataženým nohám. Ve statickém strečinku se sval natahuje až do krajní polohy, ve které se doporučuje setrvat asi 30 vteřin. V této době se snažte normálně dýchat a při každém výdechu ještě protažení prohloubit.

 

 

 

Konec 1. části

 

2. část ZDE

3. část ZDE

 

Zdroj videa:

youtube.com

Komentáře


Nový komentář mohou vložit pouze přihlášení uživatelé.
Banner

Nejnovější profily

AnonymousAnonymous16.08.2017
KamčaKamča01.01.2016
LucieS1711LucieS171107.02.2014
MartinVanaMartinVana06.12.2013

Nejnovější galerie

Milo 2013Milo30.08.2013
na dovolenéNale20.06.2013
ShybyMilo19.02.2013
ShybyMilo19.02.2013

Komentáře

CKD - cyklická ketogfit-kul • 24.07. 16:26

Hodnoty cukru jsou napsány v článku...

CKD - cyklická ketogVIET • 14.07. 22:44

je tedy limit kolik bych měl příjmout těch cukrů v ten carb up den ?

Bojové umění Pencak kihu • 30.06. 22:48

Ahoj, vím že je to už nějakou dobu co článek vyšel nic méně bych měl vážný zájem o nějaký seminář id

CKD - cyklická ketogfit-kul • 22.03. 15:13

6+2 - klidně ano, pohlídej si ketózu testem...

CKD - cyklická ketogEroll.61 • 17.03. 04:08

Dobrý den. Posiluji cca 6 let a vždy jsem jezdil sach. vlny. Z hlediska dodržování, únavy atd atd js

Návštěvnost webu

Online návštěvníků: 9 , registrovaných: 4