Jakou má protein funkci v těle?


Autor: fit-kul | 26.07.2011 00:00 | Komentářů: 0

Kulturisté a vzpěrači konzumovali velké množství bílkovin v přesvědčení, že tím zvyšují množství vytvořené svalové hmoty. Po celá desetiletí vědci a doktoři na tento fakt pohlíželi s opovržením a nedůvěrou, protože v té době neexistovaly žádné vědecké studie zabývající se touto tématikou a tak se obecně věřilo, že extra porce proteinů jsou pouze přeměňovány na tuk. Nicméně v posledních desetiletích byly proteiny a jejich vliv na sportovce často předmětem studií a jak se ukázalo kulturisté a vzpěrači měli pravdu.

 

 

Doporučená denní dávka bílkovin se pohybuje kolem 0,8-1g na 1kg tělesné hmotnosti. Nicméně toto množství je určeno pro málo či středně aktivní jednotlivce. Sportovci a kulturisté potřebují přijímat ve stravě mnohem více bílkovin. Ve skutečnosti nejnovější výzkumy potvrzují potřebu denní konzumace bílkovin kolem 1,6-2g na 1kg tělesné hmotnosti, což je dvojnásobek toho, co je doporučováno průměrnému jedinci.

 

Aktivní sportovci a kulturisté vyžadují větší množství bílkovin ve stravě hned z několika důvodů. Za prvé, jsou bílkoviny využívány při delším či intenzivním tréninku jako zdroj energie, proto je potřeba přijímat zvýšené množství bílkovin - pro vyrovnání těchto ztrát. Za druhé, zvýšená konzumace bílkovin podporuje pozitivní dusíkovou bilanci což má za následek růst svalové hmoty. Za třetí, proteiny pomáhají v regeneraci tréninkem poškozených svalů.

 

Byl proveden pokus na dvou skupinách cvičících lidí, kdy první skupina přijímala zvýšené dávky bílkovin a druhá skupina denní doporučenou dávku. Po 12 týdnech byly porovnány výsledky a první skupina testovaných lidí dosáhla 22% zvýšení zvedané hmotnosti ve dřepu a 42% zvýšení u bench-pressu oproti druhé skupině.

 

Také typ bílkoviny, kterou konzumujete hraje významnou roli v její účinnosti. Aminokyseliny leucin, izoleucin a valin (BCAA) tvoří asi 1/3 veškerého kosterního svalstva v těle. Když jsou tyto aminokyseliny přijímány ve zvýšeném množství, podporuje se proteosyntéza (tvorba svalů) a snižuje se odbourávání bílkovin (ztráta svalů). Zvláště aminokyselina leucin je velmi účinná ve stimulaci růstu svalů a při dietě (omezení množství přijímaných sacharidů) pomáhá ve zvýšeném spalování tuků.

 

Tvrzení, že zvýšený příjem bílkovin u zdravého jedince nadměrně zatěžuje ledviny a oslabuje kosti, je podle nejnovějších výzkumů nepravdivé. Sportovci by však neměli zapomínat při své zvýšené konzumaci bílkoviny na dostatečné zásobení těla vitamíny a minerály. Nevhodná je konzumace potravin s tzv. neúplným aminokyselinovým spektrem, který nesprávně stimuluje proteosyntézu.

 

Celkově by měli sportovci konzumovat větší množství bílkovin než „normální“ člověk. Zdvojnásobený příjem bílkovin spolu s kvalitním tréninkem může přinést obrovské změny.

 

Komentáře


Nový komentář mohou vložit pouze přihlášení uživatelé.
Banner

Nejnovější profily

AnonymousAnonymous16.08.2017
KamčaKamča01.01.2016
LucieS1711LucieS171107.02.2014
MartinVanaMartinVana06.12.2013

Nejnovější galerie

Milo 2013Milo30.08.2013
na dovolenéNale20.06.2013
ShybyMilo19.02.2013
ShybyMilo19.02.2013

Komentáře

CKD - cyklická ketogfit-kul • 24.07. 16:26

Hodnoty cukru jsou napsány v článku...

CKD - cyklická ketogVIET • 14.07. 22:44

je tedy limit kolik bych měl příjmout těch cukrů v ten carb up den ?

Bojové umění Pencak kihu • 30.06. 22:48

Ahoj, vím že je to už nějakou dobu co článek vyšel nic méně bych měl vážný zájem o nějaký seminář id

CKD - cyklická ketogfit-kul • 22.03. 15:13

6+2 - klidně ano, pohlídej si ketózu testem...

CKD - cyklická ketogEroll.61 • 17.03. 04:08

Dobrý den. Posiluji cca 6 let a vždy jsem jezdil sach. vlny. Z hlediska dodržování, únavy atd atd js

Návštěvnost webu

Online návštěvníků: 5 , registrovaných: 2