Super pomalá opakování: ANO x NE


Autor: fit-kul | 29.07.2011 00:00 | Komentářů: 0

Pojem super pomalá opakování není ve světě kulturistiky nic nového. Základní koncept tohoto tréninku je jednoduchý: každé opakování provádíte 14 vteřin!

 

 Trénink se tedy řídí těmito zásadami:

1. Vyberte si 1 nebo 2 cviky na každou partii – budete cvičit tzv. fullbody (procvičíte celé tělo v jednom tréninku) až 3krát týdně (např. pondělí-středa-pátek)

2. V každém cviku provedete jednu sérii s deseti opakováními a každé jedno opakování bude trvat 14 vteřin

3. V čase kdy budete dodržovat tento styl tréninku se nedoporučuje provádění aerobního cvičení (zpomalila by se regenerace po tréninku)

 

 

Pro koho je vhodné super pomalé opakování?

Někdo by mohl namítat, že tento druh tréninku není vhodný pro začátečníky a to hlavně z důvodu jejich nízké adaptace na trénink. Ale já si myslím, že by tento trénink mohl právě začátečníkům výrazně pomoci v jejich snažení o svalnatější postavu - samozřejmě za předpokladu, že použijí adekvátní závaží na čince.

 

 

Zde jsou výhody tohoto tréninku pro začátečníky:

1. Naučení se perfektnímu provedení cviku

2. Lepší propojení mysli a svalu (činku máme stále pod maximální kontrolou, mnohem lepší procítění a zapojení svalových vláken)

3. Lepší adaptace CNS na trénink

4. Naučení se dobrého odhadnutí svalového selhání

 

 

Kromě začátečníků je tento druh tréninku přínosem i pro:

1. Lidé, kteří podstupují rehabilitaci po zranění

2. Kulturisti, kteří opět začínají cvičit po dlouhé době

3. Pro rekreační cvičence

 

 

Přínos super pomalého opakování pro pokročilé kulturisty

Bohužel, zde musím říci, že pravidelný trénink tohoto typu nemá příliš velký přínos pro středně pokročilé a pokročilé kulturisty. Hlavní důvod je, že pro pokročilé kulturisty odcvičení jedné série na určitou svalovou partii prostě nestačí. Jedna série není dostatečným impulsem pro zapojení většího množství svalových vláken. A když není zapojen do cvičení dostatek svalových vláken, nemá sval důvod, proč by měl dále růst - není dostatečně stresován. Samozřejmě nyní budou někteří namítat, že by stačilo pouze zvýšit zvedanou váhu a je po problému. Ano, u začátečníků to jistě bude (nějaký čas) fungovat, ale pro pokročilé kulturisty to prostě nebude dostatečný impuls k růstu svalů.

 

Dalším důvodem, proč tento trénink není vhodný pro pokročilé kulturisty je ten, že tímto tréninkem stimulujete převážně pomalá svalová vlákna. Tyto pomalá svalová vlákna slouží především k vytrvalostní práci a bohužel nemají dostatečný potenciál k růstu svalů. Naopak tento potenciál mají tzv. rychlá svalová vlákna. A jediným způsobem, jak správně stimulovat tyto vlákna, je dynamické provedení pozitivní fáze opakování (bez jakéhokoliv odráženi, trhavého pohybu atd.). Tj. ta část opakování, kdy tlačíte činku zpět do původní polohy (např. benchpress - tlak do propnutých paží). Pouze tímto dynamicky plynulým pohybem docílíte toho, že veškerou práci odvedou svaly, které právě procvičujete a tím se aktivuje maximum svalových vláken.

 

 

Věda nám říká, že SÍLA = hmotnost (váha, kterou zvedáte) x zrychlení (jak rychle váhu zvednete/vytlačíte). Váha musí být vždy zvedaná dostatečnou dynamikou a rychlostí, ale vždy za použití korektní techniky (jinak hrozí zranění).

 

I když jsem říkal, že super pomalé opakování nemá žádný či malý vliv pro pokročilé kulturisty, existuje několik případů, kdy tento trénink bude užitečný i pro ně:

 

1. V situacích, kdy jsme na cestách a máme přístup pouze do posilovny, která bohužel nemá k dispozici dostatečná závaží. Můžeme vykonat 10 sérií po 10 opakováních na určitou svalovou partii super pomalým opakováním pro kompenzaci nedostatečné váhy činky.

2. Máme poraněnou/namoženou oblast, kterou chceme procvičovat. Můžeme použít lehčí činky a stejný počet sérií i opakování jako v bodě jedna.

 

 


Na závěr, účinnost super pomalého opakování opravdu závisí na cílech a zkušenostech každého cvičence. Je to ideální nástroj pro začátečníky i pro ty, kteří mají spíše kondiční cíle.


 

Komentáře


Nový komentář mohou vložit pouze přihlášení uživatelé.
Banner

Nejnovější profily

AnonymousAnonymous16.08.2017
KamčaKamča01.01.2016
LucieS1711LucieS171107.02.2014
MartinVanaMartinVana06.12.2013

Nejnovější galerie

Milo 2013Milo30.08.2013
na dovolenéNale20.06.2013
ShybyMilo19.02.2013
ShybyMilo19.02.2013

Komentáře

CKD - cyklická ketogfit-kul • 24.07. 16:26

Hodnoty cukru jsou napsány v článku...

CKD - cyklická ketogVIET • 14.07. 22:44

je tedy limit kolik bych měl příjmout těch cukrů v ten carb up den ?

Bojové umění Pencak kihu • 30.06. 22:48

Ahoj, vím že je to už nějakou dobu co článek vyšel nic méně bych měl vážný zájem o nějaký seminář id

CKD - cyklická ketogfit-kul • 22.03. 15:13

6+2 - klidně ano, pohlídej si ketózu testem...

CKD - cyklická ketogEroll.61 • 17.03. 04:08

Dobrý den. Posiluji cca 6 let a vždy jsem jezdil sach. vlny. Z hlediska dodržování, únavy atd atd js

Návštěvnost webu

Online návštěvníků: 11 , registrovaných: 1