Svaly, trénink, ego


Autor: fit-kul | 30.07.2011 00:00 | Komentářů: 0

Bohužel to vídám v posilovně až příliš často. Lidé trénují s váhami, které jsou evidentně nad jejich síly a proto to kompenzují různým cheatingem od houpavých až po trhavé pohyby. Což v podstatě znamená, že využívají ke zvednutí činky fyzikální pomoc - ovšem bez většího zapojení svalů. Myslíte si, že je toto nejlepší způsob jak budovat svalovou hmotu? Určitě ne…

 

Cílem tohoto článku je říci, že kvalita je nakonec vždy lepší než množství. Není důležité jakou váhu jste zvedli, ale JAK jste ji zvedli. Tolik lidí uvízlo ve spárech svého ega, že při každé návštěvě posilovny nedokážou opustit své staré návyky, i když jim již dávno nic nepřináší. Proto nechte své ego před dveřmi posilovny a soustřeďte se na svoji formu místo toho, abyste sledovali co dělají ostatní.

 

Chcete-li získat maximální efekt z každého tréninku, musíte provádět cviky přísnou formou. Bohužel mnoho lidí, co se snaží zvedat stále těžší a těžší váhy, opustilo i kvalitní-technické provedení cviků. A samozřejmě jsou i tací, kteří nemají dostatek zkušeností či znalostí a jestliže začnou používat špatnou techniku provedení cviku již od začátku, budou se těchto návyků zbavovat velmi těžko.

 

Pokud si nejste jisti, že provádíte cviky dobrou formou, přečtěte si tyto rady a tipy na správné cvičení:

 

 

1. Nechte vaše ego před dveřmi posilovny

Když navštívíte posilovnu, zaměřte se na opravdový důvod proč tam jste a tím důvodem jistě není soutěžení s ostatními návštěvníky (počínaje zvedanou váhou a konče značkovým oblečením). Snažte se překonávat své osobní rekordy a ne rekordy jiných kulturistů v posilovně. Kulturistika je ve skutečnosti velmi osamělá sportovní disciplína, nakonec bude vždy záležet pouze a jen na vás, jestli budete vítězem nebo poraženým.

 

 

2. Rozsah pohybu

Ano, je to skvělý pocit dát si na činku obrovské závaží a provést několik opakování, bohužel za použití cheatingu či v polovičním rozsahu pohybu. Toto jsou výborné způsoby jak šokovat svaly a donutit je k dalšímu růstu, ale není možné je využívat každý trénink. Hlavní náplní téměř každého tréninku by mělo být provedení dostatečného množství opakování v maximálním možném rozsahu – tohle je ta pravá kulturistická rutina.

 

 

3. Zpomal

Jeden z nejběžnějších typů špatného provedení cviku jsou příliš rychlá a nekontrolovaná opakování. Bench-press je toho typickým příkladem. Viděl jsem už spousty návštěvníků posilovny, kteří nechávali téměř volně padat činku až na hruď, tam ji odrazili a vytlačili zpět. Bohužel při tomto způsobu provedení svaly pracují opravdu velmi málo, většinu váhy vám pomůže vytlačit odražení a o zbytek se postarají přední delty. Tím, že nekontrolujete činku i v negativní fázi, se ochuzujete o 50% tréninku. Snažte se mít činku vždy pod kontrolou a zapojte při tréninku maximum svalových vláken.

 

 

4. Správné provedení cviku

Postupem času se u každého, kdo pravidelně posiluje, budou rozvíjet špatné návyky, které mohou přerůst ve větší problémy. Abyste těmto budoucím problémům předešli, je dobré čas od času sledovat jak provádíte jednotlivé cviky. Požádejte někoho zkušeného, aby se na vás podíval, když cvičíte a zhodnotil kvalitu provedení cviků. Když se nikdo zkušený ve vašem okolí nepohybuje, tak se zkuste nafilmovat např. na mobil a následně vyhodnotit kvalitu provedení cviku sami či se zeptáte zkušenějších lidí zde na fóru.

 

 

5. Jezte často a kvalitně

Strava je klíčem k úspěchu. Můžete trénovat 5 dní v týdnu perfektní formou, ale pokud vaše tělo nedostane dostatek kalorií, sacharidů, bílkovin a tuků nebude vytvářet svalovou hmotu. Musíte jíst alespoň 5 jídel denně ideálně v menších porcích. Pravidelným jídlem udržujete rychlý metabolismus.

 

 

Tady uvádím několik nejdůležitějších bodů tohoto článku:

1. Pamatujte proč chodíte do posilovny - hlavně kvůli sobě

2. Nechte své ego před dveřmi posilovny a soustřeďte se na sebe

3. Soustřeďte se na svůj rozsah pohybu

4. Zpomalte a mějte maximální kontrolu nad činkou

5. Vždy je na formě co vylepšovat

6. Strava je základ

 

 

 


Máte-li jakékoliv dotazy týkající se nejen budování svalů nebojte se zeptat na našem diskusním fóru.


 

Komentáře


Nový komentář mohou vložit pouze přihlášení uživatelé.
Banner

Nejnovější profily

AnonymousAnonymous16.08.2017
KamčaKamča01.01.2016
LucieS1711LucieS171107.02.2014
MartinVanaMartinVana06.12.2013

Nejnovější galerie

Milo 2013Milo30.08.2013
na dovolenéNale20.06.2013
ShybyMilo19.02.2013
ShybyMilo19.02.2013

Komentáře

CKD - cyklická ketogfit-kul • 24.07. 16:26

Hodnoty cukru jsou napsány v článku...

CKD - cyklická ketogVIET • 14.07. 22:44

je tedy limit kolik bych měl příjmout těch cukrů v ten carb up den ?

Bojové umění Pencak kihu • 30.06. 22:48

Ahoj, vím že je to už nějakou dobu co článek vyšel nic méně bych měl vážný zájem o nějaký seminář id

CKD - cyklická ketogfit-kul • 22.03. 15:13

6+2 - klidně ano, pohlídej si ketózu testem...

CKD - cyklická ketogEroll.61 • 17.03. 04:08

Dobrý den. Posiluji cca 6 let a vždy jsem jezdil sach. vlny. Z hlediska dodržování, únavy atd atd js

Návštěvnost webu

Online návštěvníků: 8 , registrovaných: 1