Jak se zbavit tuku - přehled spalovačů


Autor: fit-kul | 06.07.2011 00:00 | Komentářů: 1

 

Každý si už alespoň jednou v životě řekl: „Už jsem zase přibral a tentokrát s tím musím něco udělat“. Nejjednodušší volbou je koupě nějakého „zaručeně fungujícího“ přípravku na hubnutí. Ale na trhu je nepřeberné množství spalovačů tuků a který vybrat? V dnešním článku se chci věnovat problematice spalovačů tuků - jejich účincích na organismus, vhodnou volbou spalovače a jeho dávkováním.

 

Jak se zbavit tuku-přehled spalovačů

Na začátku článku bych chtěl upozornit, že pokud hodláte udělat jedinou změnu a to přidat ke svoji stravě lipotrofní suplement, pak se s největší pravděpodobností nic nestane. Jestliže totiž nemáte správnou stravu a dostatek pohybu budete pouze vyhazovat peníze za spalovače ven z okna. Žádná lipotrofní látka nenahradí cvičení - Vaše tělo musí vydat energii, abyste mohli odbourávat tuky. A za předpokladu splnění těchto podmínek a přidání kvalitního spalovače se můžete s jistotou rozloučit s Vaší nadváhou.

 

Volba správného spalovače

Existují obecné rady, podle nichž si můžete vybrat. Kvalitní suplement, určený k odbourávání tuku, by měl obsahovat látky stimulující nadledvinky nebo štítnou žlázu popř. zvyšující využití mastných kyselin. Volte vždy takový suplement, který Vám pomůže regulovat hladinu krevního cukru a inzulínu. Tyto dva faktory hrají nejdůležitější roli v odbourávání tuku.

 

 

A nyní přejdeme k jednotlivým spalovačům tuků:

 

HCA

Jedná se o kyselinu hydroxyl citronovou, která byla poprvé využita jako pomocný lék při obezitě. HCA se získává z dužniny plodu Garcinia, rostliny pocházející z jižní Asie.

 

Mechanismus působení

Když konzumujete karbohydráty a jednoduché cukry, tělo je každopádně nejprve rozkládá na krevní glukózu. Glukóza je pak díky hormonu inzulínu dopravena do buněk. A nyní jsou dvě možnosti jak glukózu naše tělo využije. Jednak může být glukóza uskladněna v játrech a ve svalech jako glykogen nebo pokud má tělo nadbytek glukózy, mění se v procesu zvaném lypogeneze na tuk. Poslední fáze glykolýzy (rozklad glukózy) probíhá v mitochondriích (buněčné energetické centrum). Vzniká citrát, který se dále dostává z mitochondrie ven, aby se rozložil na další podjednotky využité k produkci tuku. A co se stane pokud do tohoto procesu zasáhne HCA? Aby mohl být citrát dále rozložen, musí být přítomen enzym „ATP citrát lyáza“. HCA blokuje aktivitu tohoto enzymu a ovlivňuje metabolismus tuků i glukózy následovně: Za prvé je upřednostněn proces tvorby glykogenu před konverzí glukózy na tuky. Za druhé se produkce tuku zpomaluje a tělo naopak začíná využívat tuky jako zdroj energie. A kromě přímého vlivu na odbourávání tuků má HCA také schopnost potlačovat chuť k jídlu.

 

Dávkování HCA

Obvykle se doporučuje brát HCA 30 až 60 min před jídlem. Doporučenou dávku 1000mg můžete aplikovat dva až třikrát denně.

 

 

Inosin

Inosin patří do skupiny nukleotidových molekul, známých jako puriny. Společně s pyrimidiny jsou i puriny tvořeny dusíkovými bázemi, které jsou stavebními bloky DNA. Dříve byl inosin považován pouze za odpadní látku  metabolismu. Změna nastala v 70.letech s japonským výzkumem inosinu a jeho vlivu v metabolismu tuků.

 

                                                      

Mechanismus působení

Při pokusech s krysami trpícími nedostatkem vitamínů vědci zjistili, že inosin stimuluje určité enzymatické aktivity v játrech. Na skladbě dalších studií můžeme předpokládat, že díky inosinu může být zachována hladina ATP. Inosin podle všeho také podporuje kardiovaskulární funkce. Podporuje krevní oběh a umožňuje tak srdci silnější kontrakce. Inosin snadno prostupuje buněčnými stěnami a podporuje uvolnění kyslíku z červených krvinek. Inosin však nepůsobí pouze na srdce, ovlivňuje mimo jiné také metabolismus karbohydrátů a tím napomáhá rychlejšímu metabolismu tuků.

 

Dávkování

Obecně se doporučuje asi 10mg na 1kg tělesné váhy 30 min před fyzickým výkonem. Což pro 100kg cvičence odpovídá 800-1000mg denně. Krátkodobě se může pro zvýšení účinnosti dávkovat 2 až 4g inosinu denně.

 

 

 

Karnitin

Karnitin je ve vodě rozpustná látka, syntetizovaná v játrech, která pro svoji produkci vyžaduje přítomnost dalších výživných látek (vit. C, B6, B3 atd.). Ačkoliv byl karnitin objeven již před 90ti lety a podroben mnoha výzkumům, stále neznáme přesný mechanismum působení při odbourávání tuku.

 

Mechanismus působení

Hlavní úlohou karnitinu je stimulovat transport mastných kyselin s dlouhým řetězcem přes vnitřní membránu mitochondrií. Kromě schopnosti odbourávat tuk je karnitin mezi sportovci oblíbený také proto, že urychluje přísun kyslíku do buněk a podporuje využití tuku jako zdroj energie během intenzivního tréninku.

Dávkování

Karnitin je látka naprosto bezpečná, důkazem je schválení jeho použití při formulaci receptur produktů umělé mléčné výživy kojenců a batolat. Nemá žádné nepříznivé vedlejší účinky ani v případě, že více než 10x překročíte maximální denní dávku. Obecně se doporučují dávky 1200-2000 mg denně 30-60 min před zahájením cvičení a ihned po něm. V netréninkových dnech ve třech dávkách po 500-600 mg.

 

 

 

 

Příště si řekneme něco o kofeinu…

 

Zdroje:

T.C. Luoma: The Fatburners. MuscleMedia 2000, 1996

Phil Embleton a Gerard Thorne: Suplementy ve výživě. Svět kulturistiky, 1998

RnDr. Petr Fořt Csc.: Zdraví a potravní doplňk. Ikar, 2005, 1. vyd.

Komentáře


Nový komentář mohou vložit pouze přihlášení uživatelé.
Banner

Nejnovější profily

AnonymousAnonymous16.08.2017
KamčaKamča01.01.2016
LucieS1711LucieS171107.02.2014
MartinVanaMartinVana06.12.2013

Nejnovější galerie

Milo 2013Milo30.08.2013
na dovolenéNale20.06.2013
ShybyMilo19.02.2013
ShybyMilo19.02.2013

Komentáře

CKD - cyklická ketogfit-kul • 24.07. 16:26

Hodnoty cukru jsou napsány v článku...

CKD - cyklická ketogVIET • 14.07. 22:44

je tedy limit kolik bych měl příjmout těch cukrů v ten carb up den ?

Bojové umění Pencak kihu • 30.06. 22:48

Ahoj, vím že je to už nějakou dobu co článek vyšel nic méně bych měl vážný zájem o nějaký seminář id

CKD - cyklická ketogfit-kul • 22.03. 15:13

6+2 - klidně ano, pohlídej si ketózu testem...

CKD - cyklická ketogEroll.61 • 17.03. 04:08

Dobrý den. Posiluji cca 6 let a vždy jsem jezdil sach. vlny. Z hlediska dodržování, únavy atd atd js

Návštěvnost webu

Online návštěvníků: 23 , registrovaných: 2