Jak často se vážíte?


Autor: fit-kul | 09.01.2012 19:21 | Komentářů: 0

Když začneme s nějakou dietou staneme se doslova závislými na sledování našich váhových úbytků. Většina z nás chce rychle zhubnout a tak se staneme posedlými kontrolováním spotřebovaných kalorií a kdy každý shozený gram tělesné váhy znamená výhru nebo naopak prohru. Prostřednictvím této posedlosti se obracíme na váhu, která se v tomto období stává našim nejbližším přítelem a zároveň nejobávanějším nepřítelem.

 

Někteří lidé kontrolují jejich hmotnostní úbytky s téměř fanatickou nábožností, průběžně sledují každou další miniaturní změnu, zatímco samotná kontrola v sobě téměř vždy skrývá strach ze samotného výsledku. Ale jak často je vhodné se vážit? Každý den nebo jednou týdně? Možná vám mohu poradit…

 

 

Každodenní vážení

Každodenní vážení vám může pomoci při odhodlání, protože budete mít neustálý motivující tlak ke splnění vašeho cíle. Pokud se budete neustále vážit, může to sloužit jako stálá připomínka kontrolování správného dodržování diety. Když budete také každodenně sledovat svůj postup, tak to může pomoci vyhodnocovat účinnost zvolené diety. Někteří lidé mohou na tento intenzivní přístup k vážení velmi dobře reagovat, ale pro ostatní to může být značně demotivující a to hned z několika důvodů.

 

U každodenní kontroly tělesné hmotnosti je velká šance znechucení hubnutí v důsledku poměrně velkých výkyvů hmotnosti v průběhu dne – díky zadržování vody v těle (rozdíl i více než 2kg). Proto je důležité snažit se minimalizovat tyto výkyvy tím, že se budete vážit každý den vždy ve stejnou dobu (nejlépe ráno před snídaní).

 

Každodenním vážením také riskujete neefektivnost případně dodržované diety, protože pokud nevidíte žádné výsledky v úbytku hmotnosti, máte tendenci měnit způsoby dodržování diety ve snaze o „zlepšení“ působení diety – a to nejčastěji tím, že začnete vynechávat jednotlivá jídla, což je naprosto nesprávný přístup. Musíte dát svému tělu dostatek času, aby měl šanci zareagovat na změny a 24 hodin je opravdu příliš krátká doba.

 

Díky každodennímu vážení také nemusíte vidět svůj dosažený pokrok z dlouhodobého pohledu, což může být velmi stresující a s dlouhodobým stresem přicházejí deprese. A jak nejlépe zaženeme deprese? No přece něčím dobrým, co nám v dietě chybí např. čokoláda. A nakonec přiberete ještě o pár kilogramů více než když jste začínali s hubnutím.

 

 

Týdenní vážení

Vážení se jednou týdně neposkytuje takové okamžité uspokojení (nebo zklamání) jako každodenní vážení, ale v konečném důsledku by to mělo znamenat, že uvidíte skutečný pokrok, což může být ještě více uspokojující a hlavně velmi motivující.

 

Bez neustálého sledování vaší váhy budete mít mnohem méně problémů s dodržováním diety a také se nezanedbatelně sníží stres. Můžete se mnohem více soustředit na dodržování svého jídelníčku a i když se stane menší „uklouznutí“ (čemuž se pravděpodobně nevyhnete) ve vašem každodenním stravování, budete mít ještě dostatek času vrátit se zpět na správnou cestu.

 

Nicméně je zde i stinná stránka týdenního vážení – je přeci tak snadné odkládat věci na zítra. Snadno tak můžete snižovat účinnost dodržované diety tím, že „je přeci ještě čas“ do vážení a ono se nic nestane, když si dám koblihu, zákusek, oplatky apod. Ale když se na konci týdne zvážíte a výsledek ani zdaleka nedosahuje vašich představ, můžete to být téměř zdrcující fakt, po kterém mnoho lidí ukončí hubnutí se slovy „to nemá cenu, nikdy nezhubnu“.

 

Každodenní vážení může být skvělé na začátku dodržování diety, protože to jsou chvíle, kdy nejrychleji hubnete. Nicméně, postupem času se tempo hubnutí zpomalí a v tuto dobu je nejlepší přejít na týdenní vážení.

 

 

Srovnání denní vs. týdenní vážení

 

Denně

Týdně

 

Může způsobit obsedantní chování

 

Soustředění se na dietu, bez každodenního rozptylování

 

Okamžitá zpětná vazba – pozitivní i negativní

 

Falešný pocit bezpečí, protože „ještě je čas“

 

Možné výkyvy váhy

 

Objektivní hodnocení hubnutí

 

Vhodné na začátku diety

 

Vhodné v pozdější fázi diety

 

Komentáře


Nový komentář mohou vložit pouze přihlášení uživatelé.
Banner

Nejnovější profily

AnonymousAnonymous16.08.2017
KamčaKamča01.01.2016
LucieS1711LucieS171107.02.2014
MartinVanaMartinVana06.12.2013

Nejnovější galerie

Milo 2013Milo30.08.2013
na dovolenéNale20.06.2013
ShybyMilo19.02.2013
ShybyMilo19.02.2013

Komentáře

CKD - cyklická ketogfit-kul • 24.07. 16:26

Hodnoty cukru jsou napsány v článku...

CKD - cyklická ketogVIET • 14.07. 22:44

je tedy limit kolik bych měl příjmout těch cukrů v ten carb up den ?

Bojové umění Pencak kihu • 30.06. 22:48

Ahoj, vím že je to už nějakou dobu co článek vyšel nic méně bych měl vážný zájem o nějaký seminář id

CKD - cyklická ketogfit-kul • 22.03. 15:13

6+2 - klidně ano, pohlídej si ketózu testem...

CKD - cyklická ketogEroll.61 • 17.03. 04:08

Dobrý den. Posiluji cca 6 let a vždy jsem jezdil sach. vlny. Z hlediska dodržování, únavy atd atd js

Návštěvnost webu

Online návštěvníků: 7 , registrovaných: 2