HCG dieta


Autor: fit-kul | 20.02.2012 20:14 | Komentářů: 0

HCG dieta byla vytvořena lékaři, kteří věří, že hormon nacházející se v těle těhotných žen může pomoci jak ženám, tak i mužům v jejich snaze o zhubnutí a udržení této váhy i po ukončení diety.

 

HCG, tuk a těhotenství

V roce 1927 vědci zjistili, že se v moči těhotných žen objevují látky, které se běžně mimo těhotenství nevyskytují: lidský choriový gonadotropin, nebo-li hCG. Tento objev stál za vznikem prvního moderního těhotenského testu. Tato metoda zjišťování těhotenství za pomocí hormonu hCG se využívá dodnes. Doktoři také sledují hladinu hCG (mimo další faktory) u těhotných žen pro posouzení rizika vzniku vrozených vad plodu (prenatální screening).

 

HCG zajišťuje, kromě jiných funkcí, že zárodek dostává tolik kalorií, kolik potřebuje, téměř nezávisle na denním kalorickém příjmu těhotné ženy.

 

 

Účinky hCG

Nejíme kalorické potraviny pro nic za nic. Naše těla dokáží zareagovat na případné nadcházející energeticky náročné dny zvýšeným příjmem kalorií. V případě žen, se přebytečné kalorie mají tendenci ukládat v „problémových“ oblastech jako jsou boky, hýždě, břicho a stehna. Nicméně, jakmile žena otěhotní, tak je tento tuk v přítomnosti hormonu hCG přeměněn na energii. Tímto způsobem, pokud žena nemá dostatečný kalorický příjem, budou její tukové zásoby využity pro potřeby růstu plodu.

 

HCG je produkován tělem ženy brzy po otěhotnění a hladina hCG v krevním řečišti dosahuje vrcholu přibližně ve 12 týdnu, poté hladina hCG postupně klesá. Velké množství hormonu hCG se vytváří především v ranných fázích těhotenství, kdy ženy často ještě ani netuší, že jsou těhotné a měly by tudíž zvýšit svůj kalorický příjem, pravděpodobně z důvodu toho, aby se zajistila výživa k udržení těhotenství.

 

Dále bylo zjištěno, že hCG má gonadotropní účinky, což znamená, že podněcuje činnost pohlavních žláz a ovlivňuje vylučování pohlavních hormonů. A brzy se začal využívat u chlapců, u kterých došlo ke zpomalení růstu či hypoplazii gonád v důsledku poruchy činnosti hypofýzy.

 

V roce 1930 během výzkumu kalorického příjmu těhotných žen v Indii, zjistil britský endokrinolog Dr. Albert TW Simeons, že chlapci s nedostatečným vývojem gonád, kteří byli léčeni pomocí hormonu hCG, byli schopni snížit svoji nadváhu, bez jakýchkoliv doprovodných negativních projevů hladovění z důvodu sníženého příjmu kalorií. Simeons brzy poznal možné využití hormonu hCG v boji proti obezitě a po dvaceti letech výzkumu publikoval v roce 1954 knihu s názvem: Pounds & Inches a New Approach to Obesit, kde shrnul pozitivní účinky vlivu hCG na hubnutí.

 

 

HCG a hubnutí

Každý cyklus léčby trvá minimálně 26 dní a z toho 23 dní vyžaduje denní dávkování hormonu hCG. Aplikace hCG se provádí buď injekčně nebo kapkami pod jazyk. Léčba může trvat až 43 dní (s injekcemi 40dní), nebo pokud pacient nezhubne 15-18kg tělesné hmotnosti. Pacienti nedostávají injekce hCG v posledních třech dnech cyklu, což dává dostatek času na jeho vyloučení z těla, a pacient tak může pokračovat v normální dietě.

 

Proč končí aplikace hCG právě po 40 dnech? Dr. Simeons zjistil, že pacienti, kterým podával hCG si vytvořili určitou imunitu proti účinkům hormonu asi po 40 dnech. Proto, aby se opět projevily účinky hCG je nutná šestitýdenní pauza mezi jednotlivými léčebnými cykly. Dr. Simeons doporučuje více než čtyři léčebné cykly, s pravidelnými přestávkami.

 

Kromě pravidelné aplikace hCG, se doporučuje snížení příjmu kalorií na 500 za den (až po třetí aplikaci hormonu). Jakmile je v těle hCG aktivní, zvyšuje se přeměna tukových zásob na energii potřebnou pro správnou funkci těla (nedoporučuje se cvičení). Jakmile dojde k cílovému snížení tělesné váhy, měla by se léčba okamžitě přerušit.

 

Z toho mála jídla, které můžete během hCG diety jíst, byste se měli zaměřit především na konzumaci potravin s vysokým obsahem bílkovin a nízkým obsahem sacharidů a tuků. Mléčné výrobky, cukr a alkohol jsou přísně zakázány.

 

 

Nežádoucí účinky hCG

Hubnutí až 0,5kg denně může sice znít velmi lákavě, ale hCG dieta může způsobovat některá velmi vážná zdravotní rizika.

 

Hormon hCG může sám o sobě způsobit řadu komplikací. Během užívání hCG hormonu se mohou vyskytovat bolesti hlavy, krevní sraženiny, neklid, křeče v nohách, zácpa, dočasné řídnutí vlasů, deprese, gynekomastie (zvětšení prsů u mužů). Také může způsobit symptomy, se kterými se potýkají těhotné ženy – otoky, citlivost prsů, zadržování vody. HCG také může způsobit potenciálně život ohrožující stav zvaný syndrom ovariální hyperstimulace, ve kterém se mohou vaječníky nadměrnou stimulací hormony zvětšit a propouštět tak tekutinu do břicha. To může způsobovat bolesti a váhové přírůstky, ale také může vést ke vzniku krevních sraženin, selhání ledvin, nerovnováze elektrolytů apod.

 

Zastánci této diety zase poukazují nato, že hCG je normálně se vyskytující hormon v těle a že během diety se aplikují mnohem menší množství hCG, než se za normálních okolností vyskytuje u těhotných žen.

 

Na vrcholu možných zdravotních komplikací z užívání hormonu hCG je doporučovaný snížený příjem kalorií. Zatímco množství kalorií, které vaše tělo potřebuje, závisí z velké části na tom, jak moc jste během dne aktivní. Většina dospělých žen potřebuje něco mezi 1800-2400 kalorií denně, dospělí muži potřebují asi 2000-3000 kalorií denně. Ti, kteří se snaží zhubnout obvykle přijímají něco mezi 1200-1500 kalorií denně. Přičemž doporučovaných 500 kalorií při hCG dietě je pouze zlomek potřebné energie.

 

Když příliš omezíte příjem kalorií, tak jako je tomu v hCG dietě, v podstatě to znamená, že se bude vaše tělo samo stravovat. Nedostatečný příjem kalorií má také mnoho vedlejších účinků jako např. únava, nevolnost, zácpa, průjem, vypadávání vlasů apod.

 

Dalším problémem příliš nízkého kalorického příjmu je ten, že jakmile skončíte s dietou a začnete znova normálně jíst, velmi rychle se opět dostanete na svoji původní váhu.

 

 

Pravda o hCG

Většina nezávisle provedených studií hCG diety neprokázala žádný rozdíl ve snížení tělesné hmotnosti mezi subjekty na nízkokalorické dietě, kterým byl injekčně aplikován hormon hCG a těmi, jimž bylo podáváno placebo. Jedna studie dokonce ukázala, že jak lidé v hCG skupině, tak i v placebo skupině, pociťovali stejné projevy hladu po celou dobu experimentu.

 

Stejně, jakmile člověk skončí hCG dietu a nebude chtít opět přibrat shozené kilogramy, bude se muset začít zdravě stravovat. Zastánci hCG diety tvrdí, že díky více než měsíci této léčby se výrazně snižuje závislost na potravinách a abnormální stravovací návyky lidí. V tomto smyslu je dieta prezentována jako krátkodobé dosažení hubnutí, ale s dlouhodobou modifikací chování.

 

Více než měsíc trvající hCG dieta vám sice určitě pomůže zhubnout, ale možná byste se měli zeptat sami sebe, zda je tento způsob hubnutí opravdu ten nejlepší.

 

Komentáře


Nový komentář mohou vložit pouze přihlášení uživatelé.
Banner

Nejnovější profily

AnonymousAnonymous16.08.2017
KamčaKamča01.01.2016
LucieS1711LucieS171107.02.2014
MartinVanaMartinVana06.12.2013

Nejnovější galerie

Milo 2013Milo30.08.2013
na dovolenéNale20.06.2013
ShybyMilo19.02.2013
ShybyMilo19.02.2013

Komentáře

CKD - cyklická ketogfit-kul • 24.07. 16:26

Hodnoty cukru jsou napsány v článku...

CKD - cyklická ketogVIET • 14.07. 22:44

je tedy limit kolik bych měl příjmout těch cukrů v ten carb up den ?

Bojové umění Pencak kihu • 30.06. 22:48

Ahoj, vím že je to už nějakou dobu co článek vyšel nic méně bych měl vážný zájem o nějaký seminář id

CKD - cyklická ketogfit-kul • 22.03. 15:13

6+2 - klidně ano, pohlídej si ketózu testem...

CKD - cyklická ketogEroll.61 • 17.03. 04:08

Dobrý den. Posiluji cca 6 let a vždy jsem jezdil sach. vlny. Z hlediska dodržování, únavy atd atd js

Návštěvnost webu

Online návštěvníků: 7 , registrovaných: 3