Varovné příznaky sportovních úrazů
Akutní sportovní úrazy jsou často zřejmé a zpravidla se projevují intenzivní bolestí, která znemožňuje jakékoliv další pokračování v aktuální sportovní činnosti. Na druhou stranu jsou zde i taková zranění, která se projevují až v delším časovém období. Taková zranění často přecházejí do chronické bolesti. Pokud si budete dávat pozor na varovné příznaky těchto dvou typů zranění, můžete tím napomoci rychlejšímu hojení a vyhnout se vážnému poranění a dlouhodobým problémům.
Bolesti kloubů
Bolesti kloubů, zejména kolen, kotníků, loktů a zápěstí, by neměli být nikdy ignorovány. Jelikož se v kloubu nenachází žádné svaly téměř vždy se jedná o poškození vazů, což může být velmi vážné. Pokud bolest přetrvává i po použití standardních metod léčení (ledování, protizánětlivé léky a masti) déle než 48 hodin, je vhodné navštívit lékaře.
Přecitlivělost v určitém bodě
Pokud stisknutí prstem určitého místa na svalu, kosti nebo kloubu vyvolá bolestivou odezvu může to být znak určitého zranění. Pokud při stlačení stejného místa na druhé straně těla nepociťujete stejnou bolest měli byste navštívit svého lékaře.
Otok
Téměř všechny sportovní úrazy způsobují otok. Otok je obvykle zcela zřejmý, ale občas můžete mít jen pocit, že je něco oteklé, i když není ve skutečnosti otok vidět. Otok jde obvykle ruku v ruce s bolestí a zarudnutím postiženého místa, které je navíc nezvykle teplé. Otok kloubu často způsobuje ztuhlost, ale také zvukové projevy při pohybu šlach – typické „cvaknutí“.
Snížený rozsah pohybu
Pokud není otok na první pohled zřejmý, dalším jeho indikátorem je zpravidla výrazné snížení rozsahu pohybu v kloubu. Opět je zde jednoduchá pomůcka k identifikaci možného otoku kloubů – porovnejte možné rozdíly v rozsahu pohybu na jedné a na druhé straně těla.
Necitlivost a brnění
Nikdy neignorujte brnění či necitlivost (zpravidla končetin). Tyto pocity jsou nejčastěji spojeny s kompresí nervů a proto mohou tyto varovné příznaky znamenat počátek vážného zranění. Pokud necitlivost či brnění nepřejde zpravidla do 24hod je vhodné navštívit svého lékaře.
Pokud zjistíte některý z výše uvedených varovných příznaků, vašim hlavním cílem by mělo být zabránění dalšímu rozvoji těchto zranění. Nejlepším způsobem, jak to udělat, je okamžitě přerušit veškerou sportovní aktivitu a okamžitě zahájit léčbu. Snažte se přijít na zjevné příčiny újmy, jako je např. nevhodná obuv při běhu, špatná technika provedení cviku apod.. Pokud můžete lokalizovat zdroj úrazu, můžete také začít s nápravou a předcházet tak vzniku těchto situací.
Okamžité léčení úrazu krok za krokem:
1. Okamžité zastavení sportovní aktivity
2. Obvázání zraněného místa kompresním obvazem
3. Nepřetržité ledování zraněného místa cca 20minut (použijte sáček s ledem či pytlík mražené zeleniny)
4. Před dalším ledováním nechte zraněné místo trochu prohřát, aby se zabránilo případným omrzlinám
5. Zvedněte zraněnou část těla ke snížení otoku
6. V případě potřeby navštivte svého doktora pro správnou diagnostiku zranění
Nedovolte, aby se z banálního problému stalo něco závažnějšího!