Steroidy a problémy se svalovými úpony


Autor: fit-kul | 19.01.2013 15:22 | Komentářů: 0

Lidské tělo je úžasný stroj. Ale na rozdíl od ostatních strojů se však dokáže přizpůsobit zvýšené námaze a stát se i silnějším.

 

Posilovací trénink je podle vědecké literatury osvědčený prostředek, jak dosáhnout nejen zesílení svalů, ale i šlach. Ve skutečnosti to byly právě tyto důvody, které vynesly kulturistiku ven z temného středověku, plného předsudků, do povědomí světa sportovního lékařství a fyzioterapie. Nyní téměř všichni sportovci využívají posilovací trénink, který tím, že do určité míry zvyšuje sílu, současně chrání před zraněními.

 

 

Vliv anabolických steroidů

Po mnoho let byla většina vážných zranění kulturistů a powerlifterů vlastně zaviněna těmi, kteří používali anabolické steroidy. Prostě chtěli nabrat požadovanou sílu i hmotu příliš rychle. Chtěli velmi posílit svaly, ale dělali to překotně. V čem je hlavní problém?

 

Rozdíly mezi cévní a nervovou soustavou způsobují, že svaly se posilují cvičením rychleji než šlachy. A když kulturista nebo obyčejný cvičenec bere steroidy, svaly mu sílí prostě rychleji než šlachy. A tak sval zvládá větší váhu než samotná šlacha, takže musí vzniknout problém.

 

V současnosti máme mnoho přímých vědeckých důkazů, že steroidy opravdu způsobují zranění šlach. Výzkum skupiny vědců z Univerzity of Bristol (Anglie) zkoumal účinky steroidů a cvičení na strukturu šlach. Zjistili na pokusných myších, že zkřížená vlákna, z nichž jsou šlachy složeny, byla u živočichů na steroidech uspořádána mnohem těsněji než u myší, které steroidy nebraly. Vlákna byla také ztuhlejší, což znamenalo dvě věci.

 

1) Tužší šlachy nejsou tak pevné

2) Tyto šlachy berou více energie k tomu, aby se natáhly

 

To přispívá k nižší účinnosti přenosu síly ze svalu na kost, k níž se sval šlachou upíná. Šlachy ovlivněné konzumací steroidů tedy byly více natažené a blížily se více ke stavu přetržení než ty, které se nacházely v normálním stavu. Tím, že steroidy mění normální strukturu šlach k horšímu, vlastně anulují posilovací efekt tréninku se zátěží a soustava šlacha – sval je ohrožen zvýšených rizikem zranění, tj. přetržení šlachy.

 

 


"Většina sportovců, kteří užívají steroidy, snad tuší, že nějaká rizika s používáním anabolických steroidů existují, ale rozhodli se je ignorovat."


 

 

Strašení dvacetiletého mladíka, že brzy bude čelit vážným zdravotním důsledkům dopingu, které se moho objevit až o mnoho let později, je většinou neúčinný varovný prostředek, protože jde o příliš vzdálenou budoucnost. Ale už nyní máme pádné vědecké důkazy, které dokazují, že používáním steroidů v každém věku riskujete nebezpečná zranění, která mohou zásadně ovlivnit vaší sportovní kariéru! Promluvte si s kýmkoliv, kdo si „utrhl“ biceps nebo prsní sval.

 

I když možná ještě moc neuvažujete o tom, co bude, až dosáhnete 40 či 50 let věku, pozastavte se aspoň nad tím, že steroidy mohou ohrozit plody vašeho současného snažení v posilovně, kterou tolik milujete.

 

Napsal Jiří Vlk

Zdroj: University of Bristol

Komentáře


Nový komentář mohou vložit pouze přihlášení uživatelé.
Banner

Nejnovější profily

AnonymousAnonymous16.08.2017
KamčaKamča01.01.2016
LucieS1711LucieS171107.02.2014
MartinVanaMartinVana06.12.2013

Nejnovější galerie

Milo 2013Milo30.08.2013
na dovolenéNale20.06.2013
ShybyMilo19.02.2013
ShybyMilo19.02.2013

Komentáře

CKD - cyklická ketogfit-kul • 24.07. 16:26

Hodnoty cukru jsou napsány v článku...

CKD - cyklická ketogVIET • 14.07. 22:44

je tedy limit kolik bych měl příjmout těch cukrů v ten carb up den ?

Bojové umění Pencak kihu • 30.06. 22:48

Ahoj, vím že je to už nějakou dobu co článek vyšel nic méně bych měl vážný zájem o nějaký seminář id

CKD - cyklická ketogfit-kul • 22.03. 15:13

6+2 - klidně ano, pohlídej si ketózu testem...

CKD - cyklická ketogEroll.61 • 17.03. 04:08

Dobrý den. Posiluji cca 6 let a vždy jsem jezdil sach. vlny. Z hlediska dodržování, únavy atd atd js

Návštěvnost webu

Online návštěvníků: 2 , registrovaných: 1