Proč se vyhnout krátkodobým redukčním dietám?


Autor: fit-kul | 09.03.2013 21:10 | Komentářů: 0

V jakémkoliv časopise na hubnutí, v různých televizních pořadech, mezi lidmi kolují všemožné diety, které slibují velký úbytek tělesné váhy za velmi krátkou dobu. Člověk se s tím setká opravdu na každém rohu a diety jako kávová, bodová, Stillmanova dieta, spíše připomínají druhy šamanství, než odborné rady lékařů.

 

Krátkodobé redukční diety jsou opravdu lákavé. Některé z nich slibují úbytek tuku, aniž bychom si odepřeli naše oblíbené pokrmy či nápoje, nebo aniž bychom museli navštívit posilovnu. Kde je ale zakopaný pes? Jednoznačná odpověď – v riziku těchto diet a v jejich nulovém až minusovém efektu.

 

Rizika krátkodobých redukčních diet

Co prožíváme při těchto dietách?  Kdokoliv vyzkoušel alespoň jednu z pestré škály těchto diet, určitě Vám odpoví, že se cítil velmi unaveně a podrážděně. Tyto diety doprovází často zažívací potíže všeho druhu počínaje žlučníkovými záchvaty až po zácpu či zvracení apod. Dochází ke zhoršování stavu pokožky, pocitu stálého hladu a zvyšuje se napětí a nervozita. Člověk, který drží tuto dietu, je nesnášenlivý, může mít poruchy srdečního rytmu a můžu si zakládat na onemocnění dna, které je spojeno s naším metabolismem.

 

Co se děje v těle

Pokud dodržujeme některou z krátkodobých redukčních diet po dobu delší než 3 – 4 týdny vystavujeme se následujícím rizikům.

 

1)Tukové buňky se vyplaví do oběhu, ale bez dostatečného pohybu a bez dostatečného karnitinu, který by je spálil, se nemohou zpracovat. Nastane tedy, že se tuky usadí v cévách nebo v játrech. Vzniká tak tzv. ,,ketoacidosa“, která s sebou nese velké nepříjemnosti. Jednou z takových nepříjemností je například zvracení. Dalším rizikem je způsobení embolie, právě těmito uvolněnými tukovými buňkami.

2) Vyplaví se také cholesterol a vznikají cholesterolové žlučníkové kameny.

3) Chováním při těchto dietách velmi zatěžujeme játra a ledviny. Taktéž tímto dráždíme žlučník.

4) Zní to až absurdně, ale uvolnění tuku může vést až k nepoznané otravě.

5) Dalším rizikem těchto diet je prvotní zhoršení či samotný vznik dny, tedy poruchy činnosti štítné žlázy.

6) Poruchy spánku, neboť s hladem se velmi špatně usíná.

 

 

Práce enzymů

Při rychlém hubnutí pracuje v těle enzym, který jmenuje lipoprotein-lipása, ten přenáší tuk z krve do tukových buněk a nedovolí tuku, aby se přeměnil na energii. Tento efekt je, i pokud souběžně necvičíme. To se přeměňují na energii bílkoviny a my tak ztrácíme svaly. A jak je známo, čím více svalů, tím více pálíme i tuk. Navíc hubnutí svalů není vůbec nic zdravého. Jak tento problém řešit? Doporučuje se užívání tekutých směsí větvených aminokyselin (BCAA) a glutamin. Pro pálení tuků se doporučuje dostatek karnitinu.

 

Chceme-li tyto problémy řešit a sáhnout po něčem přírodním, doporučuje se čerstvý ananas. Tento zázrak z přírody obsahuje totiž enzym bromelin, který zpracovává bílkoviny, a také obsahuje enzym, který se jmenuje ,,hormon sensitivní lipása“, ten je výborný na zpracování tuků. Ananas je obohacen navíc o zdraví prospěšnou vlákninu.

 

 

Rychlé hubnutí a tvar postavy

Naše tělo reaguje na naše chování k němu. Přizpůsobuje se a snaží se vždy pracovat na co nejpohodlnější a nejúspornější výkon. Bohužel, ale i bohudík má tělo také velmi dobrou paměť a veškeré chování vůči našemu zdraví se nám vždy vrátí, ať už se jedná o pravidelné cvičení či o večerní přejídání.

 

Při rychlém hubnutí se mění tvar naší postavy. Většina lidí, kteří jsou na těchto dietách, se vyhýbají velkým obloukem sportu a jakémukoliv pohybu. Důvody můžou být různé přes obrovskou pestrou škálu výmluv ohledně času, peněz a jiných nesmyslů, (Kolik peněz ale stojí vyběhnutí schodů? ) až po důvody zdravotní, kdy jsou například natolik unavení, že sotva dojdou domů. Není divu, drastické snížení příjmu energie znamená drastické riziko a daň za toto chování.

 

Povadlá kůže

U obézních lidí se tímto způsobem chování stává, že jejich kůže nestíhá reagovat a ,,stahovat“ se zpět. Taková kůže je tedy celkově povadlá a mohou se vytvářet tzv. kožní laloky, kdy vyloženě kůže ,,plandá“ na těle. Tento problém se pak musí řešit v ordinaci chirurgické kliniky.

 

Velké vypuklé břicho

Dalším dost častým jevem u lidí, kteří jsou otroci těchto diet, dochází k vypuklému břichu.  Proč tomu tak je? V první řadě mají absolutně povolené svaly, a to i ty hloubkové, které se upínají na orgány a kosti. A v druhé řadě se stravují stylem, kdy mají časové úseky s malým množstvím potravin, jestli vůbec, a potom si dají pořádnou porci nebo to dohánějí. Různé tipy těchto diet se liší těmito časovými prodlevami, ale výsledek je vždy stejný. Ať už to je po dvou dnech či po dvou týdnech.

 

Tělo si to vše pamatuje a reaguje tak, že se připravuje, že s tím to jídlem musí vystačit po delší dobu. Tedy šetří s energií, co se dá. Celkově dochází ke zpomalení metabolismu, chce se nám spát a nic nedělat, protože na to nemáme sílu a potřebnou energii. Vzpomeňme si na fotografie z Afriky, jak vypadají děti, které hladovějí a jedí větší porce jen jednou za čas. Jsou kost a kůže, ale mají velká a vypuklá břicha, a taková postava nesklidí úspěch ani ve Vašem okolí či doma.

 

 

Jak na snížení nadváhy

Největší úspěch v boji  s tuky přináší komplexní program snižování hmotnosti. Jedná se jak o úpravu stravy, zvýšenou pohybovou aktivitu, tak i celkového jídelního chování a celého životního stylu. Touto tématikou se zabývá mnoha společností, ale i lidí, kteří dokážou odborně poradit každému na míru.

 

Mnohdy je lepší zajít za odborníkem a poradit se, než si hrát na odborníka po přečtení několik článků a zkoušet různé strategie hubnutí sami na sobě. Zdraví máme přece jen jedno.

 

Je nutné si uvědomit, že tělo potřebuje energii, aby mohlo vůbec fungovat. Pracuje jako stroj, který potřebuje palivo pro svůj správný chod. Pro nás jsou palivem právě potraviny. Pokud tělu dodáme více potravin, nežli potřebuje pro svoji potřebu, střádá si danou energii v podobě tuku na horší časy. Jediná cesta, jak se zbavit těchto zásob je, že vydáme více energie, než přijmeme. Můžeme tedy redukovat váhu tím, že budeme méně jíst a jinak, anebo vydávat více energie pohybem. Nejúčinnější je spoje oboje.

 

 

Nenechte se zmanipulovat

Nenechejte s sebou manipulovat a nevěřte různým známým osobnostem a jejich radám na rychlé a snadné hubnutí. Hubnutí je běh na dlouhou trať, kde je jen začátek. Hubnutí totiž končí celkovou změnou životního stylu. Většina těchto diet je jako bumerang, váha se vrátí a my akorát ještě více přibereme.

 

Rychlé redukční diety přináší s sebou jen samá negativa – vysoká zdravotní rizika, přibírání váhy, nechtěnou změnu postavu, podrážděnost, únavu a celkovou slabost. Není tedy důvod proč na ně přistupovat a nechat se jimi napálit. Pokud by u Vašich dveří zaklepal cizinec a nabízel Vám nový telefon jen za dvě stě korun, přistoupili byste na tyto podmínky, a koupili si ho? Stejný efekt jsou i tyto diety, nabízejí Vám toho neskutečně moc, za velmi malou dobu a relativně malé úsilí. Stejně tak jako není důvod věřit prodávajícímu cizinci, není ani důvod věřit těmto rychlým redukčním dietám.

 

Napsala Radka Martínková

 

Zdroj:

K2 hiking Manuál trenéra od společnosti 4Health s. r. o.

www.stob.cz

Komentáře


Nový komentář mohou vložit pouze přihlášení uživatelé.
Banner

Nejnovější profily

AnonymousAnonymous16.08.2017
KamčaKamča01.01.2016
LucieS1711LucieS171107.02.2014
MartinVanaMartinVana06.12.2013

Nejnovější galerie

Milo 2013Milo30.08.2013
na dovolenéNale20.06.2013
ShybyMilo19.02.2013
ShybyMilo19.02.2013

Komentáře

CKD - cyklická ketogfit-kul • 24.07. 16:26

Hodnoty cukru jsou napsány v článku...

CKD - cyklická ketogVIET • 14.07. 22:44

je tedy limit kolik bych měl příjmout těch cukrů v ten carb up den ?

Bojové umění Pencak kihu • 30.06. 22:48

Ahoj, vím že je to už nějakou dobu co článek vyšel nic méně bych měl vážný zájem o nějaký seminář id

CKD - cyklická ketogfit-kul • 22.03. 15:13

6+2 - klidně ano, pohlídej si ketózu testem...

CKD - cyklická ketogEroll.61 • 17.03. 04:08

Dobrý den. Posiluji cca 6 let a vždy jsem jezdil sach. vlny. Z hlediska dodržování, únavy atd atd js

Návštěvnost webu

Online návštěvníků: 4 , registrovaných: 2