Jak nastartovat metabolismus


Autor: fit-kul | 30.12.2012 11:08 | Komentářů: 0

 

Možná i Vy máte ve svém okolí někoho, kdo může sníst na posezení kachnu, knedlíky a jako zákusek si dát pořádný kus dortu, a na jeho váze to není vůbec znát. Ani kilo navíc!

 

A Vy se jen podíváte na ten kousíček čokolády, který už týden leží ve spíži, a máte minimálně o kilo navíc! Je to nespravedlivé? Podle Vás určitě ANO!!!

 

Tito jedinci mají metabolismus, který funguje abnormálně rychle, a oni tedy spalují, aniž by se o to nějak výrazně zasloužili. Většina z nás bohužel takové štěstí nemá, a proto musíme o svůj metabolismus pečovat po celý život a ještě víc důsledně s přibývajícím věkem. Jelikož čím jsme starší, tím je i náš metabolismus „línější“ a zpomaluje se.

 

To, jak náš metabolismus funguje, ovlivňuje hodně faktorů. Pokud jsme psychicky v nepohodě, tak se metabolismus zpomaluje, pokud máme nedostatek spánku, tak i to má na metabolismus negativní vliv.  Když spíme málo, tak tělo produkuje více hormonu inzulinu, který podporuje ukládání tuků. Pokud ale spíme příliš mnoho, tak tělo jednoduše zleniví a s tím se stane líný i náš metabolismus.

 

Optimální délka spánku se doporučuje kolem 8 hodin. Důležité je, abychom se snažili chodit spát zhruba ve stejnou hodinu a ve stejnou hodinu i vstávali.

 

 

Největší roli na rychlost metabolismu má ale pohyb a strava

Pokud se začneme pravidelně hýbat, tak je to první krok. Neznamená to ale, že zhubneme. Než začneme s nějakým sportem, tak je potřeba stanovit si cíl.

 

Jestliže si vybereme cvičení jako např. box, spinning, náročný kruhový trénink v posilovně a podobné intenzivní aktivity, tak budeme hlavně zvyšovat kondici, ale moc toho nezhubneme. Pokud chceme spalovat tuky a snížit hmotnost, tak je k rozpohybování metabolismu vhodnější mírná až střední aerobní zátěž, kde se zapojí co nejvíce svalů. Vhodný je běh nebo rychlá chůze.

 

Dále je velice žádoucí zařadit i posilování – správně sestavený kruhový trénink je na spalování a tvarování postavy velmi vhodný. Důležité je, aby cvičení bylo dostatečně intenzivní a docházelo tím k urychlení metabolismu. Cvičení navíc nezrychlí metabolismus pouze při samotném tréninku, ale efekt přetrvává i po ukončení aktivity.

 

Odborníci doporučují hýbat se každý den. Není to samozřejmě o tom, abychom každý den běhali 10 km nebo byli zavření v posilovně. Ale i aktivní odpočinek – např. svižnější procházka – se počítá. Tělo by nemělo zcela zahálet. Stačí i důkladné protažení pomocí několika protahovacích cviků. Každodenní cvičení je samozřejmě náročnější na čas, pro někoho i na psychiku.  Pokud bojujeme s nedostatkem času, tak můžeme cvičit i podle DVD doma.

 

Pokud nejsme na cvičení vyloženě závislí a bereme ho spíš jako „nutné zlo“, tak určitě dobré střídat různé pohybové aktivity, aby se nám cvičení brzo neomrzelo.

 

 

Stejně důležité jako pohyb je i to, co JÍME a kdy JÍME

Začít bychom měli snídaní. Přes noc se metabolismus zpomaluje a rozběhne se právě prvním jídlem. Pokud začínáme až obědem, tak si tím metabolismus výrazně zpomalujeme – metabolismus se vlastně celé dopoledne nachází „v útlumu“.

 

Z hlediska nejefektivnějšího spalování je potřeba jíst pravidelně. Ne pouze 3 jídla denně (ráno, v poledne, večer), ale intervaly by měly být kratší, abychom neměli pocit velkého hladu. Vhodné je zařadit dopolední a odpolední svačiny.

 

V každém jídle by měly být zastoupeny bílkoviny. Právě bílkoviny rozpohybují metabolismus – tělo se musí mnohem víc namáhat, aby bílkoviny strávilo - tím spotřebuje o 20 – 30 % víc energie než když tráví např. sacharidy. Bílkoviny nás také na delší dobu zasytí a omezíme tím výskyt chutí na sladké a nám velmi dobře známé „uzobávání a uždibování“.

 

Mezi dobré zdroje bílkovin patří především maso, ryby vejce a mléčné výrobky. Z rostlinných produktů má nejvyšší obsah bílkovin především sója a luštěniny.

 

 

Důležité je pít!!!

O tom, jak důležité je dodržovat pitný režim, čteme neustále. Tělo je trošku jako rostlina – když nemá dostatek vody, tak se přestává cítit dobře a také přestává dobře vypadat. Činnost enzymů a samozřejmě i metabolismu totiž bez vody ztrácí svou schopnost pracovat bez chyby. Proto je důležité pít dostatečně a hlavně také pravidelně.

 

Nejlepší je pít obyčejnou, neperlivou vodu, která neobsahuje žádné prázdné kalorie navíc. Mezi další dobré nápoje spadá i zelený čaj nebo bylinkové čaje. Popřípadě je možné si vodu dochutit například citronem nebo limetkou.

 

Vyhnout bychom se určitě měli hlavně slazeným nápojům. I pití ovocných džusů není zcela žádoucí – mohou obsahovat skryté plísně a samozřejmě musíme počítat i s určitým množstvím sacharidů a kalorií, které džusy obsahují.

 

Velký pozor na alkohol!! Když chceme hubnout o více kilogramů, tak na alkohol zapomeňme. Pokud jsme v „udržovacím“ režimu, tak dvě deci vína denně nám neuškodí. Jestliže jsme ale zvyklí pít víno k jídlu, tak je určitě dobré vědět, že tělo musí spálit o 200kcal víc, než když vypijeme skleničku vína až po jídle. Tělo nejprve musí spálit kalorie z vína a poté až kalorie z jídla. To, co zbyde, si uloží ve formě tuku. Destiláty bychom měli vyloučit úplně – obsahují obrovské množství cukru.

 

 

Jak používat metabolismus

Každé jídlo, které sníme, je přísunem energie do těla. Organismus energii ale neumí využít okamžitě – nejprve probíhají chemické reakce = metabolismus. Metabolismus zajišťuje, aby se složité látky z potravin přeměnily na jednodušší. S těmi už si tělo umí poradit.

 

Energii, kterou nespálíme fyzickými procesy v těle a pohybem, v těle zůstane a přemění se většinou na tuk a tělo si ho potom uloží do zásoby. Většinou bohužel do oblasti problémových partií – břicho, boky, zadek, stehna. Než ale tělo začne využívat tyto tukové zásoby, tak jsou na řadě jiné – např. cukr v krvi. A tak člověk, který se intenzivně nehýbe, nemá prakticky šanci, aby se tělo dostalo až na spalování právě tuků.

 

Energii ale nepotřebuje tělo pouze ke sportu, kterým chceme zhubnout. Tělo energii vydává prakticky pořád. Především na běžné lidské funkce – dýchání, trávení atd. Tomuto typu spalování se říká bazální metabolismus. Někdo ho mám vyvinutý abnormálně, proto si může jíst v podstatě, co chce a jeho tělo to dokáže spálit bez vyvinutí nějaké výraznější aktivity.

 

Většina z nás takové štěstí ale nemá a proto musíme dbát nejen na dostatečný výdej energie, ale také na to, aby příjem energie byl takový, kolik dokážeme spálit. K tomu nám může pomoct i správná strava.

 

Napsala Dominika Ipserová

Komentáře


Nový komentář mohou vložit pouze přihlášení uživatelé.
Banner

Nejnovější profily

AnonymousAnonymous16.08.2017
KamčaKamča01.01.2016
LucieS1711LucieS171107.02.2014
MartinVanaMartinVana06.12.2013

Nejnovější galerie

Milo 2013Milo30.08.2013
na dovolenéNale20.06.2013
ShybyMilo19.02.2013
ShybyMilo19.02.2013

Komentáře

CKD - cyklická ketogfit-kul • 24.07. 16:26

Hodnoty cukru jsou napsány v článku...

CKD - cyklická ketogVIET • 14.07. 22:44

je tedy limit kolik bych měl příjmout těch cukrů v ten carb up den ?

Bojové umění Pencak kihu • 30.06. 22:48

Ahoj, vím že je to už nějakou dobu co článek vyšel nic méně bych měl vážný zájem o nějaký seminář id

CKD - cyklická ketogfit-kul • 22.03. 15:13

6+2 - klidně ano, pohlídej si ketózu testem...

CKD - cyklická ketogEroll.61 • 17.03. 04:08

Dobrý den. Posiluji cca 6 let a vždy jsem jezdil sach. vlny. Z hlediska dodržování, únavy atd atd js

Návštěvnost webu

Online návštěvníků: 6 , registrovaných: 3