Zázračný med


Autor: fit-kul | 22.01.2014 18:40 | Komentářů: 0

 

Med známe všichni, ale to jaké má účinky na naše zdraví a co všechno se s tímto zázračným darem přírody dá dělat, ví jen málokdo.

 

 

Med je vlastně hustá a sladká kapalina, která je neuvěřitelně lepkavá. To, jak vzniká med, se učí děti již na základní škole. Včely mají za své hlavní poslání opylování rostlin nebo nasávání nektaru ze stromů. Včela jednoduše řečeno přenáší nektar do úlu a klade jej do pláství.

 

Včely při snůšce medu bývají většinou věrni jednomu zdroji, tím vzniká med jednodruhový. Právě tento druh medu má svoji jedinečnou a nezaměnitelnou chuť a vůni.

 

Med tvoří pro včely základní cukernou část potravy. Představuje zdroj energie pro činnost včelstva. Včely tak med průběžně zpracovávají a včelař může odebrat jen nepatrnou část. Nasbírat tak velké množství kvalitního medu není vůbec snadné, proto cena medu na pultech obchodu tomu odpovídá. Nejlepší je však odebírat med přímo od včelaře a raději si připlatit za opravdu kvalitní přírodní med.

 

Co bychom měli vědět o medu

Med je především potravina, která obsahuje mnoho cenných živin, a většinou po ní sáhneme v zimě, když jsme nachlazení a necítíme se dobře. Je to vlastně takový přírodní lék, který nám pomáhá ulevit od bolesti v krku, rýmy, nachlazení a zkrátka celkově podporuje obranyschopnost organismu. Med ulehčuje odkašlávání a také usínání. Můžeme o něm říci, že je to zázračný výrobek, který navíc díky své sladké chuti mají rády i malé děti.

 

Med je vhodný i na vnější užití. Můžeme jím potřít rány, jizvy a kožní problémy, med má hojivé a regenerační schopnosti. V důsledku nízké aktivity vody působí antibakteriálně.

 

Med obsahuje pestrou škálu vitamínů, jedná se komplex minerálů, jejich složení je závislé na druhu medu (na vyšší obsah je v medovicovém medu), ale také na místě sběru a klimatických podmínkách. Ovšem med má také nevýhody. Především jde o to, že obsahuje vysokou energetickou hodnotu, až 80 % tvoří cukry.

 

Není med, jako med

Med není jednotvárný, existuje mnoho druhů medu. Pojďme si představit některé z nich.

 

Med lesní květový

Tento med je doslova králem mezi medy. Má jedinečnou chuť, neboť včelky jej sbírají z takzvané medové rosy, která je vylučovaná mšicemi nejčastěji ze smrku, jedle a javoru. Tento druh medu obsahuje velké množství minerálních látek a aminokyselin. Med lesní květový obsahuje biologicky aktivní železo posilující imunitu organismu. Má velice lahodnou chuť a kořeněnou vůni. Pokud vás trápí potíže s dýcháním a nemoci horních cest dýchacích, pak tento med určitě využijte. Dále také podporuje léčbu revmatických onemocnění, urychluje hojení kůže a působí antistresově.

 

Med luční

Tento druh medu pochází z nektaru planě a divoce rostoucích bylin. Jeho barva je světlejší a je pouze čistě květový.

 

Med lipový

Znalci medu jej uznávají především pro jedinečnou vůni rozkvetlé lípy. V nepatrném množství obsahuje také mentol. Tento druh medu je velmi zdravý, usnadňuje vykašlávání, protizánětlivý a působí uklidňujícím dojmem. Pokud vás trápí angíny, záněty nosních dutin a horních cest dýchacích, vyzkoušejte tento přírodní lék, který umí opravdu zázračně léčit. Je velmi vhodný do čajů, jogurtu nebo jako prevence nachlazení.

 

Med javorový

Jeho barva je světlejší, obsahuje jednoduché cukry, které organismus snadno zpracuje a potřebná energie je tak velmi rychle dodána vašemu tělu. Pokud bojujete s alergiemi, využije právě tento druh medu, neboť obsahuje velké množství pylu, který působí jako antigen.

 

Malinový med

Včely sbírají med také na lesních pasekách z květů lesních malin. Má velmi lahodnou a bohatou chuť, říká se mu „přítel srdce“. Má rychlé povzbuzující a podpůrné účinky, které pomáhají při chronické únavě a poklesu soustředěnosti. Má jemnou chuť a lehkou stravitelnost, hodí se pro děti. Často po něm sáhnou sportovci, neboť je to povolený přírodní doping.

 

Pohankový med

Patří k nezdravějším medům vůbec. Pohankový med obsahuje dostatek hořčíku, který se dobře vstřebává a má také vysoký obsah rutinu. Rutin způsobuje rozšiřování a čištění cév. Právě v medu je rutin organismem velmi dobře vstřebáván. Je vhodné také při léčbě křečových žil, kardio-vaskulárního systému, cévních chorob, nemocí jater a ledvin, sluchu, paměti a oslabení zraku. Odborníci jej doporučují při dietách a také léčbě rakoviny.

 

Další využití medu

Ženy jej velmi často používají při výrobě pleťových masek. Zkuste si vyrobit domácí masku na obličej a poznáte na vlastní kůži zázračné účinky. Stačí smíchat med s tvarohem, ovesnými vločkami a smetankou nebo jogurtem. Skvělá je také jablečná maska s medem, která má antiseptické účinky.

 

Med můžete použít i pro regeneraci vaší bujné kštice. Stačí smíchat med se dvěma bílky a několika kapek olivového oleje.

 

Med pomáhá při nespavosti, stačí si dát dvě lžičky před spaním nebo ještě lepší je teplé mléko s medem, budete spát jako miminko.

 

Med dokonce ulevuje i od bolesti. Je to skutečně všelék, který vám tak přírodní cestou pomáhá s bojem proti mnoha nepříjemným neduhům.

 

Zápory

Pravidelná konzumace medu může rozvinout dokonce i diabetes, právě díky tomu, že obsahuje vysoký podíl fruktózy. Med by neměl být podáván malým dětem zhruba do dvou let. Med může totiž velmi často způsobovat alergické reakce.

 

Jak med skladovat

Med se uchovává v dobře uzavíratelných nádobách. Dnes se používají převážně plastové nádoby, ze kterých se med dobře vytlačuje. Je ovšem velmi důležité, aby byla nádoba s medem dobře uzavřena, neboť med ochotně přijímá vodu a nasává cizí pachy. Dobře uložený med vydrží až 4 roky.

 

Med s vysokým obsahem cukru rychle krystalizuje a tuhne. Pokud chcete med opět přivést do tekutého stavu, stačí jej pomalu zahřívat.

 

Pozor při koupi medu, jistotu, že v supermarketu koupíte kvalitní med, nemůžete mít téměř nikdy. Kvalita se v tomto případě hodně odvíjí od ceny. Levný med většinou není příliš kvalitní, nemůže vám nijak ublížit, nicméně vašemu zdraví neprospěje. Nejlepší způsob jak koupit kvalitní med, je přímo od včelaře, případně na farmářských trzích. U takového medu máte jistotu, že je opravdu kvalitní a rozhodně stojí zato připlatit si nějakou tu korunu navíc. Myslete na to, že v lékárně za léky utratíte mnohem více. Navíc med má opravdu velmi rozmanité využití pro celou rodinu. Pokud nechcete hledat včelaře, pak hledejte v obchodu takový med, který má český původ. Český med má dobré jméno a prověřenou kvalitu.

 

Zapomeňte na chemii a zkuste přírodní lék, med! Dobře chutná a je velice účinný, umí hotové zázraky.

 

Napsala Martina Richterová

Komentáře


Nový komentář mohou vložit pouze přihlášení uživatelé.
Banner

Nejnovější profily

AnonymousAnonymous16.08.2017
KamčaKamča01.01.2016
LucieS1711LucieS171107.02.2014
MartinVanaMartinVana06.12.2013

Nejnovější galerie

Milo 2013Milo30.08.2013
na dovolenéNale20.06.2013
ShybyMilo19.02.2013
ShybyMilo19.02.2013

Komentáře

CKD - cyklická ketogfit-kul • 24.07. 16:26

Hodnoty cukru jsou napsány v článku...

CKD - cyklická ketogVIET • 14.07. 22:44

je tedy limit kolik bych měl příjmout těch cukrů v ten carb up den ?

Bojové umění Pencak kihu • 30.06. 22:48

Ahoj, vím že je to už nějakou dobu co článek vyšel nic méně bych měl vážný zájem o nějaký seminář id

CKD - cyklická ketogfit-kul • 22.03. 15:13

6+2 - klidně ano, pohlídej si ketózu testem...

CKD - cyklická ketogEroll.61 • 17.03. 04:08

Dobrý den. Posiluji cca 6 let a vždy jsem jezdil sach. vlny. Z hlediska dodržování, únavy atd atd js

Návštěvnost webu

Online návštěvníků: 11 , registrovaných: 2