Jak zvýšit účinnost kofeinu


Autor: fit-kul | 16.09.2014 09:15 | Komentářů: 0

 

Může opravdu kofein pomoci v úsilí o spalování tuku? A pokud ano, kolik bych ho měl brát? Vylaďte svůj příjem kofeinu a zvyšte tak jeho účinnost pomocí tohoto článku.

 

Snad jedna z nejvíce populárních stimulačních látek konzumovaná na podporu hubnutí – kofein. Kofein se již celá desetiletí používá jako doplněk výživy a to především díky své schopnosti „nabudit“ centrální nervový systém. A samozřejmě, použití kofeinu speciálně pro spalování tuků je v dnešní době jednou z hlavních oblastí výzkumu ve fitness průmyslu.

 

Má opravdu kofein potenciál zvyšovat rychlost spalování tuků, a pokud ano, jaké množství tento efekt dokáže maximalizovat? Kromě toho, jaké množství je ideální pro dlouhodobé použití? To všechno jsou otázky, na které najdete odpověď v tomto článku.

 

 

Co je to kofein?

Chemické názvosloví pro kofein je 1,3,7-trimethylxanthin (nebojte se, raději se budeme držet laického označení – kofein). Methylxanthiny jsou alkalické, organické (tj. na bázi uhlíku) látky, které stimulují CNS a srdeční činnost. Přirozeně se vyskytují v čajových lístcích, kávových zrnech, některém ovoci a dalších rostlinách.

 

Fyziologicky řečeno, požitím methylxantinů odložíte odbourávání cyklického adenosinmonofosfátu (cAMP) a cyklického guanosinmonofosfátu (cGMP) prostřednictvím inhibice enzymu fosfodiesterázy (PDE), takto je kofein považován za inhybitora PDA. Vzhledem k tomu, že cAMP a cGMP jsou rozhodující „poslové“ v buněčné signální transdukci, jsou metabolické procesy v buňce, po požití inhibitorů PDE, poslány do stavu zvýšené činnosti.

 

 

Může kofein pomoci spalovat tuk, a pokud ano, jak?

Existují určité náznaky, že kofein může zvyšovat oxidaci mastných kyselin prostřednictvím zvýšení katecholaminů (např. adrenalinu). Zatímco výzkumy ergogenického efektu kofeinu ve sportovním výkonu jednoznačně potvrzují, že kofein významně mění substrátový metabolismus svalů během cvičení. Existují i další možné mechanismy kofeinu na zvyšování rychlosti spalování tuků, ale momentálně jsou stále ve stádiu výzkumu.

 

Jedním z mechanismů kofeinu, zvyšující celkovou ztrátu tuku, je 24 hodinový energetický výdej (díky zvyšování rychlosti metabolismu). Kromě toho, termický efekt jídla se společnou konzumací kofeinu je mnohem vyšší než u jídla bez konzumace kofeinu.

 

I přes relativně krátký poločas kofeinu (čas, za jaký tělo eliminuje jednu polovinu celkového množství kofeinu) můžou přetrvávat jeho účinky i několik hodin po jeho konzumaci. Zdá se, že pokud je kofein přijímán společně se sacharidy, zvyšuje jejich oxidaci během vytrvalostního tréninku.

 

Nejpřesvědčivějším důkazem, pro použití kofeinu jako prostředku zvyšujícího rychlost spalování tuků, jsou jeho účinky na sportovní výkon. Na základě výzkumu bylo prokázáno, že kofein napomáhá ve zvýšení intenzity aerobního a anaerobního tréninku, stejně tak jako ve snížení vnímání únavy a výsledným „vedlejším“ efektem je právě zvýšené spalování tuků. 

 

 

Kdy a kolik ho mám brát?

Většina studií zkoumající vliv kofeinu na sportovní výkon se zaměřuje na konzumaci kofeinu 1-2 hodiny před aktivitou. Bohužel je nemožné říci přesný čas, kdy je nejlepší brát kofein před nějakou aktivitou, protože každý člověk dokáže metabolizovat kofein různou rychlostí. Navíc absorpce kofeinu může být zpomalena při současné konzumaci jídla.

 

Jako výchozí bod pro posouzení vaší tolerance, zkuste užívat kofein na lačný žaludek asi hodinu před tréninkem. Pokud dáváte přednost kofeinu s jídlem, dejte si trochu více času, než půjdete do posilovny. Pokud pozorujete určitý nárůst výkonu při tréninku, můžete zůstat u současného dávkování. Naopak, pokud nepozorujete žádné změny, popř. negativní změny (např. zvýšený třes), zkuste zvýšit nebo snížit dávkování či změnit načasování dávkování.

 

Všeobecně se doporučuje dávkování asi 1-3mg kofeinu na 1kg tělesné hmotnosti. Pokud tedy vážíte např. 80kg, bude se množství konzumovaného kofeinu pohybovat kolem 80-240mg. Nezkoušejte příliš „sílené“ dávky kofeinu, protože tím stejně nijak nezvýšíte jeho účinky, ale ve skutečnosti tím spíše zvýšíte efekt negativních účinků. Smrtelná dávka kofeinu se pohybuje kolem 150mg/kg tělesné hmotnosti.

 

Komentáře


Nový komentář mohou vložit pouze přihlášení uživatelé.
Banner

Nejnovější profily

AnonymousAnonymous16.08.2017
KamčaKamča01.01.2016
LucieS1711LucieS171107.02.2014
MartinVanaMartinVana06.12.2013

Nejnovější galerie

Milo 2013Milo30.08.2013
na dovolenéNale20.06.2013
ShybyMilo19.02.2013
ShybyMilo19.02.2013

Komentáře

CKD - cyklická ketogfit-kul • 24.07. 16:26

Hodnoty cukru jsou napsány v článku...

CKD - cyklická ketogVIET • 14.07. 22:44

je tedy limit kolik bych měl příjmout těch cukrů v ten carb up den ?

Bojové umění Pencak kihu • 30.06. 22:48

Ahoj, vím že je to už nějakou dobu co článek vyšel nic méně bych měl vážný zájem o nějaký seminář id

CKD - cyklická ketogfit-kul • 22.03. 15:13

6+2 - klidně ano, pohlídej si ketózu testem...

CKD - cyklická ketogEroll.61 • 17.03. 04:08

Dobrý den. Posiluji cca 6 let a vždy jsem jezdil sach. vlny. Z hlediska dodržování, únavy atd atd js

Návštěvnost webu

Online návštěvníků: 11 , registrovaných: 3