Silový trénink a udržování kondice


Autor: fit-kul | 17.09.2014 08:28 | Komentářů: 0

 

Ve světě IPF (International Powerlifting Federation) se klade tak velký důraz na sílu a regeneraci, že samotný trénink kondice se dostává do pozadí. A přitom, kondice je velmi důležitá pro tréninky s extrémní zátěží, nejenže napomáhá regeneraci, ale také umožňuje delší tréninky. S dobrou kondicí také dochází ke zkracování nutných přestávek mezi sériemi a může také pomoci ke zkrácení doby potřebné k celkové regeneraci.

 

Mnoho powerliftwerů a silových sportovců má ale pocit, že trénink kondice má naprosto opačný účinek a nakonec bude vést i k delší regeneraci. Powerlifteři se také snaží udržet svoji tělesnou hmotnost a také z tohoto důvodu nechtějí zařazovat kondiční tréninky.

 

Pokud se zaměřujete na silový trénink, měli byste zařadit do svého plánu i kondiční tréninky. Začněte pomalu tím, že přidáte každý týden jeden krátký kondiční trénink. Nezapomeňte, že dokonce i chlapi z legendární  Westside Barbell zařazují docela hodně kondičních tréninků.

 

Pro dobro vašeho celkového zdravotního stavu je důležité být v kondici, což vám také pomůže dosáhnout maximální síly. Mnoho powerlifterských tréninků se zaměřuje na nízký počet opakování (zpravidla pod 5), a tímto stylem tréninků jednoduše nelze získat dobrou kondici.

 

Pojďme se tedy podívat na ideální kondiční tréninky pro silové sportovce.

 

 

Chůze

To je skvělý způsob, jak začít s kondičními tréninky. Můžete chodit venku nebo klidně i na běžeckém pásu, ideálně 20-30 minut jednou týdně a jakmile se začne kondice zlepšovat, pomalu přidávejte jak celkový čas tréninku, tak i počet tréninků týdně. Výhodou chůze je, že způsobuje velmi nízký stres pro vaše klouby.

 

 

Jízda na kole

Velice podobná chůzi v tom, že opět dochází k malému namáhání kloubů. A stejně jako u chůze, i zde začněte s tréninky po dobu 20-30 minut jednou týdně.

 

 

Sprinty do kopce

Tento trénink je očividně určen pro ty, co už přeci jenom mají slušnou kondici. Jedná se o náročné tréninky, nicméně velmi užitečné pro powerliftery jako podpora zvýšení intenzity tréninku v posilovně. A co potřebujete k tréninku? Jenom nějaký kopec. A pak už se jenom snažíte vyběhnout nahoru co možná nejrychleji. Je dobré začínat s krátkými sprinty kolem 10-20 metrů.

 

Tento typ tréninku můžete také zařadit i v klasické chůzi, kdy každých pár minut chůze střídáte s krátkými sprinty. Velice náročné, ale velice přínosné.

 

 

Táhnutí saní

V poslední době se ve světě powerliftingu stalo velice populární táhnutí saní. Jde o kovovou konstrukci na ližinách, kam je možno přidávat závaží. Celá konstrukce se dá táhnout za sebou nebo tlačit před sebou. Měli byste začínat s malou váhou a dávat si pozor, aby tento těžký cvik neovlivňoval vaši výkonnost v posilovně. A malá rada, nemusíte si nutně kupovat nějaké drahé saně z internetu, stačí delší provaz, který provlečete kotoučem. Nasaďte si opasek, zahákněte za něj provaz a můžete tahat.

 

Začínejte zvolna, jednou nebo dvakrát týdně po dobu maximálně 10 minut.

 

 

 

Činkové komplety

Opět jeden z náročnějších typů tréninku kondice. Činkové komplety znamená používání lehkých vah ve větším počtu sérií a cviků, bez odpočinku a bez odkládání obouruční činky. Snad nejpopulárnějším kompletem je tzv. „The Bear“.

 

Můžete začít klasickými tlaky na ramena, hned poté proveďte čelní dřepy, jakmile se blížíte ke konci, prohoďte si obouruční činku za hlavu a dejte si klasické dřepy. Tohle je velice náročná série cviků, která vás doslova odrovná. Proto byste měli zařazovat komplexy až v době, kdy již máte dobrou kondici a hlavně nemáte žádné problémy s regenerací po tréninku.

 

Jak můžete vidět, existuje mnoho různých způsobů, jak do vašeho plánu přidat kondiční trénink. Nezapomeňte začínat pěkně pomalu a až postupem času přidávat na tempu. Budete možná až překvapeni, jakých dosáhnete pokroků.

 

Vaše silové tréninky se vám budou zdát lehčí a rychlejší. A navíc, výrazně také pomůžete svému zdraví.

 

Autorské právo: csakisti / 123RF Reklamní fotografie

Komentáře


Nový komentář mohou vložit pouze přihlášení uživatelé.
Banner

Nejnovější profily

AnonymousAnonymous16.08.2017
KamčaKamča01.01.2016
LucieS1711LucieS171107.02.2014
MartinVanaMartinVana06.12.2013

Nejnovější galerie

Milo 2013Milo30.08.2013
na dovolenéNale20.06.2013
ShybyMilo19.02.2013
ShybyMilo19.02.2013

Komentáře

CKD - cyklická ketogfit-kul • 24.07. 16:26

Hodnoty cukru jsou napsány v článku...

CKD - cyklická ketogVIET • 14.07. 22:44

je tedy limit kolik bych měl příjmout těch cukrů v ten carb up den ?

Bojové umění Pencak kihu • 30.06. 22:48

Ahoj, vím že je to už nějakou dobu co článek vyšel nic méně bych měl vážný zájem o nějaký seminář id

CKD - cyklická ketogfit-kul • 22.03. 15:13

6+2 - klidně ano, pohlídej si ketózu testem...

CKD - cyklická ketogEroll.61 • 17.03. 04:08

Dobrý den. Posiluji cca 6 let a vždy jsem jezdil sach. vlny. Z hlediska dodržování, únavy atd atd js

Návštěvnost webu

Online návštěvníků: 14 , registrovaných: 2