Kreatin - fungování zaručeno


Autor: fit-kul | 12.07.2011 00:00 | Komentářů: 0

Kreatin poprvé objevil roku 1832 Michel Eugene Chevreul. Nově objevená kyselina získala svůj název z Řeckého Kreas, což znamená maso. Kreatin je nejvíce populární a běžně používaný sportovní doplněk, který je dnes k dispozici. Existuje řada vědeckých studií, které potvrzují účinnost kreatinových doplňků. Většině populace, kreatinové doplňky pomáhají zvyšovat tělesnou hmotnost aniž by přibírali tuk a zlepšuje aerobní a anaerobní výkon. Pojďme se tedy podívat na tento „zázrak“ trochu zblízka.

 

Kreatin je dusíkatá organická kyselina běžně se nacházející ve všech obratlovcích. Je složená ze tří aminokyselin (glycin, arginin a methionin), které se přirozeně vyskytují v lidském těle. Můžete ho také nalézt v hovězím, vepřovém a rybím mase. Ačkoliv pro efektivní účinek byste museli sníst denně asi 2kg masa. Ve svalových buňkách se kreatin spojuje s fosfáty a vzniká kreatinfosfát. Kreatinfosfát je sloučenina produkující energii, která regeneruje adenosintrifosfát (ATP-sloučenina, která dodává energii všem buňkám) během vysokointenzivní aktivity. Všechny kreatinové doplňky jsou založeny na principu zvyšování obsahu kreatinfosfátu ve svalech – čím větší máte obsah kreatinfosfátu, tím déle budete schopni udržet vysokointenzivní aktivitu.

 

 

 

Jak kreatinové doplňky pracují?

Kreatinové doplňky obvykle zvyšují obsah kreatinfosfátu ve svalech asi o 20%. Některé studie potvrdily, že kreatinové doplňky zvyšují maximální sílu, umožňují provádět více opakování před dosažením selhání a také rychleji obnovují energii mezi sériemi. To vám umožní zvýšit tréninkový objem (tj. zvedat větší váhy, provádět více opakování) a docílit tak mnohem většího tréninkového objemu.

 

Vědecké studie také potvrdily podporu svalové hypertrofie a s tím související významné zisky v celkové tělesné hmotnosti, velikosti svalů a svalové hmoty. Například, výzkumníci z Pensylvánské státní univerzity naměřili celkové zvýšení tělesné hmotnosti o 1,7 kg a 1,5 kg svalové hmoty po sedmi dnech pravidelné konzumace kreatinu u 19 testovaných lidí. Po 12 týdnech činil průměrný přírůstek tělesné hmotnosti 4,8kg a svalové hmoty průměrně 4,3kg!

 

Zvýšení tělesné hmotnosti bylo částečně způsobeno větším obsahem vody ve svalech. Kreatin čerpá vodu do svalových buňek a toto buněčné zvětšování se stává anabolickým signálem pro růst svalů. Odbourávání bílkovin se snižuje a produkce se naopak zvyšuje.

 

 

Dávkování kreatinu

Původní kreatinové dávkování, které se používalo v 90 letech, bylo v pěti dnech. Jednalo se o 20g kreatinu/den, která se rozdělila do čtyřech dávek po 5g. Ale nedávné výzkumy potvrdily, že nižší dávka po delší dobu má stejný účinek a má za následek menší zadržování vody ve svalech. Proto je zde i varianta 3g kreatinu/den po 30 dní.

 

Kreatin se zdá být účinnější, pokud je užíván spolu se sacharidy. To proto, že sacharidy stimulují uvolňování inzulínu, což zvyšuje absorpci kreatinu ve svalech. Ideální množství sacharidů je však diskutabilní. Výzkumy na Creightnově univerzitě v Nebrasce potvrdily, že 34g sacharidů je stejně účinných jako vyšší dávka (80-100g) používaných v předchozích výzkumech. Ideální je vzít si kreatin spolu s hlavním jídlem či svačinou (tedy za předpokladu, že obsahuje alespoň 34g sacharidů). Je to způsobeno díky tomu, že bílkoviny a sacharidy dohromady stimulují vylučování inzulínu mnohem lépe než sacharid samotný. A je také velmi důležité nezapomenout na dostatečný přísun tekutin.

 

 

 

Existují nějaké vedlejší účinky kreatinových doplňků?

Zprávy o nežádoucích účincích jako je svalová kontrakce, žaludeční nevolnost, dehydratace, poškození svalů, ledvin atd. nebyly nikdy prokázány. Ve skutečnosti, tým vědců na škole biomedicínckých věd univerzity v Nottinghamu analyzoval vzorky krve u dobrovolníků, kteří užívali úvodní pětidenní dávku kreatinu a dále 3g denně po devět týdnů a nenašli se žádné důkazy o poškození jater, ledvin či svalů. Vědci došli k závěru, že užívání kreatinu nemá žádna zdravotní rizika u zdravých lidí.

 

Z vlastní zkušenosti mohu potvrdit, že kreatin je jeden z mála doplňků výživy, který opravdu funguje. Na potvrzení těchto slov mohu dodat, že při mé první kreatinové kůře jsem přibral asi 6 kg tělesné hmotnosti.

 

Komentáře


Nový komentář mohou vložit pouze přihlášení uživatelé.
Banner

Nejnovější profily

AnonymousAnonymous16.08.2017
KamčaKamča01.01.2016
LucieS1711LucieS171107.02.2014
MartinVanaMartinVana06.12.2013

Nejnovější galerie

Milo 2013Milo30.08.2013
na dovolenéNale20.06.2013
ShybyMilo19.02.2013
ShybyMilo19.02.2013

Komentáře

CKD - cyklická ketogfit-kul • 24.07. 16:26

Hodnoty cukru jsou napsány v článku...

CKD - cyklická ketogVIET • 14.07. 22:44

je tedy limit kolik bych měl příjmout těch cukrů v ten carb up den ?

Bojové umění Pencak kihu • 30.06. 22:48

Ahoj, vím že je to už nějakou dobu co článek vyšel nic méně bych měl vážný zájem o nějaký seminář id

CKD - cyklická ketogfit-kul • 22.03. 15:13

6+2 - klidně ano, pohlídej si ketózu testem...

CKD - cyklická ketogEroll.61 • 17.03. 04:08

Dobrý den. Posiluji cca 6 let a vždy jsem jezdil sach. vlny. Z hlediska dodržování, únavy atd atd js

Návštěvnost webu

Online návštěvníků: 4 , registrovaných: 2