Celulitida – boj s pomerančovou kůží


Autor: fit-kul | 26.08.2013 16:11 | Komentářů: 0

Celulitida se u nás skloňuje tak často, že je častým tématem v kosmetických salónech i v dámských fitcentrech. Tato zákeřná a kosmetiky nehezká nemoc postihuje mladé i starší ženy, štíhlé i silnější. V čem tkví tedy její zákeřné příčiny? Jak se celulitidy zbavit úplně? Fitkul.cz, Váš rádce v oblasti fitness, Vám servíruje několik zajímavých tipů a užitečných informací, které jistě oceníte.

 

Jak poznám celulitidu?

Poznat celulitidu je velmi jednoduché, i pokud ji na první pohled nevidíme. Stačí k tomu tzv. štípací tes, kdy uchopíme kůži mezi palcem a dvěma prsty a následovným zmáčknutím kůže pozorujeme, zda se nám tvoří důlky. Důlky v kůži připomínají nám známé synonymum pro celulitidu, pomerančovou kůži.

 

Příčiny vzniku pomerančové kůže

Jak již bylo výše zmíněno, celulitida, postihuje nejenom starší ženy, ale také mladé, silnější i štíhlé. Problém totiž není jen v kilech navíc, ale mnohdy v mnohem nenápadnějších zlozvycích.

 

 1. Špatný krevní oběh a lymfatický oběh.
 2. Dědičnost (nemusí se vždy projevit).
 3. Špatná skladba jídelníčku, nepravidelný stravovací systém.
 4. Nedostatečný pitný režim, špatná skladba pitného režimu.
 5. Sedavé zaměstnání.
 6. Hormonální poruchy (hormonální léčba či antikoncepce).
 7. Permanentní stres a psychické poruchy.

 

Léčba celulitidy

Pomerančová kůže se dá léčit samozřejmě i pomocí chirurgických zákroků, které jsou finančně nákladné, a nemáte jistotu, že se Vám opět nevrátí, když zůstanete u stejného životního stylu. Mnohem účinnější je chvilku si sednout a hluboce a hlavně kriticky se nad sebou zamyslet. Přijít na to, co děláme špatně a snažit se najít si cestu k novým řešením.

 

 1. Radikální změna jídelníčku. Jídlo by mělo mít optimálně 5-6 porcí za den a strava by měla být vyvážená. Do jídelníčku bychom měli zařadit velké množství zeleniny a ovoce. Ovoce preferovat ráno, dopoledne i v brzkém odpoledne a zeleninu potom odpoledne a večer. Velmi doporučené je zkonzumovat minimálně 0,5 kg zeleniny a 0,5 kg ovoce denně.
 2. Omezení tuků. Radikální změna se týká také v příjmu tuků. Měli bychom vyřadit živočišné tuky a velmi střídmě se orientovat na rostlinné oleje lisované za studena, například olivový či hroznový olej. Určitě se vyhnout máslu a sádlu.
 3. Maso. Změna se týká i masa. Doporučuje se konzumovat minimálně 2-3x týdně maso ryby či drůbež, červené maso se nedoporučuje.
 4. Cukr. Tuk vzniká také z cukrů, když nespotřebuje energii z něj. Proto je důležité při léčbě celulitidy také cukry velmi omezit. To znamená žádné sladkosti a bílý cukr. Slazený se doporučuje spíše přírodninami. Například tvaroh či jogurt si můžete osladit rozinkami či medem. Každopádně se rozlučte s buchty od babiček.
 5. Špatné kombinace. Není vhodné kombinovat spolu ovoce se zeleninou. Maso s knedlíkem apod.
 6. Pitný režim. Při léčbě pomerančové kůže je velmi důležité zvýšit příjem tekutin. Důležité je vypít minimálně 2,5 – 3 litry vody. Indikuje se voda, minerální voda, bylinné čaje. Každopádně se vyhýbat jakýmkoliv vodám, které jsou ochuceny sladidly a doslazovány vůbec. Taktéž se omezuje pití černého čaje a kávy. Výborná kombinace na léto je například obohatit čistou vodu a pár lístků čerstvě natrhané máty, kapkou limetky a ledem. Dalším skvělým a osvěžujícím tipem pro léto je voda s ledem a s citrónem. Opět ale pozor, žádný cukr!
 7. Očista organismu. Jedním z našich nepřátel v boji s pomerančovou kůží jsou také toxiny. Proto je vhodné léčbu spojit s detoxikací celého organismu. Vhodné jsou různé očistné čaje, půsty, ale i sauny a masáže.
 8. Masáže. K rozproudění lymfatických cest se doporučují masáže, jak ty v salonech, tak i ty, které zvládnete v klidu doma. Pomoci si můžete různými kartáčky a masážními žínkami. Důležité je dodržet zlatá pravidla, a to tlak směrem k srdci a držení směru pravá ruka doprava a levá ruka doleva. Skvělými pomocníky jsou například při sprchování sprchoví i koupelové oleje s červeným pomerančem, grepem či citrusy. Krémy obohaceny o kofein, taurin, ale například i o skořici. Jedním se skvělých a levných tipů je výroba vlastního gelu: stačí Vám pouze prášek pro aerosol, který používáte v kuchyni například na moučníky a skořice. Vyzkoušet můžete i místo skořice na hrubo rozemletou kávu.
 9. Pohyb.Celulitida se nejvíce bolí jakéhokoliv pohybu. Proto zařaďte do svého dne, nejen návštěvu fitcentra, ale i procházky, chůze do schodů. Jakýkoliv pohyb je vhodný. Ideální je kombinace cardio tréninku s posilováním.
 10. Relax. Nezapomeňte, že odpočinek je také velmi důležitý. Najděte si chvilky jen pro Vás. Dopřejte si koupel s olejem a svíčkami, navštivte saunu i vířivku.

 

 

Podfuky a vyhozené peníze

Převážná část sortimentu pro celulitidu, ať už se jedná o pilulky či masti jsou jen taháky na peníze, které jsou buď předražené, nebo bez účinku. Než si něco koupíte, pečlivě si přečtěte složení. Hlavně nežijte v představě, že si dáte jednu pilulku za několik set korun a ta za Vás vyřeší problémy, které trvají několik let. Na světě není ani zázračná mast, která by Vás ihned po první aplikaci z celulitidy vyléčila. Raději zvolte odbornou cestu, najděte odborníky. Informujte se u svého lékaře, maséra či kosmetičky. Odborná konzultace je mnohem účinnější než ta jedna pilulka za několik set korun. Takže pokud uslyšíte či uvidíte reklamy na stahovací kalhoty, zázračné léky či masti, nenechte se napálit. Obchodníci vědí, co mají říkat, aby své zboží prodali s čím největším ziskem.

 

Individuální přístup

Je pravda, že na každého platí něco více a něco méně, i když ostatní pravidla jsou platná. Zkuste experimentovat, co Vám nejvíce vyhovuje a kombinujte nová řešení. Pokud Vám například nesvědčí sauna, vůbec ji nepodstupujte. Jestliže nemáte rádi skupinová cvičení, vytáhněte kolo a brusle. Existuje opravdu nepřeberné množství jednotlivých řešení a přizpůsobení. O tom, jak válčíte s pomerančovou kůži Vy, nám můžete napsat. Fitkul.cz je tu pro Vás!

 

Napsala Radka Martínková

Komentáře


Nový komentář mohou vložit pouze přihlášení uživatelé.
Banner

Nejnovější profily

AnonymousAnonymous16.08.2017
KamčaKamča01.01.2016
LucieS1711LucieS171107.02.2014
MartinVanaMartinVana06.12.2013

Nejnovější galerie

Milo 2013Milo30.08.2013
na dovolenéNale20.06.2013
ShybyMilo19.02.2013
ShybyMilo19.02.2013

Komentáře

CKD - cyklická ketogfit-kul • 24.07. 16:26

Hodnoty cukru jsou napsány v článku...

CKD - cyklická ketogVIET • 14.07. 22:44

je tedy limit kolik bych měl příjmout těch cukrů v ten carb up den ?

Bojové umění Pencak kihu • 30.06. 22:48

Ahoj, vím že je to už nějakou dobu co článek vyšel nic méně bych měl vážný zájem o nějaký seminář id

CKD - cyklická ketogfit-kul • 22.03. 15:13

6+2 - klidně ano, pohlídej si ketózu testem...

CKD - cyklická ketogEroll.61 • 17.03. 04:08

Dobrý den. Posiluji cca 6 let a vždy jsem jezdil sach. vlny. Z hlediska dodržování, únavy atd atd js

Návštěvnost webu

Online návštěvníků: 12 , registrovaných: 4