Sauna – královna regenerace


Autor: fit-kul | 26.09.2013 22:59 | Komentářů: 0

Už jste ochutnali relaxaci v podobě sauny? Sauna se stala pro mnohé z nás nepostradatelným odpočinkem, podporou pro udržení kondice, ale také příjemné uvolnění od všedního chaosu. Co o sauně ještě nevíte? Jak nejlépe využít její zdravotní účinky? Odpovědi nejen na tyto otázky Vám nyní přináší Fitkul.cz, který o Vás pečuje v oblasti zdraví, fitness a kulturistiky.

 

Sauna pod lupou

Sauna k nám přišla ze severu, a to z Finska. Tento vzácný a blahodárný vynález, založený na střídání horkého vzduchu s ochlazením, je nejen relaxačním pohlazením, ale také silným pomocníkem pro udržení zdraví a kondice. Samotné slovo sauna je původem z finštiny a představovalo jámu v zemi a posléze vyhřívaný dřevěný srub.

 

Návštěva sauny nejen zpříjemňuje naši náladu, ale má velmi příznivý vliv na naši obranyschopnost a otužování organismu. Sauna hraje velmi významnou roli pro celkovou detoxikaci těla a přináší tak pocit znovuzrození. Saunování je doporučováno všem kromě lidí trpící srdečními a infekčními chorobami a samozřejmě se sauna nedoporučuje v těhotenství.

 

Přínosy sauny:

 1. Posílení imunity.
 2. Podpora krevního oběhu.
 3. Detoxikace těla.
 4. Příznivé účinky na psychiku.
 5. Otužilost organismu.
 6. Příznivý vliv na pokožku.
 7. Uvolnění svalů, prevence proti křečím.
 8. Podpora lymfatického systému.
 9. Pomocník v boji s celulitidou.

 

Jak je to s teplotou?

Teplota v sauně by nám v první řadě, neměla být nepříjemná. Každý má jinou hranici snášenlivosti teploty, a je volba teploty ryze individuální záležitostí. V klasické suché sauně, kde je suchý a horký vzduch, se můžeme setkat s teplotou od 40°C až do 100°C. Přičemž tento horký vzduch má vodorovné vrstvy s rozdílnou teplotou. To znamená, že pokud dáváme přednost spíše nižší teplotě, můžeme si sednout, co nejníže v sauně a naopak, upřednostňujeme-li teplotu vyšší, sedneme si výše. Opět platí pravidlo individuality, kdy rozhoduje hlavně náš pocit, co je nám více příjemné. Zdravotní účinky jsou většinou při teplotě 70°C. Díky vzduchu v sauně, který se suchý, náš organismus snese i příliš velké teploty, které nám jsou dokonce i příjemné.

 

 

Pobyt v sauně

Při pobytu v sauně se doporučuje dýchat nosem, při nepříjemném pocitu dýchat spíše povrchově či s dlaní před nosem. Vhodná délka pobytu v sauně v rámci správného prokrvení je přibližně 10 – 15 minut. Velmi příznivé zdravotní účinky má také tuto kůru opakovat, a to třikrát (po 10-15 minutách) se střídáním s ledovým osvěžením v bazénku nebo pod sprchou. Pokud si pokládáte otázku, jestli je lepší v sauně ležet nebo sedět, většina odborníků se shoduje na tom, že ideálnější je ležet. Poloha v leže, totiž podporuje rovnoměrné prokrvení organismu. Důraz je ovšem kladen při vstávání, kdy je nutné opatrně a pomalu vstávat, aby se nezamotala hlava.

 

Následovné ochlazení

Po důkladném prohřátí, musí zákonitě následovat také zchlazení organismu, které má právě blahodárný vliv na naše zdraví. Navíc je ochlazení ledovou vodou velmi příjemné. Jestliže se ochlazujeme v bazénku nebo ve sněhu, je důležité se v něm chvilku pohybovat. Pokud se ochlazujeme pod ledovou sprchou, je ochlazení delší, než například u zmiňovaného ochlazování v bazénku. Jakmile ucítíme, že nám je zima, je nejvhodnější okamžik pro návrat do sauny.

 

 

Opakování střídání tepla a zimy

Počet opakování je velmi důležitý. Optimální je opakování 3x po 10 – 15 minutách. Pro zabránění podlomení zdraví ze sauny se doporučuje nepřekračovat 5 opakování, kdy by nám sauna mohla spíše uškodit.

 

Jedno střídání tepla a zimy, to znamená, pouze jedna návštěva sauny a následovného zchlazení, je vhodné pro osvěžení a povzbuzení. Tato jednorázová kombinace je ideální například před sportem, kdy zabráníte namožení či jiným úrazům svalů.

 

Dvojí opakování, změní předešlý efekt osvěžení, v efekt uklidňující. Skvěle zklidní organismus a uvolní napětí.

 

Kombinace trojího střídání je vhodná pro hluboké uvolnění a relaxaci. Tato kombinace, jak jsme již zmínily, je zlatou střední cestou mezi uvolněním a osvěžením ze sauny.

 

Co se týká kombinace se čtyř a pěti opakování střídání sauny s ledovou vodou či vzduchem, ty jsou vhodné například pro klidný spánek. Taková procedura přináší naprostou únavu a také spánek. Nic se nemá ale přehánět, proto volte raději menší počet střídaná tepla a zimy, neboť méně je někdy více.

 

 

Rady před a při návštěvě sauny

 • Vyhněte se konzumaci alkoholických nápojů.
 • Hodinu či hodinu a půl před saunou nejezte.
 • Nechodťe do sauny vyhladovělí.
 • Nezapomeňte na pitný režim, hlavně jej nedohánějte v sauně samotné.
 • Volte spíše minerální vody, které Vám zajistí příjem vyplavených minerálů.
 • S horkem se nejlépe vyrovnává odkrytá pokožka, tj. bez plavek.
 • Jako podložka je nevhodnější ručník či prostěradlo.
 • Důkladně si prohlédněte sauny, jestli se dbá na správný úklid. Prostředí je vhodné pro různé bakterie či plísně.

 

 

Jednotlivé druhy saun

Nejznámějším druhem sauny je sauna finská. Její typická teplota je okolo 90°C , ale může být i vyšší. V sauně se nalézají kamna a na nich jsou kameny, které jsou potřeba čas od času pokropit vodou, to zvlhčí vzduch uvnitř v sauně. Jinak vlhkost vzduchu se v tomto typu sauny pohybuje kolem 5 %.

 

Velmi obdobnou saunou k sauně finské je suchá česká sauna, která se liší jen v polévání těchto kamenů. V této české se nepolévají. Vlhkost vzduchu je taktéž velmi malá a vzduch je velmi suchý s vysokou teplotou.

 

Opakem suchých saun je parní sauna, která má menší teplotu, něco kolem 60°C, ale má vyšší vlhkost vzduchu, a to téměř 100%. Můžeme se setkat i s verzí tzv. parních boxů, které vypadají jako sprchové kouty a většinou jsou doplněny i o trysky.

 

Mezi netradiční saunu patří také infra sauna, kde teplota není opět příliš vysoká, maximálně do 60°C, a vlhkost vzduchu je jen okolo 30% -50%. Důvodem této teploty a vlhkosti je prohřátí pomocí infračerveného záření. Tato sauna pomáhá na léčení kloubů a tlumí bolest. Vhodná je také při rehabilitacích.

 

 

Už přemýšlíte o návštěvě sauny?

Sauna má velmi vynikající výsledky na náš zdravotní stav. Pomáhá také naší psychice, kdy nám přináší naprostou úlevu a osvěžení. Saunu můžeme využít též pro boj s celulitidou, s problémy svalových křečí, nespavosti, nepřiměřené únavě organismu aj. Není tedy důvod, proč v nejbližší době nenavštívit saunu ve Vašem okolí a nenapsat o tom na Fitkul.cz, na server, který je tu pro Vás.

 

Napsala Radka Martínková

Komentáře


Nový komentář mohou vložit pouze přihlášení uživatelé.
Banner

Nejnovější profily

AnonymousAnonymous16.08.2017
KamčaKamča01.01.2016
LucieS1711LucieS171107.02.2014
MartinVanaMartinVana06.12.2013

Nejnovější galerie

Milo 2013Milo30.08.2013
na dovolenéNale20.06.2013
ShybyMilo19.02.2013
ShybyMilo19.02.2013

Komentáře

CKD - cyklická ketogfit-kul • 24.07. 16:26

Hodnoty cukru jsou napsány v článku...

CKD - cyklická ketogVIET • 14.07. 22:44

je tedy limit kolik bych měl příjmout těch cukrů v ten carb up den ?

Bojové umění Pencak kihu • 30.06. 22:48

Ahoj, vím že je to už nějakou dobu co článek vyšel nic méně bych měl vážný zájem o nějaký seminář id

CKD - cyklická ketogfit-kul • 22.03. 15:13

6+2 - klidně ano, pohlídej si ketózu testem...

CKD - cyklická ketogEroll.61 • 17.03. 04:08

Dobrý den. Posiluji cca 6 let a vždy jsem jezdil sach. vlny. Z hlediska dodržování, únavy atd atd js

Návštěvnost webu

Online návštěvníků: 12 , registrovaných: 4